Sport Horn Andrea 2021. december. 30. 17:55

Kulcsár Krisztián: Hiba volt hagyni, hogy félreértsék a szándékainkat

Horn Andrea
Szerzőnk Horn Andrea

Lemondott a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, miután a tagság megvonta tőle a bizalmat. Kulcsár elárulta, azt hitte, sikerült maga mellé állítania a szavazásra jogosultak többségét, és már látja, hogy hol hibázott, mi vezetett idáig.

„Generációk óta tartozom az olimpiai családba, hiába van a szívemben szomorúság, igyekezni fogok, hogy semmi olyat ne mondjak, ami esetleg ártana a Magyar Olimpiai Bizottságnak” – ezzel nyitotta meg sajtótájékoztatóját Kulcsár Krisztián azután, hogy a sportszervezet tagsága megvonta tőle a bizalmat. A 42 érvényes szavazat közül 18-at adtak le mellette, 24-et pedig ellene. A sportvezető a rendkívüli közgyűlésen meghozott döntést elfogadta, és január 31-i hatállyal bejelentette a lemondását.

A szervezetet 2017 májusa óta vezető, a pozíciójában tavaly májusban nagy többséggel megerősített Kulcsár – világ- és Európa-bajnok, olimpiai ezüstérmes párbajtőröző, akit Borkai Zsolt ellenében választottak meg – azután kért magával szemben bizalmi szavazást, hogy az elnökség 13 tagja közül kilenc lemondásra szólította fel, majd így tettek azok a szervezetek is, amelyek képviselői az elmúlt másfél év szervezeti változásai nyomán kikerültek a tagság soraiból. Hogy hogyan csökkentették le a taglétszámot, arról ebben a cikkünkben írtunk:

Botrány a MOB-ban: „Olyan vihar keletkezett, amiből lett egy szép kis tornádó"

Schmitt Pál, a MOB tiszteletbeli elnöke sajnálja Kulcsár távozását

„Krisztián egy tehetséges, több nyelvet beszélő sportvezető, de úgy érzem, hogy rossz tanácsadókra hallgatott” – mondta a szavazás után a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) magyar tagja, aki a jövő májusban lesz 80 éves, így 2022 végéig töltheti be a posztot.

Az utódlásáról annyit mondott: a szervezetnek 206 tagországa, de csak 100 tagja van, és vannak országok, amelyek egynél több személyt delegálnak, így nem törvényszerű, hogy az ő helyére magyar sportvezető kerül majd. Felhívta a figyelmet arra, hogy a NOB a távozása után sem marad magyar tag nélkül, hiszen a sportolói bizottságban Gyurta Dániel megbízatása még további két évig szól.

Kulcsár kérdésre válaszolva elmondta, olyan ember, aki a „félig tele” perspektívájából látja a dolgokat, és azt hitte, nyerni fog. „Reggel, amikor felébredtem, a józanság, a realitás nem ezt mondatta velem, de amikor bejöttem és láttam azt a családot, amelynek január 31-ig még a feje vagyok, azt gondoltam, hogy talán sikerült a 2017 májusában átvett olimpiai bizottságból egy olyan szervezetet építeni, hogy amikor a Nemzetközi Olimpiai Bizottság képviselőivel találkozunk, felemelhetjük a fejünket. Hogy egy olyan szervezetté válunk, amelyre mások felnéznek.” Hozzátette azt is, hogy sosem akartak olyan kezdeményezést a zászlajukra tűzni, amely megváltoztatta volna a riói olimpia után kialakult status quót, a meglévő struktúrát akarták továbbfejleszteni. Kijelentette – reagálva az őt a tagság létszámának egyébként a közgyűlés által megszavazatott megvágásáról szóló vádakra –, hogy

senkit nem szorítottak ki és, semmifajta exkluzivitást nem terveztek a MOB tagságában kialakítani.

„Ez a munka félúton megrekedt. Remélem egyébként, hogy folytatódni fog és nem visszarendeződés következik, de ez már a következő vezetésnek a döntése” – magyarázta.

MTI / Illyés Tibor

Kulcsárt nemcsak a tagság létszámának lecsökkentése, hanem amiatt is támadták, hogy tavaly – az elnökség jóváhagyásával – 1,2 millióról 2,6 millió forintra emelkedett a tiszteletdíja, illetve egyszeri fizetéskiegészítést is kapott némileg zavaros körülmények között. A távozó elnök már a közgyűlést megnyitó beszédében is jelezte, úgy érzi, igaztalan kampány zajlik ellene, éppen ezért nem is reagált a sajtóban megjelent állításokra, s ezért fordult inkább a tagsághoz, hogy döntsenek az ügyében. Most ezt azzal egészítette ki, hogy a pénzügyekről elhangzó állítások „eszközök voltak abban, hogy a bizalmatlanság ezt az eredményt hozza”.

Az én lelkiismeretem nagyon tiszta

– jelentette ki, és felidézte, hogy már elnökjelöltkjént világossá tette, hogy miután nem passzív jövedelemből él, kompenzációt kap majd a munkájáért. Az annak összegéről szóló döntéseket pedig mindig nyilvánosságra hozták.

Bizalmi szavazáson bukott meg Kulcsár Krisztián MOB-elnök

„Ez persze most jött elő, és megértem, hogy hangulatkeltésre alkalmas volt” – mondta, hozzátéve: ezek nem vádak, hanem tények. „Úgy döntöttünk, hogy akkor is, ha ez támadhatóvá tesz minket, ezt az utat választjuk.”

Arra a kérdésre, hogy mit csinálna másképp, hogy ne következzen be ez a bizalomvesztés, Kulcsár úgy felelt: „Biztos, hogy nem az irányon változtatnék.

Hiba volt hagyni, hogy félreértsék a szándékainkat. Jobban próbálnám tudatosítani, hogy mi és miért történik. És lehet, hogy egy kis politikai bölcsesség is hiányzott.

Túl nagy teret hagytam, azzal, hogy nem megfelelően magyaráztam el az utat a tagságnak, azoknak az egyéni érdekeknek, amelyek végül a bizalmatlanság kialakulásához vezettek. Táptalajt tudtam adni a támadásoknak, amelyeknek ez lett a vége.”

Kulcsár arról is beszélt, hogy nagyon meglepődött, amikor a november 27-i közgyűlés után „rosszízű, rossz hangulatú, támadó vagy bántó cikk jelent meg a Nemzeti Sportban”. Akkor érezte meg, hogy a kialakult feszültséget kezelni kell, de arról nem volt tudomása, hogy a helyzet már sokkal komolyabb az általa véltnél. December 17-én aztán a fülébe jutott, hogy valamiféle szerveződés kezdődött, és akkor döntötte el, hogy „a becsületes úton” elébe megy a dolgoknak: 20-án bejelentette a rendkívüli közgyűlés összehívását, amely a sorsáról hivatott dönteni.

Nem vagyok ostoba, nem szerettem volna megvárni, hogy az elnökségi tagok, szövetségek vagy más nyomások hatására kelljen hirtelen lépnem”

– mondta. Hozzátette: jólesett volna neki, ha azok, akik ellene fordultak, inkább bementek volna hozzá, hogy elmondják, mi a gond azzal, amit képvisel.

A kialakult hangulat dacára Kulcsár nem tervez eltávolodni az olimpiai családtól és a sporttól, és mint mondta, úgy érzi, hogy erre nincs is igény. Arra a kérdésre, hogy mivel foglalkozik majd a jövőben, nem tudott válaszolni. „A feleségem azt mondta, hogy ha bezárul egy ajtó, egy másik kinyílik, de most teljesen sötétbe borult a szoba, ahol vagyok” – mondta, hozzátéve, hogy egyelőre nincs terve, bízik azonban a pénzügyi-gazdasági szakmai hátterében, a nemzetközi tapasztalatában és a nyelvtudásában.

MTI / Soós Lajos

Vékássy Bálint főtitkár arról tájékoztatott, hogy az alapszabály szerint az elnöki pozíció megüresedésétől számított 15 napon belül ki kell írni az új választást, a szervezet érdeke azonban azt kívánja, hogy az új elnök mielőbb meglegyen, ha ugyanis hagyják kifutni a határidőket, a MOB-nak csak a pekingi téli olimpia közepe táján lenne új vezetője. Meg kell vizsgálni, hogy meg lehet-e február első napjaiban tartani a választást. Az elnökség feladata végiggondolni, hogy melyik úton kíván haladni.

Azt is elmondta Vékássy, hogy sikerült megvásárolniuk a repülőjegyeket a téli olimpiára készülő csapat azon tagjainak, akiknek korábban bizonytalan volt az utazása, így egyelőre rendeződni látszik a kijutásuk kérdése.

hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.