Jelentős változtatásokat vezet be az úszószövetség elnöke a vizes világbajnokság alatt történtek miatt.
Fizikailag jól van, lelkileg nincs – mondta a vasárnap véget ért vizes világbajnokság helyszínén, Dél-Koreában szexuális zaklatással megvádolt Kenderesi Tamásról a Magyar Úszószövetség (MÚSZ) elnöke a hvg.hu-nak. Az olimpiai bronzérmes sportoló Wladár Sándor tudomása szerint szerda délután már úton volt Magyarországra. A tervek szerint két nappal az úszóválogatott után, valamikor csütörtökön ér haza.
Korábban úgy volt, hogy a jövő hét közepéig az ázsiai országban kell maradnia, az ottani hatóságok ugyanis tíz napra megtiltották a kiutazását. Ezt azután oldották fel, hogy előre kifizetett 3 millió dél-kroeai wonnak (nagyjából 720 ezer forint) megfelelő összeget – ekkora büntetés kiszabását kérte rá az ügyészség.
Az úszószövetség már korábban jelezte, hogy amennyiben bebizonyosodik a bűnössége, Kenderesire fegyelmi eljárás vár. Erről Wladár most azt mondta: "Berendelem a jövő hét hétfőn meghallgatásra, azt követően pedig eldöntöm, hogy fegyelmi bizottság elé állítom vagy sem. Kilencven százalék, hogy igen."
A meghallgatáson Kenderesinek azt kell majd elmondania, mi történt azon az éjszakán, amikor – állítása szerint – hozzáért egy éjszakai bárban egy 18 éves táncosnő fenekéhez, aki emiatt feljelentette. Az úszó elismerte, hogy "talán meggondolatlan mozdulatot tett", de visszautasította azt, amivel a fiatal nő megvádolta: a szexuális zaklatást. Be kell majd mutatnia az esetet követő rendőrségi és ügyészségi eljárás során készült dokumentumokat is, amennyiben megkapja őket. Az elnök emellett a koreai konzulátustól is tájékoztatást kér majd arról, hogy áll az ügy.
Addig viszont ne találgassunk. Amint hazajön, részletes tájékoztatást fogunk adni, Kenderesi Tomi is kommunikálni fog. Két dolgot megígérhetek: nem fogunk hazudni, és megkapja a büntetését, amennyiben az jár neki."
Amennyiben indul fegyelmi eljárás, a büntetés mértékéről az úszószövetség illetékes bizottsága határoz. Az elnök szerint az nincs benne a pakliban, hogy az úszót – alig egy évvel a tokiói olimpia rajtja előtt – eltiltják. "Ha az történt, amit állít, ha addig nem kerül napvilágra olyan súlyosbító körülmény, amiről eddig nem tudtunk, akkor nem fogjuk korlátozni sem a felkészülését, sem a versenyeztetését. Olimpiai bronzérmes úszóról van szó, akit Rio után hónapokig ünnepelt az ország, az adófizetőknek nagyon sok pénze van abban, hogy ezt az eredményt elérte."
Az azonban már biztos, hogy Kenderesinek a Dél-Koreában büntetésként lerótt összegen túl a szövetségnek is fizetnie kell. Mivel nem tudott a csapattal hazautazni, meg kell térítenie a repülőjegye átfoglalásából fakadó különbözetet, valamint a plusz ott-tartózkodás költségeit is.
Minden költség, ami terhelte emiatt a magyar államot, az adófizetőket, át fogom hárítani Tamásra. Ezt is megígérhetem"
– jelentette ki Wladár Sándor.
Kenderesi ügye – valamint a két nappal korábban egy másik kvangdzsui szórakozóhelyen történt, két halálos áldozatot követelő tragikus baleset – miatt az elnök arra készül, hogy változtat az eddigi gyakorlaton, és megnyirbálja az úszóválogatott tagjainak szabadságát a versenyek ideje alatt: "El fogom tiltani az összes versenyzőmet a szórakozóhelyek látogatásától azért, hogy védjem őket az előre nem látható körülményektől, veszélyektől. Nem lesz diszkó- vagy bárlátogatás! Étterembe elmehetnek, sétálhatnak, várost nézhetnek, múzeumot látogathatnak. De nem fogom engedni, hogy a bulizás legyen a kikapcsolódás. Majd lazíthatnak, ha hazaértek" – magyarázta.
Wladár szerint az, hogyan képviselik a magyar nemzetet, a sportolók intelligenciájára is van bízva. Kenderesi esete szerinte meg fogja mutatni nekik, hogy a tetteiknek van következménye, és nemcsak azért, mert büntetést kaphatnak a szövetségtől, hanem mert tapasztalják, hogy micsoda visszhangja lehet egy-egy ilyen ügynek.
Ki akar belekeveredni egy ilyen helyzetbe? Most láthatják, hogy milyen könnyű elcsúszni egy banánhéjon. Mert Kenderesit félig ledarálták. Összeroppant."
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.