Vállalat + Vezető hvg.hu 2015. augusztus. 03. 11:57

Csődközelben a cégvezér, aki felosztotta a bérét a dolgozói között

Boldoggá akarta tenni dolgozóit egy amerikai cég vezetője, és lemondva fizetéséről mindenkinek jelentősen megemelte a bérét. A legjobban kereső munkatársak ugyanakkor rossz néven vették, hogy a náluk jóval képzetlenebbek vagy lustábbak is kaptak emelést és felmondtak. A cég most a csőd szélén tántorog. Az egyenlősdi bukása.

Áprilisban szenzációként futott körbe a világsajtón, és mi is megírtuk, hogy saját álomfizetéséből adott béremelést dolgozóinak egy amerikai startup vezére. A Seattle-i Gravity Payments CEO-ja, Dan Price korábban havi 1 millió dollárt tehetett zsebre, majd úgy döntött ennek 90 százalékát szétdobja a dolgozók között, ő meg csak elteng majd évi 100 ezer dollárból – ez havi 2,3 millió forintos fizetést jelent. Price akkor elmondta, nagyon nem aggódik a saját élete miatt, nagy költségei ugyanis nincsenek: egyedül él a kutyájával, és egy 12 éves Audival jár.

A változás után a 120 fővel dolgozó cég alkalmazottai közül senki sem vitt haza évi 70 ezer dollárnál – havi 1,6 millió forintnál – kevesebbet. Korábban 48 ezer dollár volt az átlagfizetés, és volt olyan, akinek megduplázódott a bére. (Csak összehasonlításképpen: az Egyesült Államokban évi 17 ezer dollár a minimálbér.) Dan Price azért döntött így, mert szerinte abszurd volt, hogy 100-szor többet keresett, mint a dolgozói, pedig nem is volt rá szüksége.

Mégsem boldogít
SXC

Price csak boldoggá akarta tenni a dolgozóit, ez viszont nem jött be – egyébként a Nobel-díjas közgazdász, Angus Deaton tanulmánya miatt döntött így, amely szerint minél többet keresnek a dolgozók, annál boldogabbak. A cég munkavállalói – legalább is egy részük – nem lett boldogabb, sőt inkább elégedetlenebb, a legjobbak fel is mondtak, ugyanis igazságtalannak tartották, hogy az általános emeléssel nemcsak a legjobbak fizetése emelkedett jelentősen, hanem azoké is, akik a legrosszabbul kerestek. Sokan ezt úgy élték meg, hogy most azok kaptak „jutalmat”, akik csak blokkolni jártak be, és a cég legképzetlenebb és leglustább dolgozói kapták a legnagyobb fizetésemelést. (Persze ez nézőpont kérdése, hiszen a fizetések nem lettek egyenlők a cégnél, de tény, hogy jelentősen csökkent a megélhetési szakadék a top dolgozók és a portás között.)

Mint az a 444-en megjelent – hivatkozva a The Washington Times cikkére –, Price rákényszerült saját lakása kiadására, hogy egyáltalán saját magát el tudja tartani, miközben vállalata legjobb dolgozói felmondtak felháborodásukban. “Most azok is annyit keresnek, mint én, akik csak blokkolni jártak be. Ez még a legmotiváltabb dolgozók munkakedvét is elveszi” – indokolta felmondását az egyik volt dolgozó, Grant Morgan. De Price-ot még a cégben kisebbségi tulajdonos fivére is beperelte, mert a fizetésemeléssel a cég profitját elégette Price, ezzel pedig – a fivér szerint – Price megfosztotta őt a kisebbségi tulajdonosnak járó jövedelemtől.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!