Sport Balizs Benedek 2024. október. 29. 18:52

Hálátlan feladat lesz átvenni a Manchester United irányítását, de van egy jelölt, aki feltámaszthatja a klubot

Rúben Amorim a Sportinggal egyszer már sikerrel járt, miért ne sikerülhetne most is?

„A legnagyobb probléma a stílustalanság. Igazi küzdelem volt nézni a csapat játékát, és ez az elmúlt 18 hónapban nem változott. A játék képe legalább annyira borzalmas volt, mint az eredmények” – mondta ki az ítéletét Gary Neville, a Manchester United legendája és a SkySports szakértője, miután a klub úgy döntött a hét végi, West Ham elleni vereség után, hogy meneszti Erik ten Hag vezetőedzőt.

Ne szépítsük a helyzetet, nem csak az elmúlt 18 hónap, de az utóbbi 11 év is maga volt a földi pokol Manchesterben. Talán mindenki sejtette, hogy Sir Alex Ferguson a távozása után nagy űrt hagy maga mögött, de hogy a ’90-es és a 2000-es évek legjobb csapata ilyen szintű visszaesést produkál, még a legvérmesebb Liverpool-szurkolók sem akarhatták. A látványos és az eredményes futball egyszerre halt meg az Old Traffordon, és továbbra sem világos, ki támaszthatná fel. Vagy mégis?

A világ összes pénze is kevés volt Ten Hagnak, hogy versenyképessé tegye a Unitedet

Néhányan már az első manchesteri évében temették Erik ten Hagot, pedig a kezdés bizakodásra adott okot. No, nem az első két meccsre gondolunk, azokat ugyanis elveszítette az Ajaxtól érkező menedzser csapata: a Brightontól 2–1-re, a Brentfordtól 4–0-ra kapott ki, így 1921 után Ten Hag lett az első United-edző, aki kikapott az első két találkozóján. Az első pofon után jött a második, Erik Ten Hag és Cristiano Ronaldo összetűzésbe kerültek, miután a klublegenda egy interjúban arról beszélt, nem tiszteli az új edzőt, aki szerinte szándékosan szorította ki a kezdőcsapatból, emellett úgy érezte, hogy a klub, „amely az előző távozása óta eltelt több mint egy évtizedben semmit sem fejlődött”, elárulta.

A klub elfogadhatatlannak tartotta Ronaldo viselkedését, így a portugálnak nem volt maradása. Úgy tűnt azonban, hogy a belviszályból jól jön ki Ten Hag, 2023 februárjában megnyerte első trófeáját a Uniteddel, a manchesteriek 2–0-ra győztek a Ligakupa fináléjában a Newcastle ellen. Ekkor még a bajnokságban is szoros volt a versenyfutás, csupán négy pont volt Ten Hagék hátránya az éllovas Manchester City mögött, majd jött a Liverpool elleni megsemmisítő, 7–0-s vereség az Anfielden. Azért az idény végére a Ligakupa-sikert egy FA-kupa-ezüsttel és egy bajnoki bronzzal egészítette ki a MU, teljessé téve Ten Hag bemutatkozását.

A holland szakvezetőre jellemző volt, hogy korábbi klubjainál az első néhány hónapja nehézkesen indult, de amint a játékosok megértették az elképzeléseit, minden összeállt. A Unitednél pont fordítva történt. A második éve botrányosan sikerült, a harmadikat pedig már nem is élte túl. Pedig minden lehetősége megvolt, már az első nyáron a világ összes pénze (kis túlzással) a rendelkezésére állt, hogy csapatot építsen, de kiszemeltjei nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket.

Az első két nyáron 450 millió eurót szórt ki az ablakon Ten Hag és csupán annak köszönhette, hogy a tavalyi szezon végén megtarthatta állását, hogy az FA-kupa döntőjében legyőzték a Cityt. Idén kilenc forduló alatt mindössze 11 pontot szerzett a United, ami a klub történetének második leggyengébb kezdése, ezzel 14. helyen áll jelenleg, a nyolc lőtt gólnál pedig csak a Crystal Palace és a Southampton mutatója gyengébb (6–6 góllal). Nem meglepő, hogy elfogyott a türelem.

A manchesteri klublegendák edzőként rendre elbuktak

A Manchester United minapi közleményéből az is kiderült, hogy Erik ten Hagot honfitársa, a klublegendának számító Ruud van Nistelrooy váltja ideiglenesen. Az Old Traffordon nem ez az első alkalom, hogy a Ferguson-éra egyik nagyját teszik meg vezetőedzőnek, egyelőre kevés sikerrel. A legtovább Ole Gunnar Solskjær húzta a kispadon, de a norvég legjobb eredménye három év alatt egy Európa-liga-döntős szereplés volt. Azt azért tegyük hozzá, hogy a Giggs, Carrick, Solskjær hármasból az előbbi kettő csak tűzoltási szándékkal lett kinevezve, akárcsak most Van Nistelrooy.

Ruud van Nistelrooy pályafutása játékosként és edzőként
Ruud van Nistelrooy a holland másodosztályú FC Den Boschnál kezdte meg profi pályafutását 1993-ban. A fiatal csatár az 1996-1997-es szezonban 31 mérkőzésen 12 találatig jutott, felkeltve ezzel az SC Heerenveen érdeklődését. A következő idényben egy góllal többel zárt, így holland rekordösszegért, mintegy 6,3 millió euróért szerződtette a PSV Eindhoven. 2001-ben szemet vetett rá a Manchester United, amelynek színeiben öt év alatt 219 mérkőzésen lépett pályára, 150 gólt és 30 gólpasszt jegyzett. Angliából Madrid felé vette az irányt, ahol 64 gól és 16 gólpassz volt a termése 96 találkozón. Rövid ideig a német Hamburgban és a spanyol Málagában is játszott, pályafutását utóbbi klubnál fejezte be 2012-ben.

Egy évre rá edzői karrierbe kezdett, előbb a PSV U17-es, majd az U19-es csapatánál dolgozott, 2022 márciusában pedig a felnőtt csapat vezetőedzőjének nevezték ki. Kevesebb mint egy évig húzta, egy mérkőzéssel a 2022–2023-as szezon vége előtt lemondott, amiért nem támogatta eléggé a csapat. A holland kupát és a szuperkupát mindenesetre megnyerte a PSV-vel, majd visszatért sikerei helyszínére: Erik ten Hag másodedzője lett a Manchester Unitednél.

Ki lehet az utód?

Több név is felröppent már, kinek juthat az a (hálátlan vagy szerencsés esetben nagyon is hálás) szerep, hogy megkísérelje a lehetetlent és újra csapatot faragjon az egykor szebb napokat látott Manchester Unitedből. A lehetséges jelöltek között feltűnt a Barcelonától távozó Xavi, az angolok korábbi szövetségi kapitánya, Gareth Southgate, az előző idényben a Borussia Dortmundot irányító Edin Terzic és a Sporting CP vezetőedzője, Rúben Amorim neve is.

Az átigazolási hírekről mindig jól értesült Fabrizio Romano és David Ornstein is úgy tudja, hogy Amorim a Manchester United első számú jelöltje, utóbbi ráadásul arról írt X-en, hogy az angol klub kész kifizetni a 10 millió eurós kivásárlási záradékot, és már tárgyalnak is a Sportinggal a 39 éves portugál menedzser megszerzéséről.

Rúben Amorim napjaink egyik legfelkapottabb edzője, több európai topcsapat listáján is ott szerepel a neve. Jürgen Klopp távozása után a Liverpoollal is szóba hozták, sőt, voltak olyan elemzések, amelyek őt tartották az ideális utódnak a német edző pótlására, ám a Vörösök végül Arne Slot mellett tették le voksukat. Most mégis Angliában köthet ki.

Ugyan még csak 39 éves, de már több tehetséges fiatalt is kinevelt, akik a világ legjobb klubjaiban futballoznak. A kezei alól került a Manchester Cityhez Matheus Nunes, a PSG-hez Nuno Mendes és Manuel Ugarte (aki idén a Unitedhez szerződött), vagy a Tottenhamhez Pedro Porro, de (jelenleg még?) a Sportingban játszó Gyökeres Viktorra is szemet vetett a Manchester City. Manchester vörös oldalán pedig utoljára Sir Alex Ferguson volt képes hasonlóra.

Amorimra azt sem lehet mondani, hogy stílustalan futballt játszat csapatával, a Sportingnál a manapság népszerű 3–4–3-as, illetve a 3–4–2–1-es felállást részesíti előnyben. Utóbbi formáció ismerős lehet, Marco Rossi magyar válogatottja hasonló hadrendben szokott pályára lépni. A lisszaboniak magasan feltolt védekezéssel, sokpasszos, látványos játékkal tudnak eredményesek lenni. A bajnokságot eddig 100 százalékos teljesítménnyel (9/9 győzelemmel) vezetik a Porto előtt, amelyet augusztus végén magabiztosan vertek 2–0-ra.

Rúben Amorim eddigi pályafutásának legnagyobb kihívása lenne a Manchester United feltámasztása, de a Sportinggal már sikerrel járt, amikor 19 év után, 2021-ben ismét bajnoki címre vezette a patinás klubot. Miért ne sikerülhetne most is?

Kult Kovács Bálint 2024. december. 27. 20:00

„Nem hívtak el a castingra, úgyhogy azt mondtam, nem lesz műtét”

Hogy Major Erik generációja egyik legjobb színésze, az is jelzi, hogy háromszor is jelölték a legígéretesebb pályakezdő díjára, és idén meg is nyerte a Színházi Kritikusok Céhe elismerését. A Radnóti Színház színészével bűnöző édesapja örökségéről, szeretetlenségről és arról is beszélgettünk, miért érezte úgy, visszaadhatja élete egyik legfontosabb főszerepét.