A nők a megállapodás részeként lemondtak a garantált alapfizetésükről.
Az Amerikai Labdarúgó-szövetség (USSF) a sportágban egyedülállóként mérföldkőnek számító megállapodást kötött a férfi és a női csapatok fizetéséről: a szövetség mindkét nemnek azonos összegeket ígér – írja az AP News hírügynökség.
A szövetség szerdán ismertette a két nemzeti csapat szakszervezeteivel kötött, 2028 decemberéig szóló kollektív szerződéseket, véget vetve ezzel az évekig tartó, heves indulatokat kiváltó tárgyalásoknak. Korábban a női válogatott tagjai nemi diszkriminációval, és azzal vádolták a szervezetet, hogy a nők az amerikai férfiválogatott tagjainál rosszabbul keresnek.
A szövetség korábban a bónuszokat a FIFA fizetéseire alapozta: 400 millió dollárt irányzott elő a 2018-as férfi tornára, ebből 38 millió dollár jutott a bajnok Franciaországnak, és 30 millió dollár a 2019-es női tornára, ebből 4 millió dollárt a bajnok Egyesült Államoknak.
A FIFA a 2022-es férfi világbajnokságra 440 millió dollárra emelte az összeget, és az elnök, Gianni Infantino azt javasolta, hogy a 2023-as női világbajnokságra a FIFA duplázza meg a női pénzdíjat 60 millió dollárra. A tornán egyébként a FIFA 32 csapatra növelte a csapatok számát.
A jelenlegi világbajnoki ciklusok során az USSF összevonja a FIFA által felajánlott összegeket, ebből levon 10 százalékot, a maradékot pedig egyenlően osztja szét 46 játékos között: 23-23 férfi és női játékos szerepel minden csapat játékoskeretében. A 2026-27-es ciklusra az USSF részesedése 20%-ra emelkedik a felosztás előtt.
Kisebb, például az észak-amerikai irányítótestület által szervezett versenyeken a játékosok azonos értékű bónuszokat kapnak. Ezen kívül a nők és a férfiak is megkapják az USSF által szervezett mérkőzésekre szóló jegyek értékesítéséből származó kereskedelmi bevételek egy részét, jutalmat a telt házas mérkőzésekért, és minden csapat megkapja a közvetítési, partneri és szponzori bevételek egy részét is.
A nők ezért cserébe azonban lemondtak a garantált alapfizetésről, amely 2005 óta járt a játékosoknak, többen garantált 100 000 dolláros éves fizetést tehettek zsebre.
A női csapat egyébként idén februárban jutott megállapodásra az egyenlő bérért folytatott hatéves pereskedésben. A megegyezés részeként a játékosok között 22 millió dollárt osztanak szét, ami körülbelül egyharmada annak, amit kártérítésként követeltek.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.