2009. április. 10. 10:35 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. április. 11. 07:54 Sport

Hazudni és nyerni, avagy blöff felsőfokon - videó

A póker világának egyik legizgalmasabb része a játékot különlegessé tevő blöff, amely értők kezében gyilkos eszközzé alakulhat, ám a kezdők esetében gyakran válik önveszélyes fegyverré.


A filmekben a blöfföt gyakran leegyszerűsítve a játék lényegének tekintik, se szeri, se száma a blöffök túlzott bemutatásának a képernyőn. Nem véletlen ez, a póker világának ugyanis egyik legérdekesebb része a blöff. Kezdő játékosok gyakran esnek bele abba a hibába, hogy játékuk kialakulása előtt túlzott figyelmet szentelnek a másik fél kiblöffölésére, külső szemlélőként elsőre ez tűnhet a játék legizgalmasabb részének.

Elvégre nyerni jó, ám különösen örömteli egy kassza elnyerése, ha annak végén büszkén mutathatjuk, hogy semmivel vertük ellenfelünket. Az igazi profik kezében a blöff gyilkos fegyver, olyan, amely akár az összecsapás végkimenetelére is hatással lehet. Míg kezdők általában túl gyakran alkalmazzák ezt a lehetőséget, ezért gyakran visszafelé sül el, addig az igazi profik tapasztalatuk és tudásuk alapján megfontoltabban tudnak nyúlni ehhez az eszközhöz.

A pókerben ugyan nagyon fontos a másik fél tisztelete, ám az asztalnál már semmi sem számít, csak a győzelem, ennek fényében pedig természetes, hogy mindenki mindent bevet a siker érdekében. Remek példa erre Dario Minieri, akinek a fegyvertárában előkelő helyen van a blöff, az ifjú olasz pókeres pedig előszeretettel dörgöli ellenfelei orra alá, hogy rászedte őket.

                             AZ OLASZ DARIO MINIERI BLÖFFJE A 2006-OS BADENI EPT-N


Persze ahogy maga a póker is, a blöff is egy kifinomult műszer, amelyet csak optimális esetben érdemes bevetni. Az alacsony tétes asztalokon szinte mindig akad valaki, aki szívesen elégíti ki kíváncsiságát tétünk tartásával, ahogy a sok ellenfél is ellensége egy sikeres blöffnek.

A pókerről mindent
A hvg.hu pókerrovatának szakmai partnere a poker24.hu.
Egy blöff jelentőségét persze sok minden meghatározza, például a kassza mérete, vagy a parti tétje, esetleg az ellenfél személye. Ezek fényében az utóbbi évek egyik legérdekesebb blöffjének tartják Chris Moneymaker 2003-as húzását a WSOP Main Eventjén. A későbbi győztes - aki amúgy is kuriózumnak számított pókeres körökben, hiszen elsőként nyerte a világbajnokságnak számító Las Vegas-i versenysorozat főszámát úgy, hogy ún. satellite-ről, vagyis selejtezőről került a mezőnybe - egy igazi legenda, Sam Farha ellen vetette be a blöff megtévesztő erejét, és ezzel nem csak az adott partit nyerte, de karnyújtásnyira került a végső győzelemhez is.
 
A leosztás előtt Moneymaker már jócskán vezetett, így blöffölésének különös jelentősége volt. Míg a több évtizedes profi múlttal rendelkező Farha lapjait játszotta, addig az ismeretlen Moneymaker kihasználta ellenfele sebezhetőségét. Mindkét játékos ugyanis jól tudta, hogy ez a harc lehet a végső, ha Farha tartja az all int, akkor ez könnyen a kiesését jelenthette volna. Ráadásul a későbbi világbajnok egy pillanatig sem habozott a parti során, így esélyt sem adott ellenfelének arra, hogy megérezze a turpisságot.

Az adott partit megnyerte a blöffölő Moneymaker, ezzel gyakorlatilag karnyújtásnyira került a végső győzelemhez, amelyet néhány leosztást követően be is zsebelhetett. Utólag sokan sikere egyik kulcsának tartották az említett partit, amelynek végkimenetele jócskán közrejátszott az egész torna végeredményére is.

                                  WSOP 2003 - MONEYMAKER KIBLÖFFÖLI FARHÁT


A Poker24.hu legfrissebb híre: Trincher nyerte Foxwoods Poker Classic-ot
A Poker24.hu aktuális promóciója: Poker24.hu Tavaszi Liga