Sport Balizs Benedek 2024. október. 19. 09:00

„Ezek vagyunk, védekezünk, harcolunk” – fejlődik a magyar válogatott, vagy egy helyben toporog?

Mióta Marco Rossi a szövetségi kapitány, folyamatos fejlődést láthatunk a magyar válogatottól, úgy tűnik azonban, hogy a csapat kezdi elérni a plafonját. Vagy mégsem?

„A csapat visszatért, a csapatszellem a régi, mindenki a többiekért dolgozik” – nyilatkozta Marco Rossi szövetségi kapitány, aki a bosnyákok elleni győzelem alkalmával hetvenedszer ülhetett le a magyar válogatott kispadjára, ezzel megelőzte Sebes Gusztávot, az Aranycsapat legendás trénerét, így immár egyedüliként áll az örökrangsor második helyén. A jubileum alkalmából most azt nézzük meg, mennyit fejlődött a válogatott, mióta Rossi a kapitány és hol lehet ennek a csúcsa.

A kólás Leekens után visszatalált a válogatott a helyes útra

Georges Leekens a tunéziai Coca Cola reklámban nagyobbat ment, mint a magyar csapat kispadján, így 2018 júniusában menesztették és a helyére Marco Rossit tették meg szövetségi kapitánynak. Az olasz mester többször is hangsúlyozta a Nemzetek Ligája sorozat fontosságát – a hollandok elleni 1–1 után például azt találta mondani, hogy „aki szerint a Nemzetek Ligája nem fontos, az egy idióta” –, de nem véletlen, hogy Rossinak ez presztízskérdés, hiszen itt alapozta meg a népszerűségét.

A történet mondjuk nem indult ilyen fényesen, az új szövetségi kapitány első meccsén, Tamperében 1–0-s vereséget szenvedett a magyar csapat Finnország ellen, három nappal később viszont 2–1-re nyerni tudott hazai pályán az előzetesen esélyesebbnek tartott görögök ellen, ezzel pedig meglett Rossi első győzelme a válogatott kispadján. Csoportjában végül a második helyen zárt a magyar együttes Finnország mögött, a görögöket és az észteket utasítva maga mögé.

Ennek a későbbi Eb-kijutásban fontos szerepe volt, hiszen a selejtezősorozat nem éppen a tervek szerint alakult, a mieink csak a negyedik helyet szerezték meg a csoportban, de az NL-eredményeknek köszönhetően pótselejtezőn lehetett kivívni a kijutást. Bulgária legyőzése nem jelentett kihívást Rossiéknak, Izland viszont megizzasztotta a magyar válogatottat, amely egy utolsó perces Szoboszlai szólónak köszönhetően kijutott az Európa-bajnokságra (amit a koronavírus miatt egy évvel később, 2021-ben rendeztek meg). Rossi egyébként az Izland elleni meccsen nem is tudott ott lenni a kispadon, mert elkapta a koronavírust, de ez az érdemeiből természetesen semmit nem von el.

Marco Rossi vezetésével a magyar válogatott megjárt két Eb-t is – ám a 2016-os eredményt nem sikerült túlszárnyalni, akkor csoportelsőként továbbjutva a legjobb 16 között búcsúztunk Belgium ellen –, emellett a Nemzetek Ligájában felküzdötte magát az A csoportba, ahol oda-vissza verte az angolokat (ezzel kiejtve a háromoroszlánosokat), Németország ellen négy pontot gyűjtött, az idei kiírásban pedig remizett Hollandiával hazai pályán. Az NL-menetelés is azt mutatja, az utóbbi négy évben folyamatosan fejlődik a válogatott, ám úgy tűnik, a csapat kezdi elérni a plafonját. Vagy mégsem?

Van-e még több a magyar válogatottban?

Idén tíz éve, hogy a magyar válogatottnál rendszerváltás történt, Dárdai Pál 2014-es kinevezése újra karaktert adott a csapatnak, amit kisebb-nagyobb változtatásokkal, de azóta is őriz. Dárdai akkor felmérte, hogy a mi erősségünk: az erős védekezés és az abból való kontrajáték. Kár lenne ugyanakkor tagadni, hogy mindenki szereti a látványos futballt, de a győzelmeket még inkább.

Dárdai Pál
AFP / Andreas Gora

Rossi ugyan elmondta, hogy nem kedveli a bunkerfocit, de az a németek elleni 5–0-s vereségkor kijött, hogy az agresszív támadójáték nem kenyerünk, így érdemes a bevált receptnél maradni. „Ezek vagyunk, védekezünk, harcolunk, párharcokat nyerünk, azt csináljuk, amiben jók vagyunk” – foglalta össze a válogatott képességeit, ha úgy tetszik, az erényeit Szoboszlai Dominik a bosnyák meccset követően. Ennek volt köszönhető a zsinórban három Eb részvétel és a Nemzetek Ligájában elért sikerek is.

Oké, de képes-e előrelépni és fejlődni a csapat? – tehetnénk fel a kérdést, a válasz azonban relatív. A kapitány mindig világosan kommunikál a játékosok képességeiről, így nyilván olyan drasztikus változásra ne számítsunk, hogy egy napon úgy ébred majd mindenki, hogy világklasszis szinten játszik, de a lehetőségekhez képest lehet fejlődni. Taktikailag erre láthattunk is példákat Hollandia ellen. Ilyen volt Szoboszlai laposan betett szöglete, amiből Sallai kapufát lőtt vagy az új kirúgás-variáció. Rögzített helyzetekből amúgy is veszélyes a magyar csapat, ám a repertoár szélesítése nem árt, így nem csak a jól fejelő játékosaink kötik le az ellenfél védőinek a figyelmét. Egy-két ilyen figura meglepetést okozhat bármelyik csapatnak, ez pedig sokat számíthat majd a vb-selejtezőkön.

Labdabirtoklásban csődöt mondott a magyar válogatott Hollandia ellen, de védekezésben felnőtt riválisához

Bravúr a világ egyik legjobb válogatottja ellen döntetlent játszani, de mit is jelent ez pontosan?

Új emberek is elő-elő kerülhetnek, gondoljunk csak Nikitscher Tamásra, akit remek érzékkel épített be Rossi a középpályára. Nagyobb fejlődésre addig viszont ne számítsunk, amíg a milliárdokkal felpumpált akadémiai rendszer nem működik és nem képes válogatott játékosokat kitermelni. Rossi mester jelenleg abból tud főzni, amije van, az pedig arra lehet elég, amit az utóbbi években megszokhattunk.

A Szoboszlai-féle sikerek és a pénzeső sem fedik el, hogy több sebből vérzik a magyar labdarúgás

A Liverpoolba igazolt Szoboszlai Dominik karrierjét végignézve látható, hogyan működik a foci más országokban: szinte közpénz felhasználása nélkül, jó döntéseket hozva juthat el egy játékos a világelitbe. A magyar foci sikereinek kevés közük van a 2010 utáni reformhoz és a labdarúgásba beáramló támogatásokhoz.

Mik a kilátások a közeljövőben?

Az esély ugyan még megvan az NL-csoportban a második helyre, de ez inkább tűnik egy vágyálomnak, mint reális forgatókönyvnek. Mindenesetre, ha a magyar válogatott győzne Hollandiában, akkor már biztosan nem esik ki az A csoportból, mert egymás elleni jobb eredményének köszönhetően megelőzi a hollandokat és a bosnyákokat is. A döntetlen nyilván bravúros eredmény lenne, de a bennmaradás szempontjából sokat vélhetően nem érne. Maradna ugyan a pontazonosság a két csapat között, de a rosszabb gólarány miatt a magyar csapatnak több pontot kellene szereznie Németország ellen az utolsó fordulóban, mint a hollandoknak Boszniában. Nem nyugodhatunk meg teljesen, hiszen a bosnyákok is megelőzhetnek minket, ha megverik a németeket és a hollandokat is, mi pedig 2 pontnál kevesebbet szerzünk a két rivális ellen.

A legvalószínűbb forgatókönyv mégiscsak az, hogy a magyar válogatott a csoportja harmadik helyén végez és osztályozót játszik a B liga valamelyik csoportjának második helyezettjével. Jelen állás szerint a Grúzia, Anglia, Ausztria, Wales négyesből kerülhet ki a mieink ellenfele. A közelmúltból a két „A” betűs országról jó emlékeink lehetnek – a 2016-os Eb-n legyőztük Ausztriát, a Nemzetek Ligája előző kiírásában pedig itthon 1–0-ra, idegenben 4–0-ra vertük az angolokat.

A vb-selejtező sorsolását illetően fontos lenne megőrizni az A csoportos tagságot, hiszen ebben az esetben könnyebb sorsolásra számíthatnak Marco Rossiék. Az igazán nagy fejlődést ugyanis az jelentené, ha 1986 után ismét kijutna a világbajnokságra Magyarország.

párizsi olimpia 2024

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?