Hiába vezetett 150 méternél 72 századdal, és javította tovább középdöntős idejét, a 200 méter pillangójában Milák Kristóf kikapott az olimpiai csúcsot úszó, félelmetesen hajrázó francia Léon Marchand mögött.
Milák Kristóf a 4-es rajtkőről ugrott medencébe a 200 méter pillangó döntőjében. A rajt után elsőként bukkant fel, fél testhosszal vezetett legnagyobb riválisa, a francia Léon Marchand előtt. 50 méter után már 62 századdal vezetett, féltávnál is elsőként fordult. 150 méterre tovább nőtt az előnye, a hajrára 72 század Marchand előtt, a hajrát azonban a francia jobban bírta, Milák 1:51.75-tel ezüstérmes lett, Marchand 1:51.21-es, bődületes olimpiai csúccsal nyerte meg a számot.
Léon Marchand minden idők leggyorsabb utolsó 50 méterét produkálta a döntő utolsó negyedében, 28,97-es hajrájával közel másfél másodperccel gyorsabb volt a végén, mint Milák, így összességben 0,54 másodperces előnnyel nyert. Milák tovább javította középdöntős idejét, de ez is csak a második helyre volt elég az elképesztően úszó Marchand mögött. A dobogó harmadik fokára a kanadai Ilya Kharun állhat fel, aki Miláktól is több mint egy másodperccel lemaradva ért célba.
Milák az előfutamokból az első helyen jutott tovább, 1:53.92-vel ért célba kedd délelőtt, amit az esti elődöntőben tovább javított, és a világ idei legjobb idejével, 1:52.72-vel jutott a szerda esti döntőbe. Ebben a számban indult Márton Richárd is, ő végül nem jutott a fináléba, 1:55.93-as idejével a 14. helyen végzett.
A 200 méter tokiói olimpiai bajnoka egyéves kihagyás után tért vissza az áprilisi országos bajnokságon, ahol rögtön három aranyat is szerzett. Ezt követően a nemzetközi mezőnybe is visszatért, júniusban 100 és 200 pillangón is Európa-bajnok lett, igaz, korábbi időeredményeitől elmaradva. Párizsba az úszóválogatottól külön érkezett meg, a kérdés az volt, megtalálja-e a tokiói formáját.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.