2006. március. 20. 17:29 Utolsó frissítés: 2010. március. 05. 12:27 Választás 2006

Miért Mikola?

A Fidesz szemlátomást úgy döntött, el kívánja bukni a választást. Hamarjában más, épkézláb magyarázat nincs arra, miért épp az Orbán-kormány egyik legnépszerűtlenebb tagja lett a közjogilag utoljára a pártállami érában létező “miniszterelnök-helyettes” funkció várományosa.

Mikola István, finoman szólva, voksszerző szempontból nem túlságosan képernyőképes. A bizonytalan szavazópolgár, a Fidesz-kongresszusról szóló tudósításban egy feszengő, olykor-olykor erőltetetten elmosolyodó embert láthatott. Az még csak hagyján, hogy rosszul szónokol. Ennél súlyosabb, amiket mond. Ha nem lett volna kamerák sokasága a teremben, nyilván a teljes Orbán-vezérkar a fejéhez kap, netán kezébe temeti arcát, mikor újdonsült vicekormányfő-jelöltjük azt harsogta az éterbe, hogy "ha négy évre nyerni tudunk, és utána, mondjuk az ötmillió magyarnak állampolgárságot tudnánk adni, és ők szavazhatnának - 20 évre minden eldőlne ebben az országban". A pártlista második helyezettje ezzel közvetve beismerte a vádat, amit a kormányoldal hosszú évek óta hangoztat. Jelesül, hogy a Fidesz azért szeretné a kettős állampolgárságot megadni, hogy potyavoksokhoz jusson. Arról nem is beszélve, hogy a győzelemre készülő nagypárti konvención egy megbukott népszavazási követelést veszett fejsze nyeleként meglóbálni nem épp a politikai tisztánlátás meglétére utal.

© hvg.hu

De bármilyen nehéz is, próbáljunk racionális okokat találni Orbánnak a korábbi miniszterét frontvonalba toló döntésére. Legvalószínűbb, hogy indirekt üzenet lehetett a tagság felé: az elnök nem kíván az utódlás kérdésével foglalkozni. Ha valamely régi harcostárs, (Áder, Deutsch-Für, netán Kósa) lesz az "alkormányfő", a közbeszéd azonnal a párthierarchia második emberét, mi több, potenciális örököst látna benne. Ráadásul a Fideszben outsider Mikolát sokkal könnyebb szükség esetén másra lecserélni, mint valamely erős pártbázissal rendelkező tagtársat.

Aligha lehet a fenti dilemmákat csak úgy szőnyeg alá kotorni. Főleg annak tudatában, hogy Orbán a Fodor-ügy tanulságai óta nemigen szorgalmazta, hogy pártjában legyen hivatalosan is nevesített "második az egyelők között". Legalábbis gyanús, hogy a Fidesz mintha 1990-ben akarta volna utoljára igazán megnyerni a főpolgármester-választást. Utána két cikluson át a szürke, markáns politikai arcél nélküli Latorcai Jánossal, legutóbb pedig a jócskán alulmaradt Schmitt Pállal ugrottak neki Budapestnek. (Pedig 2002-ben az MSZP sem támogatta Demszkyt, Gy. Német Erzsébetet indította.) Ha belegondolunk: egy Kósa Lajos-típusú dinamikus, népszerű pártember a főváros élén, választási fiaskó után, Orbán kihívója lehetne. Minisztert el lehet csapni, riválissá vált Fidesz-alelnököt leváltathatnak a kongresszussal, de egy főpolgármestert – azt nem.

Orbánnak nincs pártján belül Torgyán- vagy Csurka-szintű egyeduralma. De személyi kérdésekben döntő szava - legalábbis jelenleg - igen. Lehet, a fentiek miatt esett választása Mikolára. Ám még így sem kaptunk választ, egyáltalán mi végre a félprezidenciális hajlamú, döntéseiben autokrata reménybeli miniszterelnöknek helyettes? Pláne egy nagypolitikai ösztönökkel alig bíró félprofi? Talán olyanféle puffer szerepét osztja rá Orbán, aki elszabadult hajóágyú, porcelánüzletbe szabadult ormányos gyanánt magára vonja a Fidesz-elnöknek (majd kormányfőnek) szánt kampánylövedékeket? Ha netán leveri a lécet Orbán, ha másnak nem is, bűnbaknak jó lesz Mikola.

Na de miért gondoljuk, hogy a politikusok valamennyi döntése ésszerű, ravaszul kifundált, és van bizonyos, általunk nem látható, de kulcsfontosságú célja? Mert az is elképzelhető, hogy egy hamarjában kigondolt, irracionális, rossz lépés az egész.

hvg360 Lengyel Tibor, Gergely Márton 2025. január. 08. 09:30

Orbán csapdában: hogy erősnek látszódjon, tíz napig nyaralnia kell

Senki sem gondolta, hogy Orbán Viktor szó szerint érti a 2025-ös repülőrajtot, és Indiába utazik. Valójában Magyar Péter vett igazi startot, aki az előrehozott választásokkal olyan témát talált, aminek realitása ugyan nincs, de a kormánypártot és az ellenzékét is defenzívába tudta vele kényszeríteni.