Sport Balizs Benedek 2025. január. 29. 16:48

Történelmi átigazolás, amiből óriásit profitálhat a magyar fociválogatott

Ha a Real Valladolid új igazolásának, Nikitscher Tamásnak jól sikerül a klubváltás, hosszú évekig meghatározó játékosa lehet a nemzeti csapatnak.

Rebesgették már egy ideje, de szerdán vált biztossá, hogy a magyar válogatott középpályása, Nikitscher Tamás a spanyol élvonalban (La Liga) szereplő Real Valladolidhoz szerződik. Az NB I-es Kecskemétet elhagyó játékos 2028. június 30-ig írt alá új csapatánál, a hírek szerint 1 millió euró körüli összeget fizetnek a KTE-nek a középpályás játékjogáért.

Az átigazolásnak eddig egyetlen akadálya volt, a La Liga engedélye, a felek ugyanis már mindenben megállapodtak egymással hetekkel korábban, de az üzlet addig nem jöhetett létre, amíg a Valladolid nem szabadított fel elegendő helyet a klub „bértömegében”. A problémát a Manchester City oldotta meg, amely kedden hivatalosan is bejelentette, hogy szerződteti Juma Bahot a spanyol együttestől, majd egyből kölcsön is adta a francia Lens-nak.

Nem újdonság, hogy magyar játékost láthatunk a La Ligában, a 2010-es évek elején aránylag népszerűek voltak középpályásaink Spanyolországban. Pintér Ádám és Vadócz Krisztián is három évet töltött ott: az MTK-tól eligazoló Pintér 2010 és 2013 között 44-szer ölthette magára a Real Zaragoza mezét, Vadócz pedig 2008 és 2011 között 71 mérkőzésen lépett pályára az Osasuna színeiben. Jelenleg is van olyan magyar futballista, aki egy spanyol élvonalbeli csapat kötelékébe tartozik, Yaakobishvili Antal tavaly mutatkozott be a Gironában, és bár idén nem tagja a bajnoki keretnek, a kupában játszott már.

Teskándról a spanyol élvonalba

Nikitscher Tamás 1999. november 3-án született Zalaegerszegen, és itt is ismerkedett meg a labdarúgás alapjaival. Az MLSZ adatbankja szerint 2007 őszén, az alig több mint ezer lelket számláló Teskánd városának helyi csapatában vett részt élete első edzésén, majd két év után a megye legnagyobb klubjához, a ZTE-hez igazolt át. A ZTE Akadémia mellett a szombathelyi Illés Akadémián pallérozódott, majd 2017-ben az ország másik végébe, Debrecenbe költözött. Többnyire a DVSC tartalékcsapatában jutott játéklehetőséghez, ezért 2020–2021-es szezonban, az akkor az NB II-ben szereplő DEAC-nál szerepelt kölcsönben, az idény végét pedig Makón fejezte be.

Egy évvel később a pécsiek nézték ki maguknak, és bizonyára nem bánták meg a döntést: Nikitscher alapember lett a PMFC-ben, 37 mérkőzésen lépett pályára az NB II-ben, játéka pedig az élvonalbeli Kecskemét érdeklődését is felkeltette. Első éve szinte tökéletesen sikerült új klubjában, a KTE a Ferencváros mögött második lett a bajnokságban, a fiatal középpályásnak pedig már ekkor is több külföldi kérője akadt, ő azonban maradt. Úgy tűnt, sínen van a pályafutása, megtalálta a helyét, ám a következő szezont megelőző nyári felkészülés során elszakadt a térdszalagja, ami miatt csak 2024 tavaszán tudott újra edzésbe állni.


A kihagyás szinte nem is érződött a játékán, sérülése után is fontos láncszem volt a kecskeméti csapatban, teljesítményével pedig kiérdemelte, hogy Marco Rossi meghívja a magyar válogatottba. 2024. szeptember 7-én, a németek ellen 5–0-ra elveszített Nemzetek Ligája-mérkőzésen kapott először lehetőséget, és habár csúnyán kikaptunk Düsseldorfban, boldog volt, hogy bemutatkozhatott a válogatottban, még ha nem is jutott neki sok idő a pályán (a 82. percben váltotta Nagy Ádámot).

Nagyon felemás érzések kavarognak bennem. Gyerekkorom óta arról álmodoztam, hogy bemutatkozzak a magyar válogatottban, ez megvalósult, és emiatt hálás és boldog vagyok. Tavaly ilyenkor még a térdemet kötöttem át, a sérülésem utáni műtétből lábadoztam, de nyilván az 5–0-s vereség után nem lehet mit mondani, csak bocsánatot kérni azoktól a szurkolóktól, akik idejüket, pénzüket áldozták arra, hogy lássanak minket. Kritikán aluli volt

– értékelt a német meccs után az NSO TV-nek.

A németek elleni néhány perc elég volt ahhoz, hogy a három nappal későbbi, bosnyákok elleni hazai meccsre már a kezdőbe nevezze őt Rossi, játékára pedig nem lehetett panasz, védekező középpályásként megcsinálta a dolgát, nem kapott gólt a magyar csapat. Igaz nem is rúgott, de a két mérkőzést értékelve nem véletlenül írtuk azt, hogy

Nikitscher Tamás felbukkanása a középpálya közepén az egyik legjobb dolog, ami ezen a két meccsen történt a magyar csapattal.

Igaz, még csak hat mérkőzésen játszott a válogatottban, de nem túlzás azt állítani, hogy eddigi teljesítményével megszilárdította a helyét a kezdőben, nem véletlen tehát, hogy a Valladolid leigazolta. A tavaszi szezonban hasonló kihívással néz szembe, mint ami Kecskeméten várt volna rá, ugyanis mindkét lila-fehér csapat a tabella utolsó helyéről várja a folytatást. 21 fordulót követően 6 pontos a hátránya a Valladolidnak a 17., még bentmaradó helyen álló Alaves mögött. Azt talán senkinek sem kell mondani, nemcsak Nikitscher Tamás, de a válogatott számára is rendkívül fontos lenne, hogy a Pucela (a spanyol csapat beceneve) megőrizze első osztályú tagságát, mert így hétről hétre magas színvonalú ellenfelek ellen bizonyíthatna a magyar középpályás. Ha a 25 éves játékosnak bejön ez a váltás, hosszú évekig meghatározó játékosa lehet a nemzeti csapatnak.

Először szerepelhet mind az öt topligában magyar labdarúgó

Nikitscher átigazolása viszont már így is történelmi esemény, hiszen mint az M4 Sport gyűjtéséből is kiderül, most először fordulhat majd elő, hogy az öt topliga (angol, francia, német, olasz és spanyol bajnokság) mindegyikében játszik magyar labdarúgó egy adott szezonban. Angliában focizik Szoboszlai Dominik (Liverpool) és Kerkez Milos (Bournemouth), Olaszországban Balogh Botond (Parma), Németországban Gulácsi Péter, Willi Orbán (mindketten Lipcse), Schäfer András (Union Berlin) és Dárdai Bence (Wolfsburg), Franciaországban Loic Nego (Le Havre), illetve Spanyolországban Nikitscher Tamás.

Szavakkal nem lehet leírni, hogy ez mit jelent nekem, biztosan kell még idő, mire tudatosul bennem. Elképesztően hálás és boldog vagyok, hogy megvalósulhatott ez a dolog. Az egyik szemem sír, a másik nevet, mert Kecskemét a második otthonom lett, melyet most elhagyok. Nem is könnyű helyzetben ráadásul, ami miatt különösen fáj a szívem. Ugyanakkor egy olyan lehetőséget kínált nekem az élet most, amit ha nem próbálok meg, biztosan ott motoszkált volna mindig a fejemben

– ezekkel a gondolatokkal búcsúzott a kecskemétiektől Nikitscher Tamás, aki a klub honlapjának azt is elmondta, csak hálával tartozik, mert szinte mindent Kecskeméten ért el, itt lett NB I-es labdarúgó, majd válogatott, és amikor sérült volt, akkor is mindenben támogatták és segítették, hogy erősebben térjen vissza.

A magyar középpályás viszont már edzésbe is állt új csapatánál, a Valladolid közösségi oldalán osztotta meg Nikitscher első labdaérintéseit:

párizsi olimpia 2024
hvg360 Serdült Viktória 2025. február. 17. 14:52

Rodrigo Ballester, az MCC tanára, „wokebuster”: Mint volt uniós tisztviselő, szégyellem magam

Az Orbán-kormányt érő nemzetközi kritikák erőszakosabbak, mint bármelyik magyar kormányzati kampány, az MCC-ben pedig magas szintű a véleménynyilvánítás szabadsága – vallja Rodrigo Ballester, a közpénzzel és részvénycsomagokkal kistafírozott kormányközeli think tank tanára, aki 15 év uniós munka után váltott magyarországi karrierre. Az öt nyelven beszélő szakember magyarul még nem tud, az Orbán-kormány miniszteri biztosaként a kutatás és a felsőoktatás „nemzetköziesítéséért” felel. Mi volt a legnagyobb kultúrsokk, ami itt érte? Miért ezek „élete legjobb évei”? Mit érez Budapest utcáit járva?