Sport hvg.hu 2018. június. 28. 22:51

Megvan a 2500. vb-gól és a tizenhat továbbjutó is

Ki-ki meccseket hozott az utolsó csoportkör utolsó napja, igazán nagy meglepetés viszont nem született. A lengyelek az utolsó mérkőzésükön megtréfálták a japánokat, akik azonban a kevesebb sárgalapjuknak köszönhetően így is továbbjutottak. Este a gigászok küzdelmét vártuk, de Anglia nyolc, Belgium kilenc helyen változtatott az alapcsapatához képest. Végül utóbbi húzta be a csoportelsőséget. Ez volt az oroszországi vb 15. napja.

Focinyár 2018
Friss cikkek a témában

A vb 15. napját faramuci mód az eggyel korábbi határozta meg a leginkább. A világsajtó képtelen volt egy-kettőre továbblépni a tényen, hogy a címvédő német válogatott már a csoportkör után búcsúzni kényszerült a tornától, sőt, csütörtökön már gépre is szállt hazafelé.

MTI / EPA / Felipe Trueba

A német lapok csúfos kudarcról, a spanyol Marca elemzése pedig az igazi vezéregyéniségek hiányáról szólt.

Túl a német búcsún essék szó a nap mérkőzéseiről is. A H csoportban Japán és Lengyelország, valamint Szenegál és Kolumbia meccselt egymással, a négy nemzet közül pedig egyedül a világranglistán a vébé előtt még a legelőkelőbb pozíciót elfoglaló lengyeleknek nem volt már sanszuk a továbbjutásra.

Szenegál – Kolumbia: 0–1 (0–0)

Szenegál: N’Diaye – Sabaly (Wague, 75.), Koulibaly, S. Sane, Gassama – Idrissa Gueye, Kouyate –Sarr, Mane, Keita Balde (Konate, 80.) – Niang (Sakho, 86). 
Kolumbia: Ospina – Mojica, Sanchez, Mina, Arias – Uribe (Lerma, 83), Sanchez – Quintero, Rodriguez (Muriel, 31.), Cuadrado – Falcao (Borja 89.).
Gól: Mina (74.)

Kifejezetten felejthető első félidőt hozott össze Szenegál és Kolumbia. Hiába kellett volna a dél-amerikaiaknak támadniuk, James Rodriguez korai kiválása után gyámoltalan játékkal rukkoltak elő. Szenegál sem égett ezer fokon. Az afrikai csapat az első negyvenöt percben beérte annyival, hogy faultokkal tördelje a játékot és egy-egy kontra végén néha eljusson a kolumbiai tizenhatos magasságába.

AFP

Fordulás után sem változott nagyot a játék képe. Szenegál valamivel talán többet birtokolta a labdát, de úgy telt el újabb 20 perc, hogy kaput találó lövése sem volt egyik csapatnak sem. A 74. minutumban aztán megtört a jég, Cuadrado harcolt ki sarokrúgást, majd a középre ívelt labdát Mina bólintotta 9 méterről a szenegáli kapuba. Ezzel a zöld mezesek kerültek lépéshátrányba, és csoportelsőből pillanatok alatt a harmadik helyre csúsztak vissza, köszönhetően a több sárga lapjuknak és így a Fair play-tabellán elfoglalt rosszabb helyezésüknek Japánnal szemben.

Az utolsó tíz percben sem tudott Szenegál igazán veszélyes lenni Ospina kapujára, így a biztató pozíciójuk ellenére kiestek a H csoportból. Ezzel együtt pedig minden afrikai csapat elbúcsúzott a vébétől.

Japán - Lengyelország: 0–1 (0–0)

Japán: Kavasima Eidzsi - Szakai Hiroki, Josida Maja, Makino Tomoaki, Nagatomo Juto - Szakai Gotoku, Jamagucsi Hotaru, Sibaszaki Gaku, Uszami Takasi (Inui Takasi, 65.) - Muto Josinori (Haszebe Makoto, 82.), Okazaki Sindzsi (Oszako Juja, 47.)
Lengyelország: Lukasz Fabianski - Bartosz Bereszynski, Kamil Glik, Jan Bednarek, Artur Jedrzejczyk - Jacek Góralski, Grzegorz Krychowiak - Piotr Zielinski (Lukasz Teodorczyk, 79.), Kamil Grosicki, Rafal Kurzawa (Slawomir Peszko, 79.) - Robert Lewandowski
Gól: Bednarek (59. perc)

A japán válogatott a győzelemért, azaz a továbbjutása bebiztosításáért, a már a második körben kiesett lengyelek pedig a becsületükért száll harcba – gondolhattuk a meccs kezdetén, de a valóság aztán felülírta a várakozásokat. Ugyanis egyik csapat sem akarta igazán megerőltetni magát a 36 fokos hőségben lejátszott találkozón.

AFP / Nicolas Asfouri

Az első félidőt a lengyelek kezdték lendületesebben, de élvezetesnek nem lehetett nevezni a játékukat. A japánok sem érezték úgy, hogy most kellene megváltaniuk a világot: meglehetősen passzív futballt játszottak, ami a közönségből már akkor is heves füttyögést váltott ki.

A fordulás után valamelyest megélénkült a játék, és egy szabadrúgás után a lengyelek szereztek vezetést Bednarek révén, ezzel nehéz helyzetbe hozva a Japánokat. A kolumbiai vezetés híre aztán végérvényesen megpecsételte a meccs hangulatát: sem a japánok, sem a lengyelek nem akartak igazán focizni, így maradt az 1-0-s végeredmény. A csapatok füttykoncert közepette vonultak le a pályáról.

 

A H csoport végeredménye

Kolumbia 6 pont
Japán 4 pont
Szenegál 4 pont (a fair play-tabella dönt)
Lengyelország 3 pont

 

A belga csapat a meccs kezdete előtt. További képekért kattintson!
AFP / Dirk Waem / Belga Mag / Belga

Az esti meccsekkel a G csoport küzdelmei és ezzel a teljes csoportkör is véget ért. Belgium és Anglia biztos továbbjutóként, Tunézia és Panama pedig jó eséllyel már összecsomagolt bőröndökkel várta a kezdősípszót. Utóbbi kettő csupán a csoport harmadik helyért küzdhetett egymással, míg a belgák és az angolok azt kellett eldöntsék, a H csoport mely továbbjutójával küzdjenek majd a nyolc közé jutásért. Utóbbi – utólag látjuk – nem volt akkora motiváció.

Belgium - Anglia: 1–0 (0–0)

Belgium: Thibaut Courtois - Leander Dendoncker, Dedryck Boyata, Thomas Vermaelen (Vincent Kompany, 74.) - Marouane Fellaini, Mousa Dembele - Youri Tielemans, Adnan Januzaj, Thorgan Hazard (Dries Mertens, 86.) - Michy Batshuayi
Anglia: Jordan Pickford - Phil Jones, John Stones (Harry Maguire, a szünetben), Gary Cahill - Trent Alexander-Arnold (Danny Welbeck, 79.), Ruben Loftus-Cheek, Eric Dier, Fabian Delph, Danny Rose - Marcus Rashford, Jamie Vardy
Gól: Januzaj (51.)

A vb előtt sokak által várt belga-angol rangadóra nem úgy fogunk emlékezni, mint a futball reklámja. A meccs előtt azonos mutatókkal álló két együttes szinte teljes tartaléksorral állt ki és rendkívül óvatosan futballozott az első félidőben. A belgák mutattak valamivel többet, és ennek egy, a gólvonal elől kivágott lövés volt az eredménye. Az első félidőben két belga játékos is sárga lapot kapott, ezzel pedig a fair play-rangsorban az angolok már 5-2-re vezettek.

Kattintson galériánkért!
AFP / Sputnik / Vladimir Pesnya

Mindennek azonban végül nem lett jelentősége, mert az 51. percben Adnan Januzaj gondolt egyet, és egy szép villanással bevette az angolok kapuját. A gól némileg felrázta a meccset, és a szigetországiak is többet próbálkoztak, de Marcus Rashford nagy ziccerben hibázott.

A hajrában a csereként beálló Dries Mertens hozott lendületet a belgák játékába, ám az eredmény már nem változott, és úgy tűnt, ezt egyik csapat sem bánja.

A belgák ezzel a nyolcaddöntőben talán könnyebb ellenféllel találkoznak, hiszen Japán vár rájuk, utána viszont az águkon van a brazil, az uruguayi, a portugál, a francia és az argentin együttes is. Az angolok a következő körben Kolumbiával játszanak, és ha azt sikerrel veszik, akkor a svéd-svájci győztesével kerülnek szembe.

Panama - Tunézia: 1–2 (1–0)

Panama: Penedo – Machado, R. Torres, F. Escobar, Ovalle – Bárcenas, Godoy, G. Gómez, A. Quintero, J. L. Rodríguez – G. Torres.
Tunézia: Maszluszi – Naggez, Bedui, Meriah, Haddadi – Szasszi, Szkiri, Saalali – F. Ben Jusszef, Kazri, Szliti.
Gól: Meriah (OG, 34.) ill. Ben Jusszef (51.), Kazri (66.)

Két biztos kieső, két valamelyest lesajnált kiscsapat csapott össze Szaranszkban. Ám azt már az első percekben világossá tették a felek, korántsem mellékes számukra az a presztízs, amit a csoport harmadik helye jelent, szemben az utolsó, negyedik pozícióval. Ennek ellenére nem feltétlenül az óriási lövésekre és a látványos cselekre fogunk majd emlékezni a találkozóból, ha valami eszünkbe jut majd hetek, hónapok, esetleg évek távlatából. Sokkal inkább a kemény, brusztolós megoldások.Tunézia óriási mezőnyfölényt dolgozott ki az idő teltével, az előnyt mégsem az afrikaiak, hanem Panama ragadta magához! A 33. percben Rodrígez küldött a kapuba egy kipattanót – igaz végül a blokkolni próbáló Meriah öngóljaként került a jegyzőkönyvekbe a találat (1-0).

Kattintson galériánkért!
AFP / Juan Barreto

Fordulás után Tunézia tovább fokozta a nyomást Panama kapuján, amelyben hiába védett jól Penedo, a 11. kapu felé tartó afrikai lövés után már ő sem segíthetett. Ben Jusszef mágnestáblára illő akció végén pofozta öt méterről a hálóba az egy-egyet jelentő találatot.A 66. minutumban Kazri is beköszönt, ezzel Tunézia megfordította a mérkőzés állását (1-2). A hajrában Panama jött előre, de a tunéziaiak taktikus futballal kihúzták az utolsó bő 20 percet; ezzel pedig megszerezték a csoport harmadik helyét.

A G csoport végeredmény

Belgium 9 pont
Anglia 6 pont
Tunézia 3 pont
Panama 0 pont

További képekért kattintson!
AFP / Juan Barreto

Bár nem a vébé legszínvonalasabb meccse volt, örökre a történelemkönyvekbe vonul a Panama-Tunézia találkozó, amelyről a krónikások mellett az afrikaiak egynelítő gólját jegyző Ben Jusszef is alighanem élete végéig büszkén meséli majd, hogy a mundiálok történetének 2500. gólját számos legenda szerezhette volna, de végül nem Messi, Ronaldo, Kane vagy Lukaku neve mellé kerül a dicső strigula, hanem az övéhez.

párizsi olimpia 2024

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.