Sport Horn Andrea 2021. december. 10. 11:16

„Ledöntöttük a titkok, tabuk és tagadás bálványait” – véget ért Turi György ügyének vizsgálata az úszószövetségben

Horn Andrea
Szerzőnk Horn Andrea

Bocsánatot kért és segítséget ígért a Magyar Úszó Szövetség azoknak a sportolóknak, akik áldozatául estek Turi György testi és lelki terrort is felvonultató edzői módszereinek.

Húsz embert hallgatott meg a Magyar Úszószövetség vizsgálóbizottsága azt követően, hogy több volt és jelenlegi úszó testi és lelki bántalmazással vádolta meg Turi György edzőt. A vizsgálóbizottság jelentésében az egyes nyilatkozók személyazonossága nem visszakövethető, neveket nem, csak megállapításokat tartalmaz.

Turi negyvenéves karrierjének minden szakaszából próbáltak versenyzőt, volt versenyzőt, szülőt, kollégát meghallgatni. A Kőbánya SC vizsgálati anyagait is felhasználták az elkészítéséhez, valamint tájékozódtak a Szepesi Nikolett 2013-ban megjelent könyvének nyomán indult vizsgálatok eredményéről.

Megállapították, hogy

a nyolcvanas évektől kezdve jelen volt Turi módszerei között a testi és lelki fenyítés - pofon, ütés bottal. Sérülésről egyetlen nyilatkozó sem számolt be.

A bántalmazásokról a szülőknek az úszók nem szóltak, vagy ha mégis, azoknak nem volt visszhangjuk, bejelentést hatóságoknál nem tettek soha.

Az elmondások alapján Turi sok esetben tett megalázó és lealacsonyító megjegyzéseket a versenyzőkkel szemben. Különösen sértő dolgokat mondott a lányoknak a súlyukkal, a menstruációs ciklusukkal kapcsolatban. A női versenyzők súlyproblémájának nem megfelelő kezelése bulimiás tünetekhez vezetett – állapították meg.

A versenyzők arról számoltak be, hogy a kétezres évektől a testi fenyítés már kevésbé volt része Turi eszköztárának, de megengedhetetlen megjegyzések továbbra is maradtak.

Turi részben elismerte a testi és lelki bántalmazásokat, és bocsánatot kért az érintettektől.

Felvetődött, hogy Turi módszeresen, élvezettel bántalmazott egyeseket, de ezt a bizottság nem tudta érdemileg kivizsgálni, ezekre nem talált bizonyítékot.

Turi György: „Volt bot, pálca, és bevallom azt is, megütöttem egy lányt"

A 2010-es években szinte teljesen megszűntek a testi fenyítésre vonatkozó panaszok. Turi csak akkor alkalmazta, amikor a fegyelmezetlenség elérte azt a szintet, hogy másra már nem volt lehetőség.

A hierarchikus viszony azonban továbbra is megmaradt: a versenyzők partneri viszonyt vártak volna, hiába. Sokan túlterhelésre panaszkodtak, amiről úgy érezték, hogy az egészségüket is veszélyezteti.

Szexuális visszaélést a bizottság nem tudott tényszerűen bizonyíthatóan felfedni.

Turi jelenlegi módszereiről az érintett sportolók azt mondták: most nem alkalmaz testi fenyítést, de a kommunikációja nem megfelelő. Azt is állították az úszók, hogy amennyiben nem voltak sikeresek, az edző nem segítette őket tovább a megfelelő módon. Erről más, korábban Turinál készülő sportolók is beszámoltak.

Sok úszó beszélt arról, hogy a Turinál átéltek továbbra is lelki teherként nehezednek rájuk.

Összefoglalásként elhangzott: a kétezres évekig gyakrabban, azt követően elszórtan volt tetten érhető a testi és lelki bántalmazás az edző eszköztárában. A versenyzők rendszeres bántalmazásként élték meg az edző módszereit. Turi a verbális bántalmazást és a pofonokat elismerte.

A bizottság leszögezte:

a testi- és lelki bántalmazásra utaló módszerek sértik az emberi méltóságot és ellentmondanak az 1991-óta Magyarországon is hatályos gyermekjogi egyezmény alapelveinek, károsak és a felnőtt életre kiható lelki sérüléseket okozhatnak.

Danks Emese, a bizottság tagja elmondta, hogy a szövetség szigorítani fogja a gyerekvédelmi szabályzatát, és az edzők licencszerzésének feltételeit. Azt is bejelentette, hogy a szervezet

ingyenes pszichológiai tanácsadást biztosít az ezt igénylő áldozatoknak az átélt traumák feldolgozásának elősegítésére.

Az edzők továbbképzésében is nagyobb hangsúllyal jelennek majd meg a bántalmazástól mentes pedagógiai módszerek, lehetőséget kapnak majd a jó gyakorlatok megismerésére, megosztására.

Bohus Richárd úszó, a sportolói bizottság tagja arról beszélt, hogy hallottak a meghallgatások során „durva sztorikat", és hálás, hogy ő nem ilyen edzőkkel találkozott a karrierje során.

Saját tapasztalatairól szólva azt mondta: egy-egy ordibálás motiváló is tud lenni, de a lelki terror semmilyen szempontból nem fér bele. Az a fontos, hogy az edző partnerként kezelje a tanítványait.

Wladár Sándor úszószövetségi elnök arról számolt be, hogy az elnökség csütörtökön elfogadta a vizsgálóbizottság jelentését, valamint Turi lemondását az eddigi posztjairól. Korábban ő volt a szervezet szakmai alelnöke és az edzőbizottság elnöke.

Hangsúlyozta, hogy bocsánatot kér az érintett sportolóktól és segítséget nyújt az érintetteknek.

Ledöntöttük a titkok, tabuk és tagadás bálványait

– jelentette ki Wladár.

Arról is beszélt, hogy ő maga is megélt hasonló edzői módszereket Széchy Tamás tanítványaként.

Megismételte, amit a gyerekvédelmi szabályzat bevezetésekor már elmondott: akit még egyszer ilyen viselkedésen kapnak, annak letörik a kezét.

Turit a Kőbánya SC nem marasztalta el, továbbra is szakosztályvezetőként dolgozik. Wladár erről elmondta: Turi viselkedését elítéli a szövetség, a többi a klubján múlik.

Turi György és tanítványai: a Cárt leleplezték, de ő nagyon nem érti, mi a gond

A Magyar Úszó Szövetség csütörtöki, Kaposvárott tartott elnökségi ülésén megtárgyalta a Turi György mesteredző korábbi edzői munkájáról, munkamódszeréről nyilvánosságra került információkat. Ezt követően úgy döntöttek, öttagú bizottságot alakítanak, amely a közeljövőben meghallgatja valamennyi érintettet, és jelentést készít a történtekről.

párizsi olimpia 2024