Az Iron Swim vezetője azt állítja, hogy már áprilisban tájékoztatták az úszószövetséget a helyzetről. Szerinte helytelen, hogy még mindig a Gyárfás Tamás/Széchy Tamás-érából maradt vezetők irányítják a magyar úszósportot.
Közleményt adott ki Hosszú Katinka azután, hogy több lap, köztük a HVG is megírta: a Magyar Úszó Szövetség elnöksége vizsgálóbizottság felállításáról döntött, miután információ jutott el hozzájuk arról, hogy klubja, az Iron Swim egyik edzője etikátlan, szexuális célzásokra épülő kommunikációt folytatott női sportolókkal.
A kommünikében a háromszoros olimpiai bajnok úszó azt írta, azután, hogy Wladár Sándor, a MÚSZ elnöke burkoltan megfenyegette, számított a támadásra. Ezzel arra utalt, hogy Wladár a szövetség olimpia utáni sajtótájékoztatóján üzent Hosszúnak.
Hosszú Katinkának üzent Wladár Sándor: Azt, hogy engem szarjankózik, nyelem, de már nem sokáig
A vizsgálóbizottság felállításáról először a sportal.hu számolt be, amely azt is megírta, hogy az érintett edzőnek az Iron Swim klub április 20-án „munkáltatói figyelmeztetést” küldött a fentiek miatt. A dokumentumból, amely később hozzánk is eljutott, az derül ki, hogy a sportolói jelzések alapján született írásbeli figyelmeztetést szóbeli is megelőzte, és hogy abban felhívták az edző figyelmét: amennyiben nem, vagy nem megfelelően teljesíti a munkaviszonyából származó kötelezettségeket, akár azonnali hatállyal is felmondhatnak neki. Ennek ellenére a sportal.hu szerint az illető még 140 nappal később is ott dolgozott.
Úgy tudni, a szövetség csak augusztus végén értesült az ügyről, amikor az Iron Swim alelnöke az áprilisi keltezésű levelet is mellékelve sürgette őket, hogy lépjenek.
A történtekkel kapcsolatban kérdéseket küldtünk az Iron Swimnek vasárnap. Azt szerettük volna megtudni,
- valódi-e az írásbeli figyelmeztetés,
- mikor érkeztek hozzájuk az első jelzések az edző nem megengedhető viselkedéséről,
- milyen konkrét lépéseket tettek annak érdekében, hogy ne folytatódhasson a tőle addig tapasztalt viselkedés,
- mennyivel követte az edző írásbeli figyelmeztetése a szóbelit,
- miért nem váltak meg az edzőtől,
- mióta nincs az Iron Swim alkalmazásában, önmaga távozott-e vagy elbocsátották,
- miért csak augusztus végén tájékoztatták a szövetséget a helyzetről,
- összeegyeztethetőnek tartja-e Hosszú ezt az eljárást azután, hogy Csepelen gyermekvédelmi jószolgálati nagykövet lett.
A megkeresésünkre nem érkezett válasz.
Ezek után jelent meg Hosszú közleménye, aki azt írta: „Leszögezném, hogy az Iron Swim etikai értékrendje magas színvonalat vár el az edzőktől, szigorú pedagógiai és szakmai szűrésnek kell megfelelniük. Ebből adódóan az évek során számos edzőtől kellett megválnunk. A jelenleg érintett edző sem dolgozik már a klubunkban. A munkajogi törvényeket tiszteletben tartva a felmerülő problémát részünkről jogszerűen és társadalmi felelősségvállalás fényében kezeltük. A panasz érkezése után, fegyelmi figyelmeztetésben részesítettük az említett edzőt, valamint az érintett versenyzővel azonnali hatállyal felfüggesztettük a közös munkájukat.”
Hosszú azt állítja, hogy ezen túl személyesen is beszámoltak a MÚSZ-nak a helyzetről: áprilisban a klub a sportszakmai vezetőnek, májusban pedig ő személyesen Wladárnak.
„Nem rendelkezem információval arról, hogy miért nem kezdték meg a kivizsgálást a saját gyermekvédelmi protokolljukat alkalmazva hónapokon keresztül, mi több, a MÚSZ ifjúsági szövetségi kapitánya – mindezek után – e-mailben utasította az érintett versenyzőt, hogy továbbra is az említett edzővel kell készülnie. Ez idő alatt klubunk minden intézkedést megtett amit a jogszabályi környezet megenged az ügy kezelése érdekében” – folytatta Hosszú, aki a közleménye hátralevő részében az úszószövetség vezetését tette felelőssé „az úszó szférába, sportba nem illő erkölcsi értékrendek” kibontakozásáért.
„Itt megkerdőjelezném ismételten azt, hogy miért a Gyárfás Tamás/Széchy Tamás-érából maradt vezetők irányítják gyermekeink jövőjét? A MÚSZ jelenlegi vezetőinek java része Gyárfás Tamás óta továbbra is – jelenleg Wladár Sándor megbízásából – irányítják az úszószövetséget. A Széchy-korszak gyermek/edző kapcsolatára gyermekabúzus, gyermekzaklatás, torz edzői magatartás volt jellemző. Mindennek tudatában, Wladár Sándor, aki teljes mértékben maga is része volt a Széchy-érának, elnöksége alatt a Magyar Országos Bajnokságot Széchy Tamás-emlékversenynek címjelezte 2017-től” – írta.
A 2004 szeptemberében elhunyt Széchy Tamás híresen keménykezű tréner volt, aki többek között Hargitay András, Wladár Sándor, Verrasztó Zoltán, Darnyi Tamás és Rózsa Norbert felkészülését is irányította. Tanítványai olimpiákon nyolc arany-, négy ezüst- és három bronzérmet nyertek, világbajokságokon pedig 12 aranyat, 3 ezüstöt és 7 bronzot szereztek. Az elképesztő eredménylista ugyanakkor más megvilágításba került, amikor láthatóvá vált, hogy Széchy miféle eszközökkel kényszerítette ki az ezekhez szükséges teljesítményt a sportolóiból. Úszói egybehangzó állítása szerint az edző kegyetlen követelmények elé állította őket, nem ritkán brutálisan bánt és minősíthetetlen hangnemben beszélt velük, megalázta őket.
Wladár ezzel kapcsolatban korábban azt mondta a Csisztu Sport Castnak: „Én magam tiltanám el, ha az akkori dolgokat most valaki megcsinálná. Ezek nem voltak megengedhető dolgok. Azok az esetek, amelyek a közelmúltban felbukkantak, mind a Széchy-féle pedagógiai módszerekből és viselkedési anomáliákból következtek, azok a képek másolásra, továbbvitelre kerültek. Itt nem kollektív felelőssége van a magyar úszósportnak, hanem elnöki. Nem akarok visszamutogatni, de azért ne felejtsük el, hogy húsz éven keresztül volt ennek a szövetségnek egy másik elnöke. Ő szinte biztosan tudott arról, hogy mik történnek, és igazából egyetlenegy ügy sem volt. Amikor jöttek ügyek – például Szepesi Nikoletté −, azok le lettek sodorva.”
Ezekre a szavakra kerestek rá a legtöbben Pornhubon 2024-ben
Változás történt az élen.