Sport hvg.hu 2024. május. 27. 16:45

A Magyar Nemzet szerint Kozák Danutának is bocsánatot kell kérnie az őt verbálisan molesztáló edzőjétől, ha indulni akar Párizsban

A kormánylap szerint a hatszoros olimpiai bajnok kajakozó elhallgatta a molesztálási ügy előzményeit, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség kompromisszumos megoldáson dolgozik.

Eddig nem ismert információkat közölt Kozák Danuta molesztálási ügyéről a Magyar Nemzet a szerző neve nélkül megjelent cikkében, amely ezzel a címmel jelent meg: Szükségszerű Csipes Ferenc rehabilitálása, ha érmeket akarunk az olimpián. Ezzel kétségtelenül arra utalva, hogy az eredményesség fontosabb, mint a probléma feltárása és megoldása.

Ahogy a hvg.hu is beszámolt róla, a hatszoros olimpiai bajnok kajakozó a múlt csütörtökön a Facebook-oldalán azt írta, hogy miközben majdnem meztelenül feküdt a gyúrópadon, edzője, Csipes Ferenc erősen befolyásolt állapotban verbálisan molesztálta és sértegette. A bejegyzés megjelenése után a Magyar Kajak-Kenu Szövetség azonnal kezdeményezte az ügy kivizsgálását, amely idejére felfüggesztette Csipest az edzői tevékenység alól.

A vizsgálat még nem zárult le, így eredménye sincs, de a Magyar Nemzet tudni véli, hogy Kozák posztjából sok minden kimaradt. A lap szerint az egyik ilyen részlet, hogy Csipes Ferenc és közötte a szolnoki edzőtábor társalgójában szóváltás alakult ki, többek hallatára. „Az elismert, ám nehéz természetű tréner kétségtelenül minősíthetetlen hangnemben szólt a hatszoros olimpiai bajnoknőhöz, de fizikai bántalmazás nem történt, csakis verbális.” A lap megjegyzi, „értelmetlen lenne tagadni” Kozák állítását, amely szerint az edző alkoholos befolyásoltság alatt állt, „ám a jelenet már jóval a délutáni edzés után, ha úgy tetszik, munkaidőn kívül történt, ami mentő körülmény”.

A lap szerint Kozák posztjából az is kimaradt, hogy a történtek előtt Csipes közölte vele: másnap az addigi összetétel helyett más felállásban is ki akarja próbálni a női kajaknégyest, akár nélküle. „Arról már nem is beszélve, hogy Csipes és Kozák, valamint a kajakos szintén edző férje, Somogyi Béla közötti kapcsolat már régóta nem ideális.”

A Magyar Nemzet arról is ír, hogy „az első reakciók alapján a sportágban sokan elítélték Csipes Ferencet, és Kozák Danuta pártjára álltak. Ugyanakkor lehiggadva mind többen azt az álláspontot képviselik, hogy meg kell ismerni az edző verzióját is, továbbá az sem elegáns, ahogy a hatszoros olimpiai aranyérmes klasszis a nyilvánosság elé tárta Csipes Ferenc alkoholproblémáját”.

„Úgy tudjuk, a szövetség olyan kompromisszumos megoldáson dolgozik, miszerint egyfelől feloldják az edző felfüggesztését, másfelől viszont biztosítékot akarnak, hogy a múlt heti incidens ne ismétlődhessen meg” – írja a lap, hozzátéve, hogy „amennyiben a vizsgálat azt igazolja, hogy az edző fizikálisan nem bántalmazta a versenyzőt, akkor indokolt lenne a büntetés mérséklése”.

Az ügy elbagatellizálásában ennél is tovább menve a Magyar Nemzet úgy fogalmaz: ha Kozák Danuta és Csipes Tamara továbbra is úgy tervezi, hogy párosban együtt indul a hazai válogatóversenyen és a párizsi olimpián, ennek

szükséges előfeltétele a csatabárd legalább átmeneti elásása, kölcsönös exkuzálás mellett Csipes Ferenc – legalább részleges – rehabilitálása.

Kozák Danuta ügyéről és arról, hogy az edzői visszaélésnek milyen hatásai vannak egy sportolóra, az alábbi cikkünkben írtunk bővebben:

Kozák Danuta kiállása nemcsak az olimpiának, hanem a jövő generációinak is szól

Az edzői visszaélés nemcsak egy sportoló teljesítményére van hatással, hanem a mentális egészségére is. Minél több sportoló hozza be a témát a közbeszédbe, és veszi rá a környezetet – a szövetségeket, a klubokat, az edzőtársadalmat – a cselekvésre, annál inkább beszűkül a tere a visszaéléseknek.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.