Svédország egy harcos, Anglia pedig egy verekedős, de váratlanul drámába forduló meccsen jutott be a legjobb nyolcba.
Kolumbia-Anglia 1-1, tizenegyesekkel 3-4
Mennyire volt egyszeri botlás a már akkor biztos továbbjutó angolok veresége Belgium ellen? Mit tud Kolumbia akkor, ha igazán erős ellenféllel kerül végre szembe, úgy, hogy James Rodriguez csak a lelátóról nézheti, mi történik? Már csak amiatt is kíváncsian várhattuk a vb esti meccsét, mert ezekre a kérdésekre végre választ kaptunk. Annyi biztos: mindkét csapat úgy indult neki a világbajnokságnak, hogy csalódottak lennének, ha csak a legjobb 16-ig jutnának el.
Aztán az angolok úgy kezdtek, mint akik nagyon korán szeretnék eldönteni a meccset, az első negyedórát gyakorlatilag végigtámadták, de az első komolyabb helyzetre így is a 16. percig kellett várni, amikor Kane fejelt a háló tetejére.
Ilyen is maradt a játék képe az egész első félidőben: sok angol támadás, kevés igazán nagy veszély, néha egy-egy kolumbiai kontra, és sok-sok veszekedés. Aztán a 40. percben már nagyobb durvaságig is eljutottak: egy szabadrúgás elvégzésére várva Barrios szándékosan állba fejelte Hendersont, de megúszta egy sárga lappal, bár igazságosabb lett volna, ha a kolumbiait kiállítja, az angol pedig a jól megjátszott szenvedéséért kapott volna egy sárgát.
A második félidő hasonlóképp kezdődött, de nagyon hamar változott a helyzet: egy angol szöglet után Kane-t vitte földre Sanchez, tizenegyest kapott Anglia – teljesen fölösleges szabálytalanság volt, Kane-hez el sem jutott volna a labda, ha továbbengedi a védője. Az angol csapat világbajnokságon, a rendes játékidőben még soha nem hagyott ki büntetőt, és Kane nem hibázott most sem, az 57. percben megszerezte a vezetést.
A meccs ettől teljesen eldurvult, többször is csak a bíró teljes erélytelenségén múlt, hogy mindkét csapat 11 emberrel maradhatott a pályán. Ahhoz képest, hogy két olyan csapat volt a pályán, amelyik tud focizni, ha akar, a gól után jó negyedóráig csak rugdosódást, fetrengéseket és antifocit láthattunk.
Majd a kolumbiai játékosok végre rájöttek, hogy ha csak verekedni fognak, akkor biztosan nem lőnek gólt, így az utolsó negyedórára már egészen élvezhető lett a meccs. A 92. percben pedig jött a dráma. Uribe elé került az angol védők által kifejelt labda, ő harmincról rászúrta, de Pickford óriási bravúrral kiszedte a bal felsőbe tartó lövést. Jöhetett Kolumbia első szöglete, Mina pedig túlugrott mindenkit, nyolc méterről lefejelte a földre, úgy, hogy a felpattanó labda átugrott a gólvonalon álló Tippier feje fölött is és a hálóban kötött ki. 1-1, hosszabbítás.
Amit aztán Kolumbia aktívabban kezdett, egy nagyon furcsa módon meg nem adott gólt is lőtt. Maguire épp ki akart passzolni egy nem oda való labdát egy bedobásnál, de Young közben bedobta felé azt, amivel játszanak, Muriel lecsapott az "igazira", majd centerezett, ahol jön Bacca és egy igazítás után a hálóba bikázott Pickford mellett, de addigra a bíró már visszafújta az akciót – tényleg zavaró volt a másik labda, de ettől ez még óriási angol hiba volt.
A hosszabbítás első fele Kolumbiáról szólt, a másodikban viszont sorra jöttek újra az angol helyzetek. Eredménytelenül: 1-1 lett a vége, tizenegyesek döntöttek. Ebben pedig az angolok voltak a jobbak: hiába vezetett Kolumbia 3-2-re, 4-3-ra Anglia nyerte a büntetőpárbajt.
Svédország-Svájc 1-0
A nap első meccsén nagy harc, áttörhetetlen védőfal és egy hatalmas öngól kellett a svéd győzelemhez. Nem semmi előzmények voltak itt. Svájc például 2016 ősze, a vb-selejtezők kezdete óta játszott 20 meccséből 15 megnyert, és csak egy vereséget szenvedett, idegenben, Portugáliától – emlékezhetünk, ők velünk voltak egy selejtezőcsoportban. Svédország pedig előbb a selejtezőcsoportjában maga mögé utasította Hollandiát, a pótselejtezőn kiverte Olaszországot, majd a csoportjában hiába kapott ki a németektől, végül előrébb végzett.
A svédek nagyon megnyomták a meccs elejét: az első tíz percben sorra hagyták ki a nagy helyzeteket – a legjobban akkor foghatták a fejüket a szurkolóik, amikor Berg ahelyett, hogy bepasszolta volna a labdát az üres kapuba, méterekkel fölélőtt. Ezt leszámítva azonban inkább békés semmittevéssel telt el a meccs első közel félórája.
A 28. percig kellett várni az első igazán nagy védésre: Berg kapásból, félfordulatból vette célba a jobb alsót, Sommertől hatalmas bravúr kellett, hogy leérjen. A félidő végéhez közelítve pedig mintha egy „ki tud nagyobb helyzetet kihagyni” versenyt játszottak volna a csapatok.
A második félidő elején is megpróbálkoztak a svédek a letámadással, de ugyanaz történt, mint a meccs elején: mindkét csapat megmutatta, mennyire erős a védelme. És valóban: ekkor már nem volt unalmas a meccs, akkor sem, ha jobbára a mezőnyben birkóztak a csapatok.
Amikor pedig már berendezkedtünk erre a felállásra, Svédország megszerezte a vezetést. Forsberg 19 méterről, középről lőtt, nem is volt túl veszélyes a lövés, de Akanji, ahogy menteni próbált pont úgy ér bele, hogy a lábáról felvágódjon a labda, egészen a jobb felső sarokig.
Így aztán a negyeddöntőben Svédország-Anglia meccs lesz. Annak a győztese az orosz-horvát továbbjutójával játssza majd le az elődöntőt.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.