A klubelnök a matekkal magyarázza, hogy a Ferencváros nem lesz ott a legrangosabb európai kupasorozatban, de valóban a pénz dönti el a meccsek sorsát?
A pályán látható játék lehetne jobb, a jelenlegi szar. Van az a mondás, hogy jó játékkal könnyű nyerni, na de szarral. Az eredmények jók, de ahogy kinéz, az borzalmas. A regionális riválisaink mind bejutottak a BL-be, azt hittem, megbolondulok. A végén csak az jön ki, hogy a matek dönt a legtöbbször
– a fentebbi idézet Kubatov Gábortól, a Ferencváros elnökétől származik, és egy múlt heti Fradi-szurkolói ankéton hangzott el.
A Fidesz pártigazgatói címét is betöltő klubelnök azért elismeri, néha megtörténik az is, hogy nem a keret összértéke, hanem a pályán nyújtott teljesítmény dönt. Kubatov a Fradi eddigi két Bajnokok Ligája-szereplését (1995 és 2020) említette példaként az eseményen, de a félprofi feröeri csapat, a KÍ Klaksvík elleni tavalyi kupabúcsú is ezt támasztja alá. A Ferencváros elnöke arra is rávilágított, hogy a Slovan Bratislava kivételével az összes régiós rivális nagyobb keretértékkel rendelkezik, mint a Fradi.
Valóban lehet ezzel takarózni egy olyan klub esetében, amely magyarországi szinten kiemelten jó anyagi lehetőségekkel bír, ráadásul az állam sem sajnálja rá a közpénzt?
Matematikus ön?
A Ferencváros ugyan zsinórban hatodik éve ott van valamelyik európai kupasorozat (Bajnokok Ligája, Európa-liga, Konferencia-liga) főtábláján, de az évről-évre egyre csak kedvezőbb sorsolás és a 32-ről 36 csapatosra duzzasztott BL-létszám idén sem volt elegendő ahhoz, hogy a 35-szörös magyar bajnok biztosítsa helyét a legrangosabb európai kupában, a Bajnokok Ligájában.
A kormánysajtó persze szereti sikerként beállítani a Fradi nemzetközi szerepléseit, de ha a Kubatov-féle matekot vesszük alapul, ez volt a minimum. A magyar bajnok a walesi The New Saints ellen kezdte meg a selejtezősorozatot, amelynek a mértékadó Transfermarkt szerint 2,74 millió euró a keretértéke. Összehasonlításképp, a Fradié jelenleg 59,33 millió euró, amelyből, ha levonjuk minden idők legdrágább Magyarországon játszó légiósának értékét (aki a selejtezők után érkezett), akkor is marad 51,33 millió. És hogy mekkora bravúr a nemzetközi kupaszereplés kiharcolása? A TNS elleni oda-visszavágós győzelem már elég volt a cél eléréséhez.
A következő körben pedig az is eldőlt, hogy a BL-indulás idén is csak álom marad, ugyanis a 63 millió euró keretértékű FC Midtjylland kiejtette a Fradit. A 63 ugyan több, mint az 51, de ha azt vesszük, hogy a zárókörben a 24,15 millió értékű Slovan Bratislava túljutott a dánokon, akkor könnyen belátható, hogy a sportban nem minden a matek. A Fradi végül a bosnyák Borac Banja Luka ellen vívta ki az Európa Liga-szereplést, bár vélhetően sokkal kalandosabb úton, mint azt az Üllői úti közönség várta volna. A hazai 0–0-s döntetlen után Boszniában is hasonló eredmény született, így jöhetett a hosszabbítás, ahol a hazaiak jutottak előnyhöz. Végül Varga Barnabás tizenegyesgólja kellett ahhoz, hogy büntetőpárbajra mentse a Ferencváros a párharcot, amit végül megnyert. A Banja Luka keretének összértéke 8,6 millió euró, tehát minimálisan több, mint az ősszel igazolt Matheus Saldanha piaci értéke, aki 8 millió eurót ér a Transfermarkt szerint.
Régiós szinten elmarad a Fradi a riválisokhoz képest
A BL-től való távolmaradás azért is lehet fájó az FTC számára, mert a kibővített főtábla több, mint 20 százalékát (7 klub a 36-ból) a régiónkban lévő csapatok adják, köztük a fentebb említett pozsonyi együttes, a Slovan Bratislava. Alanyi jogon résztvevő az ukrán Sahtar Doneck és az osztrák bajnok Sturm Graz is, de sikeresen vívta meg selejtezős meccseit az osztrák ezüstérmes Red Bull Salzburg, a horvát bajnok Dinamo Zagreb, a szerb Crvena zvezda és a cseh Sparta Praha is. Abban pedig az alábbi táblázat igyekszik segítséget nyújtani, hogy ezeknek a csapatoknak mennyivel ér többet a kerete, mint a magyar bajnoké.
A keret összértéke (euróban) 2024/2025 | A keret összértéke (euróban) 2023/2024 | |
Ferencvárosi TC (magyar) | 59,33 millió | 57,20 millió |
Slovan Bratislava (szlovák) | 24,15 millió | 24,73 millió |
Sturm Graz (osztrák) | 67,90 millió | 82,33 millió |
Sparta Praha (cseh) | 71,65 millió | 86,08 millió |
Dinamo Zagreb (horvát) | 73,15 millió | 126,85 millió |
Crvena zvezda (szerb) | 78,55 millió | 96,15 millió |
Sahtar Doneck (ukrán) | 160,20 millió | 187,20 millió |
Red Bull Salzburg (osztrák) | 169,48 millió | 230,50 millió |
A különbségek bizonyos esetekben nem egetrengetően nagyok, elég csak a graziakhoz hasonlítani a Fradit, ha pedig azt nézzük, hogy a nagyjából háromszor többet érő Salzburg alulmaradt a Sturmmal szemben a tavalyi osztrák bajnokságban, akkor ismét rögzíthetjük a tényt:
nem minden a pénz.
Azt sem szabad elfelejteni, hogy míg a Fradinak tavalyhoz képest nőtt a keretértéke (2,13 millió euróval), addig az általunk vizsgált valamennyi csapatnak csökkent, egyes esetekben igen jelentősen. A Ferencváros tehát papíron jobb csapat lett tavaly óta, míg a BL-be jutó együttesek gyengültek.
Kubatovot annyiban megvédenénk, hogy nem minden régiós rivális jutott be a Bajnokok Ligájába, a Fradi mellett a román, a lengyel és a szlovén csapatok sem érdekeltek idén.
Megéri egy csapatnak bucira veretnie magát a BL-ben?
Az első kört már le is játszottak a legrangosabb kupasorozatban, a környező országok csapatai pedig finoman szólva sem szerepeltek jól. Mind közül a legnagyobb pofonba a Dinamo Zagreb futott bele, a horvátok 9–2-es, megsemmisítő erejű vereséget szenvedtek a Bayern München ellen, de a Slovan és a Salzburg zakóját is nagyra szabták – előbbi 5–1-re kapott ki a Celtic otthonában, utóbbi a Sparta Praha ellen vérzett el 3–0 arányban. A prágai csapat volt az egyetlen, amely győzelemmel kezdte a BL-idényt, mellette a Sahtar Doneck erejéből futotta még egy halovány 0–0-ra Bolognában. A Sturm Graz és a Crvena zvezda szoros, egygólos vereséget szenvedett a Brest és a Benfica ellen.
Látva az eredményeket, azt mondhatnánk, jobb, hogy ettől megkímélte magát a Fradi, de a klub pénztárcája már biztosan nem így gondolna erre.
Az UEFA az új lebonyolítási rendszerrel együtt új pénzosztási szisztémát is bevezetett, első körben a 2024 és 2027 közötti időszakra, ebben pedig a korábbiaknál is nagyobb a különbség a BL javára bármelyik másik sorozattal szemben.
Képzeljünk el egy csapatot, amely bejut a BL-be, hogy aztán mind a nyolc meccsén megalázzák! Ekkor négy módon szerezhet pénzt:
- Az UEFA már azért, hogy bekerült a 36 résztvevő közé, ad neki 18,6 millió eurót, és ekkor még pályára sem kellett lépnie.
- Minden győzelemért járna 2,1 millió euró, döntetlenekért 700 ezer – elképzelt szegény örök veszteseinknél ez nem játszik.
- Külön pénzdíjat adnak az alapszakasz helyezési száma után: a 36. helyezett 275 ezer eurót kap, a 35. kétszer 275, vagyis 550 ezret, a 34. már a háromszorosát, azaz 825 ezret, és így tovább. Aki bejut az egyenes kieséses körbe, az még nagyobb pénzekre számíthat minden egyes forduló után, a végső győztes például 25 millió eurót kap a többi pénzén felül, de most maradjunk a kis csapatoknál.
- És egy új elemként behozták azt, hogy a közvetítési díjakat is a klubokat sorolva osztják szét. Először elkészítenek egy sorrendet arról, hogy melyik klubnak az országából milyen sok jogdíjat fizetett be a média, majd az így kapott sorszámot átlagolják az adott klubnak az UEFA-ranglistán elért helyezésszámával (ezt az elmúlt öt év nemzetközi eredményeiből számolják ki). 1-től 36-ig sorba rakják a klubokat, majd az összes közvetítési díjat, amit idén 853 millió euróra becsülnek, 666 részre vágják, ennyi ugyanis 1-től 36-ig a számok összege, egy részt kap a 36., kettőt a 35., és így tovább. Vagyis a legrosszabb esetben is bejön innen 1,28 millió euró.
Tehát ha egy klub csak azért jut be a BL-be, hogy ott hétről hétre megszégyenítsék, akkor sem tud megállni a bevétele 20,1 millió euró alatt.
Ez forintba átszámolva nagyjából 8 milliárd, több, mint az NB I-ből a Ferencvároson kívül bármelyik csapatnak az éves költségvetése (a Ferencváros tavalyi összbevétele 16,6 milliárd forint volt, a második leggazdagabb magyar klubé, a Felcsúté 7 milliárd).
Mit kellene elérni az Európa-ligában, hogy ennyi pénzt összekalapozzanak?
Ugyanez a négy bevételi elem megvan az EL-ben is, csak épp sokkal kevesebb pénzért. Nézzük!
- Az, hogy bejut oda egy csapat, önmagában 4,31 millió eurót ér.
- A közvetítési díjakból 198 millió eurót osztanak el a 36 csapat között – az FTC a kiemelés alapján a mezőnynek pont a közepén van, 36-ból a 18. helyen, számoljunk most azzal, hogy ez lenne a klubérték listáján is a sorszámuk, így 5,65 millió euró járna nekik. Összesen eddig 9,96 milliónál tartanak az első meccs előtt.
- Egy győzelemért 450 ezer euró jár, döntetlenért 150 ezer. Vagyis ha veretlenül menne végig egy csapat az alapszakaszon, akkor kapna még 3,6 millió eurót.
- A helyezésszám alapján az utolsó 75 ezer eurót kap, minden helyezéssel jobb 75-75 ezerrel többet. Azaz aki legjobb az alapszakaszban, annak 2,7 millió a bónusza. Erre az első nyolc helyezettnek még 600 ezret, a 9-16.-nak 300 ezret rádobnak. Aztán az egyenes kieséses szakasz még több pénzt fizet, de ahhoz egészen az elődöntőig kellene eljutni, hogy meglegyen annyi pénz, amennyi a BL-ben a nyeretlen utolsó helyezettnek összejön.
Ami pedig a harmadik számú európai sorozatot, a Konferencia-ligát illeti, ott 17,86 millió euró a maximum, amennyit egy csapat akkor szerezhet, ha veretlenül lesz bajnok és a befizetett jogdíjak, valamint az elmúlt évek eredményei alapján is az első helyezett. Az tényleg csak vigaszág, annyira jó, hogy legyen némi bevétel az UEFA-tól és a jegyeladásokból, és persze hogy gyűjtögessék a pontokat a következő évi kiemeléshez.
Az, hogy a Ferencváros idén sem a legrangosabb európai kupasorozatban indul, sportszakmai szempontból nyilván nem tragédia, viszont érdemes rajta elgondolkozni, hogy a minimum szint teljesítését lehet-e sikerként tálalni. Anyagilag már nagyobb problémának érezhetné ezt a klub, ha a Fidesznek nem lenne szerelemprojekt a Fradi felfuttatása.
Nyitóképünkön Kubatov Gábor, az FTC elnöke (jobbra) és Denny Landzaat, a Ferencváros pályaedzője a Groupama Arénában 2024. július 23-án. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Ezekre a szavakra kerestek rá a legtöbben Pornhubon 2024-ben
Változás történt az élen.