Az immár kétszeres olimpiai bajnok úszó edzője bedobta a törölközőt, miközben a mellette kiálló Hosszú Katinka beleszállt az úszószövetség vezetésébe. Milák és a sportszervezet vezetői hallgatnak, mi azonban végigvettük, mi vezetett idáig és milyen kérdéseket vetnek fel a történtek.
Mire hétfő este negyed nyolckor Milák Kristóf az oldalán Kós Huberttel kilépett a párizsi Trocaderón, a Bajnokok parkjában felállított hosszú színpadra, ahol sok ezer ember gyűlt össze, hogy fesztiválhangulatban, szinte rocksztárokként köszöntse az olimpiai érmeseket, két súlyos hír is megrázta a magyar úszószcénát. Mindkettőnek ő volt a főszereplője, úgy, hogy – mivel már nagyjából másfél éve a versenyei után senkinek sem nyilatkozik, bátran kimondhatjuk – szokásához híven meg sem szólalt.
A világsajtó most csodálkozott rá, hogy Milák Kristóf nem nyilatkozik
Az AP tudósítója a magyar kollégáitól és az úszók szövetségi kapitányától igyekezett megtudni, miért hallgat az úszózseni.
Az egyik, hogy a Párizsban 200 méter pillangón ezüst-, százon pedig aranyérmet nyert úszó edzője, Virth Balázs gyakorlatilag kicsekkolt. Egy, a Nemzeti Sportnak adott interjúban közölte, hogy a tavalyi év nehézségei közben ő és a tanítványa eltávolodtak egymástól, s a korábbi, egymást segítő, közvetlen kapcsolatuk olyan klasszikus értelemben vett munkakapcsolattá vált, amelyben egyikük sem érezte jól magát. A Milák nyolc hónapos kihagyása után újrakezdett közös munka már nem hasonlított arra, ahogyan 2022-ben dolgoztak, a kommunikáció sem működött úgy, ahogy korábban. „Pályafutásom során több világklasszissal dolgozhattam, megtanultam már, hogy akkor legyek mellettük, ha segíthetek, de azt észreveszem, ha nincs szükség rám. Tudni kell a háttérben maradni. Az elmúlt néhány hétben ez így is történt” – fogalmazott Virth, aki Milákot zseninek, korszakos úszónak nevezte és kijelentette: „a legfontosabb az, hogy visszatérjen az úszás szeretete, ez kell ahhoz, hogy a pályafutása folytatódjon. Ám úgy érzem, ehhez új impulzusokra és új edzőre van szüksége.”
Néhány órával később aztán Rio háromszoros olimpiai bajnoka, Hosszú Katinka tette közzé nyílt levelét, amelyben kemény szavakkal ostorozta a Magyar Úszószövetség vezetését amiatt, ahogy a Milák-ügyet kezelte. Szerinte a magyar klasszist a kétszázas távon legyőző francia Léon Marchand edzője, a Kós Huberttel is együtt dolgozó amerikai Bob Bowman „a MUSZ-tól kapott információkból már olimpia előtt hónapokkal tudta, hogy tanítványát a 200 méter pillangó utolsó 50 méterére kell készítse mint fizikálisan, de leginkább mentálisan”.
Hosszú úgy vélte, nem ez az első olimpiai érem, amely az úszószövetség vezetése miatt “nem valósul meg”, azután arról írt, hogy „ilyen alattomos, gerinctelen viselkedés után az egyetlen tisztességes lépés a teljes vezérkar lemondása lenne”, véglegesen, „nem szabadna engedni hogy tovább károsítsák a Magyar Sportot”.
A visszavonulását hivatalosan be nem jelentett, de a párizsi olimpiára ki nem jutó Hosszú a játékok kezdetén Virthet is pellengérre állította, mondván, hatalmas hibát követett el azzal, hogy arról beszélt, nincs jó formában az úszó és korábban azt is elárulta, hogy az edzései nagy részén nem volt ott. „Ez egy olyan helyzetbe hozta Kristófot, ami nem előnyös az olimpia előtt és a riválisaival szemben sem” – magyarázta akkor, nyílt levelében azonban az edzőre nem tett utalást.
Mire gondolhatott Hosszú?
Hosszú Katinka szavainak célpontja vélhetően Wladár Sándor, a szövetség elnöke és Sós Csaba, az úszóválogatott szövetségi kapitánya – legalábbis ők voltak azok, akik Milák ügyében többször is megszólaltak.
Az úszó tavaly júniusban jelentette be, hogy nem indul a következő hónapban esedékes világbajnokságon, de eredetileg – ahogy a Telex észrevette – arról írt a Facebook-oldalán, hogy Párizsban nem indul, a Los Angeles-i olimpiát célozza meg, pihenésre és megújulásra vágyik. Ez a bejegyzés aztán eltűnt, Milák pedig nem sokkal később már arról beszélt, hogy Párizsban is meg szeretné mutatni, mit tud.
Június végén egy podcastban azt is elárulta, hogy hamarabb is beiktatott volna egy szünetet, ha 2022-ben nem pont Budapesten rendezik meg a világbajnokságot. Úgy fogalmazott, hogy már a tokiói olimpia előtt „nagyon a végét jártam mentálisan, és ezt toltam még ki két évig” annak érdekében, hogy Virthtel minél jobban össze tudjanak szokni. Arról is beszélt, hogyan képzeli a feltöltődést: az első hónapban „semmilyen szinten ne érintkezzek azzal a közeggel, amitől most lényegében elmenekültem”, azután pedig a jövő tervezését tűzte ki célul.
A bejelentése előtt már el-elmaradozott Virth Balázs edzéseiről – ami egy vb-re készülve nem lehet jó jel –, de hogy ennek mi volt az oka, nem világos. Az biztos, hogy régóta küzdött már azzal, hogy fenntartsa az edzésrutint, erről korábbi edzője, Selmeci Attila is sokat beszélt. Ugyanő árulta el később, hogy akkoriban Milákot családi gyász érte, ami szerinte az egyébként is bezárkózó sportoló helyzetét tovább nehezítette, „és talán még inkább »becsukta« őt”.
Eleinte mind az edzője, mind a sportág irányítói arról beszéltek, hogy az úszó nagyon is megérdemli a szünetet. Wladár például úgy fogalmazott: ha a világcsúcsdöntés idején „istenítettük, a tenyerünkön hordtuk”, „most, amikor gondjai vannak, segítő kezet kell nyújtanunk neki, nem ellökni, hanem átölelni és megvédeni”. Azt írta, sokat beszélgettek az úszóval, „hátha sikerül visszaterelni a medencébe”, de be kellett látniuk: a közös érdek az, hogy pihenjen. Az érzékletesség kedvéért hozzátette, hogy „mégsem lehet egy ilyen fantasztikus sportolót nyerőautomatának tekinteni. El kell fogadnunk, hogy emberből van ő is, bármennyire is tűnt emberfelettinek mindaz, amit eddig produkált”.
Amikor azonban Milák nem kezdte újra az edzéseket a megbeszélt, szeptemberi időpontban és lemondta az indulást a vele hirdetett budapesti világkupafordulón, Wladár, Virth és Sós Csaba arról kezdett nyilatkozni: ez így nem fog menni, ha nem veszi újra komolyan az edzésmunkát, a formája olyan mértékben fog hanyatlani, ami megfoszthatja a jó szerepléstől az olimpián.
A szavaikból kihallható volt a Milák iránti aggódás, a tanácstalanság és a számonkérés is, de talán nem a jó arányban. Bevallottan nem tudtak mit kezdeni a helyzettel, amely a szövetség eredményességét is alapvetően befolyásolni látszott, hiszen akkor még nem feltétlenül lehetett tudni, hogy Kós Hubert felkészülése az Egyesült Államokban hogyan sikerül, Milák esetleges kimaradása a váltókból pedig jelentősen csökkentette volna azok kijutási esélyét Párizsba. Ez utóbbi végül be is igazolódott, a férfiak mezőnyében csak egy staféta, a 4×-as gyorsváltó indulhatott a játékokon, és a nyolcadik helyen végzett.
Hosszú – akit addigra már az is bánthatott, hogy úszóakadémiájának tervei füstbe mentek – már akkor is keményen reagált az elnök egyik kijelentésére, arra, hogy
Milák tartozik annyival Magyarországnak, és tisztelje meg önmagát azzal, hogy elvégzi a munkát, hiszen olyan tehetséggel megáldott, ami csak nagyon kevés sportolónak adatott meg.
A felvetést, hogy egy olimpiai bajnok, világcsúcstartó tartozna az országnak, felháborítónak és primitívnek nevezte.
Sós ugyanakkor még most, Milák aranyérmes úszása után is emiatt dohogott a párizsi uszodában. Szerinte, ha elvégezte volna azt az edzésmunkát, amit előírtak neki, és más számokban is elindul – korábban Selmecivel amiatt is volt konfliktusa, hogy szeretett volna gyorsot úszni, ám az edző inkább a pillangóra összpontosított –, a kettőnél biztosan több éremmel utazhatott volna haza. Érzékletes példát is hozott a kapitány: ha elérte volna azokat az eredményeket, amelyekre a képességei predesztinálják, akkor is mindenki róla beszélt volna, ha a 100 méteres síkfutást valaki 9 másodperc alatt teljesíti.
Miért távozik Virth Balázs?
Wladár és Sós arról is többször beszélt, hogy nincs információjuk arról, hol és kivel készül, vagy egyáltalán készül-e Milák. Elmondták, hogy az úszó a telefont sem veszi fel nekik – de nem csak nekik, hanem egyes családtagjainak sem. Mindeközben a doppingellenőrzésekhez szükséges holléti nyilvántartást mindig pontosan kitöltötte – írta a Telex, s ezt az is bizonyítja, hogy vele kapcsolatban nem vetődött fel olyan probléma, amely a vívó Kun Annát megfosztotta az olimpiai indulástól.
Ám a felől nem volt kétség, hogy Milák edz. Az erőnléti edzője, Zala György januárban arról beszélt, hogy szárazföldön jó formában van, és attól kezdve egyre többször írtak arról a lapok, hogy itt vagy ott látták az úszót a hosszakat róni. Februárban Szabó Álmos, a paralimpiai úszóválogatott vezetőedzője beszélt arról, hogy Milák arra kérte, amíg Virth Balázs a dohai vb-n van a többi versenyzőjével, segítse az edzésmunkáját.
Más azonban névvel nem jelentkezett, Milák pedig nem árult el semmit a felkészüléséről, így nem tudni, hogy akadtak-e további segítői vagy magától, ösztönösen ráérezve a saját szükségleteire jutott el odáig, hogy Párizsból két éremmel térjen haza.
Kicsúszott az arany Milák kezéből Párizsban, de úszhatott-e ekkorát, ha tényleg nem edzett?
Hónapokig senki sem tudta biztosan, készül-e Milák Kristóf az olimpiára, az edzője is arról beszélt, hogy nincs túl jó formában, mégis ezüstérmet nyert Párizsban. Hogy mi jár a fejében azután, hogy nem sikerült megvédenie a címét, senkinek sem árulja el.
Az olimpiai úszásai után Selmeci – aki az úszószövetség szakmai alelnöke – is azt nyilatkozta, hogy valahol biztosan edzett Milák, de hogy hol és mennyit, nem világos. Sós pedig azt mondta, azokból az információkból, amelyek hozzá eljutottak Milák felkészüléséről, nem következett ennyire jó szereplés.
Sós az olimpia során adott interjúiban többször elmondta, hogy egyelőre, a siker pillanataiban nem akarja értékelni Milák teljesítményét – csak örül az eredményeinek. Értékelni csak akkor tud majd, ha kiderül, mit és hogyan csinált az úszó a felkészülése alatt. A hvg.hu-nak arra a kérdésére, megtudja-e majd valaha, azt felelte: nem vagyok biztos abban, hogy ez túl hamar megtörténik, ha egyáltalán megtörténik.” Elképzelhetőnek tartja, hogy Milák kitalált valami újdonságot, ami segített neki, de hogy ez a módszer másnál is működhet, vagy csak az ő különleges képességeihez jó-e, azt mélységében kellene elemezni.
Hogy mindezek után Virth valamit lépni fog, benne volt a levegőben, hiszen úgy tűnik, a tanítványa úgy ért el világraszóló eredményt, hogy abban neki – a rendelkezésre álló információk szerint – kevés része volt. Ő maga árulta el májusban: az áprilisi országos bajnokság végétől addig Milákkal 38 edzése lett volna, az úszó azonban csak hat alkalommal jelent meg.
Úgy tudni, Virthet lelkileg is megviselte az utóbbi időszak – ugyanez történt korábban Selmecivel is, aki 2021-ben már nyíltan beszélt arról, hogy nagyon sok mindent, arcpirító dolgokat is el kellett tűrnie a tanítványától annak érdekében, hogy közösen tudjanak eljutni a tokiói olimpiáig. Hogy nem könnyű eset, azt maga Milák sem titkolta; korábban azt mondta,
sajnos az teszi naggyá, ami elviselhetetlenné is: a hozzáállása.
Aki hatni tud rá
Amióta a nagyközönség számára is láthatóak a Milákkal kapcsolatos problémák, rendszeresen megfogalmazódik a kérdés: akad-e, akire hallgat. A jól értesültek eleinte több nevet is felsoroltak, a körben ott volt Wladár Sándor és Sós Csaba is, de a lista egyre szűkült. Mostanában már leginkább csak Schmidt Ádám sportállamtitkárt említik. A Telex szerint Schmidt már akkor is kulcsszerepet játszott Milák visszacsábításában a medencébe, amikor az a 2022-es budapesti világbajnokság előtt körülbelül egy hónappal három hétre váratlanul leállt az úszással.
Hogy a kapcsolatuk több mint sportolóé és sportvezetőé, akkor vált mindenki számára nyilvánvalóvá, amikor idén újévkor közös fotót tettek ki Schmidt Facebook-oldalára, amelyhez azt írta: „Üdv, 2024! Jövünk!” Amikor rákérdeztünk az államtitkárságnál, hogy Milák visszatérését jelenti-e a kép, kitérő választ kaptunk.
Április közepén, éppen száz nappal az olimpia előtt megint rákérdeztünk Schmidtnél arra, mit lehet tudni Milákról, hogy van, mennyire motivált. Akkor azt válaszolta, „lehet, hogy az olimpia után eljön annak az ideje, hogy akár Kristóf, akár én fölfedjük ezeket a kártyákat. A Kristóffal való személyes kapcsolatom kezdete 2017-re datálódik. Hallottam sok mindent ezzel kapcsolatban, hogy akkor kezdődött, amikor államtitkár lettem, hogy ez egészségtelen… Mielőtt akár a miniszterelnök úrnak főtanácsadója lettem, akár sportállamtitkár, előtte évtizedekig kötöttem barátságokat, a Kristóffal való is ezek közé tartozik. Nagyon büszke vagyok arra, hogy köztünk van egy nagyon komoly, mély baráti kapcsolat, amely hét éve tart.” Ennek akkor is jelét adták, miután Schmidt a 100-on elért győzelme után átnyújtott a dobogósoknak járó ajándékot Miláknak: a protokollnak megfelelő kézfogás után hosszan átölelték egymást.
Hogyan tovább?
„Van esély egy interjúra?” – tettük fel a kérdést a Bajnokok Parkjának vegyes zónáján átsétáló Miláknak azután, hogy a többi érmes úszóval együtt hosszasan ünnepelték őket a szurkolók. A sportoló, aki úgy tűnt, jól érzi magát a színpadon, mosolygott, kiabálásra biztatta a közönséget, türelmesen kivárta, hogy fotók tucatjai készüljenek róla, aztán kicsit még bohóckodott is a zenére, megcsóválta a fejét.
Nem, ott van az emberetek”
– mondta, és Kós Hubertre mutatott, aki készségesen válaszolt a neki feltett kérdésekre. Eközben Milák leült a földre a helyiség sarkában, és várta, hogy befejeződjenek a másik magyar olimpiai bajnok interjúi.
Ahogyan ő, úgy a Magyar Úszószövetség sem kommentálta a nap történéseit, bár nem valószínű, hogy azok nyom nélkül feledésbe merülnek majd.
Amikor arról kérdeztük Sós Csabát, mit üzen a többi magyar úszónak az, hogy Milák ilyen – kívülről meglehetősen zaklatottnak tűnő – felkészüléssel is ennyire jól szerepelt Párizsban, azt felelte, erről most nem akar beszélni. Pedig számos kérdés adódik. Milyen következtetést von le a szövetség vezetése a történtekből? Sikerül-e nekik az, ami eddig nem, és megtalálják-e a Milákhoz vezető utat? Lesz-e bármilyen foganatja Hosszú Katinka kirohanásának, aki egyszer már sikerrel buktatta meg az úszószövetség vezetését, igaz, akkor még ereje teljében lévő aktív úszóként. Mennyire lehet (de)motiváló a többi sportolónak azt látni, hogy akad valaki, akinek a felkészüléséről sem a szövetség vezetésének, a szövetségi kapitánynak és még az edzőjének sincsenek megbízható információi? Lehet-e valamilyen formában hasznosítani azt, amit Milák tud vagy amire ráérzett, és egyáltalán, mi lesz vele most, hogy már négy olimpiai érem van a kollekciójában?
A Milák Kristóf nevét viselő Facebook-oldalon két évig nem jelent meg új bejegyzés, de az olimpia kezdete óta megint feltűntek posztok – köztük Hosszú nyílt levele is –, ám nem tudni, ki publikálja őket. Hétfőn késő este két fotó került fel rá, Milák és Kós látható rajtuk, az érmeiket mutatják a kamerának a Bajnokok Parkjában, háttérben az Eiffel-toronnyal. Aki megosztotta őket, két szót írt hozzájuk: „Új utakon.” A talányos szavak sok mindenre utalhatnak, akár a felkészülést, akár a jövőt illetően, de a legfontosabb kérdést nem válaszolják meg: akar-e még dolgozni a további sikerekért mással, vagy köszöni szépen, befejezi az úszást?
Frissítés: A cikk megjelenése óta kiderült, hogy nem Milák Kristóf vagy a menedzsmentje kezeli a nevét viselő Facebook-oldalt, az csak egy rajongói fiók. A kérdés azonban – ahogy Virth Balázs nyilatkozatából is érezhető, valóban releváns.
Figyelünk, mire kíváncsiak olvasóink. Cikkünk írásában segítségünkre volt a Google Trends.
Ezekre a szavakra kerestek rá a legtöbben Pornhubon 2024-ben
Változás történt az élen.