Sport 2018. február. 11. 10:26

Téli olimpia 2. nap - percről percre

Folytatódik a Pjongcsang 2018: vasárnap hét számban hirdetnek győztest.

Most érkezett

A téli olimpia egyik legnagyobb sztárja és legeredményesebb sportolója lehet Mikaela Shiffrin, aki hétfőn mutatkozik be a dél-koreai játékokon női óriás-műlesiklásban, melyen két magyar induló is lesz Hozmann Szonja és Maróty Mariann személyében.

Az amerikai síző úgy vezeti a világkupát összetettben, hogy nagyjából dupla annyi pontja van, mint a második helyezettnek, pedig a sorozat utolsó állomásait már kihagyta az olimpia miatt. A még mindig csak 22 éves sportolónak nem ez a szám a legnagyobb erőssége, hanem a műlesiklás, de ebben is az egyik legnagyobb favorit. Itt viszont a szakági világkupát vezető német Viktoria Rebensburg vagy a mögötte második francia Tessa Worley is megelőzheti. A magyaroknak nem lehetnek vérmes reményeik.

A sílövőknél az üldözéses számok következnek, amelyekben mindig a sprintversenyek győztesei a legesélyesebbek, mivel a diadaluk során megszerzett előnyükkel indulnak a riválisaikkal szemben. A nőknél így a német Laura Dahlmeier a favorit, aki ráadásul közel 25 másodperces fórral indul majd neki a négy lövészetből álló 10 kilométernek, ráadásul az ötödikként rajtoló ellenfelének a hátránya már 40 másodperc. A férfiaknál jóval nehezebb a győztesre tippelni, mivel az egész idényt uraló francia Martin Fourcade és a norvég Johannes Thingnes Bö - akik a vk eddigi 15 egyéni viadalaiból együtt 14-et nyertek - elképesztően rosszul lőttek, így előbbi csak 8., utóbbi 31. lett. Fourcade 22 másodperces hátránya még kezelhető a 12,5 kilométer során, de Bönek tulajdonképpen erre a számra is elszálltak az éremszerzési reményei.

A síugrók női versenyében bombameglepetés lenne, ha nem a norvég Maren Lundby diadalmaskodna, ő ugyanis a szezon tíz vk-viadalából hétszer első, háromszor második lett, műkorcsolyában pedig a címvédő oroszok sikere borítékolható. A gyorskorcsolyázók női 1500 méteres számában a hollandok dominanciája folytatódhat, az eddigi hat megszerezhető éremből négyet vittek el a németalföldiek, a nőknél háromból hármat, így jószerivel csak az a kérdés, hogy melyik versenyzőjük nyer. Ezen a távon a Szocsiban ezüstérmes, Phjongcshangban pedig 3000 méteren második Ireen Wüst 10. ötkarikás medáljára hajt, amellyel egyedüliként lenne rekorder a német Claudia Pechsteint lehagyva.

Hétfőn, a harmadik hivatalos versenynapon nyolc számban hirdetnek bajnokot.

A vasárnapi program    
Curling:
vegyespáros selejtező: Norvégia-Kína, Finnország-Egyesült Államok, Svájc-OAR, Kanada-Koreai Köztársaság 1.05

Műkorcsolya:
csapat - jégtánc és női rövidprogram, páros kűr 2.00

Hódeszka:
férfi slopestyle döntő 2.00, női slopestyle selejtező 5.30

Alpesi sí:
férfi lesiklás (Kékesi Márton) 3.00
   
Sífutás:
férfi 15+15 km tömegrajtos (klasszikus+szabadstílus) 7.15

Gyorskorcsolya:
férfi 5000 m 8.00

Jégkorong:
nők, A csoport: Finnország-Egyesült Államok 8.40, Kanada-OAR 13.10

Szánkó:
férfi egyes 3. és 4. futam 10.50
   
Síakrobatika:
női mogul döntő 11.30 és 13.00
   
Sílövészet:
férfi 10 km sprint 12.15

Percről Percre

Megfordítom a sorrendet

Norvégia lesz Kanada ellenfele a curling vegyespáros elődöntőjében, miután a rájátszásban jobbnak bizonyult Kínánál.

A selejtezőben Norvégia és Kína egyaránt négy győzelemmel és három vereséggel zárt. A hetedik, utolsó fordulóban éppen egymással játszottak vasárnap délelőtt, és az ázsiai páros 9-3-ra nyert. A helyi idő szerint esti tie-breakben azonban kiegyenlített küzdelem végén az európai csapatnak sikerült visszavágnia.

A győztes duó a selejtezőben első, vb-ezüstérmes kanadaiakkal mérkőzik meg hétfőn a fináléért. A másik ágon a világbajnok svájciak az oroszokkal csapnak össze.

Eredmény (az olimpia honlapjáról):
curling, vegyespáros, tie-break:
    --------------------------------
Norvégia-Kína 9-7

A vegyespáros szabályai nagyban különböznek a csapatversenyétől. Ebben nem négy-, hanem kéttagú csapatok játszanak egymással, ráadásul nem tíz, hanem csak nyolc endből állnak a mérkőzések. Csapatonként csak öt eldobott, valamint egy-egy előre felhelyezett kővel játsszák a játékot. A dobósorrend pedig úgy néz ki, hogy az egyik játékos indítja az első és utolsó, a másik játékos pedig a középső három követ. Ezt a pozíciót játékrészenként lehetőségük van cserélni a csapatoknak.

A gyorskorcsolyázó Nagy Konrád számára óriási elismerés, hogy ő vihette a magyar olimpiai küldöttség zászlaját az éli ötkarikás játékok pénteki megnyitóján. "Nagyon örültem és büszke vagyok, hogy ilyen tiszteletre méltó küldetést bízott rám a Magyar Olimpiai Bizottság" - idézi a MOB honlapja a 25 éves egyetemi világbajnokot, aki másodszor szerepelhet olimpián. Nagy Szocsiban 26. lett 1500 méteren, idén viszont kedvenc távja mellett 1000 méteren is indulási jogot szerzett.

"Nagyszerű élmény volt, hogy nemcsak a magyar csapat, hanem az egész ország mögöttem állt - fogalmazott Nagy. - A nyitóünnepségen a zászlóvivő szerepre jelölés az egyik legnagyobb elismerés, amelyet valaha is kaptam."

Legutóbb a 2002-es, Salt Lake City-i játékokon érte nagypályás gyorskorcsolyázót az a megtiszteltetés, hogy a magyar csapat első, lobogót tartó embereként vonulhatott a stadionba a nyitóceremónián. Akkor Egyed Krisztina vitte a piros-fehér-zöld zászlót, azóta kétszer rövidpályás gyorskorcsolyázóra, egyszer műkorcsolyázóra esett a választás.

Az amerikai válogatott hátrányból nyert Finnország ellen a phjongcshangi téli olimpia női jégkorongtornáján. A finnek az első harmad utolsó percében szereztek vezetést, de a második játékrész közepén az amerikaiak 2:31 perc alatt két gólt lőttek, és fordítottak. Az előző olimpián ezüstérmes tengerentúli együttes az utolsó percben üres kapus góllal biztosította be győzelmét.

Eredmény (az olimpia honlapjáról):

jégkorong, nők, A csoport, 1. forduló:

Egyesült Államok-Finnország 3-1 (0-1, 2-0, 1-0)
    később:
Kanada-Olimpiai Sportolók Oroszországból (OAR) 13.10

Az erősebb A csoportból az első kettő közvetlenül az elődöntőbe jut, a harmadik és negyedik pedig játszik a négy közé kerülésért a B csoport második, illetve első helyezettjével. A másik kvartettben Japán, Svédország, Svájc és az egyesített koreai csapat szerepel.

Hármas norvég sikert hozott a férfi sífutók 15+15 kilométeres versenye vasárnap a phjongcshangi téli olimpián: a győzelmet meglepetésre Simen Hegstad Krüger harcolta ki két honfitársa előtt.

A 68 fős mezőny farkasordító hidegben és viharos erejű jeges szélben vágott neki a 15 plusz 15 kilométeres klasszikus és szabadstílusú versenynek, amely a sífutás egyik leglátványosabb száma - már csak a tömegrajt miatt is. Az első, 3,75 kilométeres körben még jószerivel egy bolyban haladt a mezőny, amelyben két bukás is volt, a legjobbak közül éppen Krüger volt érintett. A második végére már elkezdett körvonalazódni az élmezőny, amely 12 fősre csökkent, amikor a legjobbak harmadszor tértek vissza a főtribünhöz.

A közönség leginkább csak didergett, de amikor meglátta a domb tetejéről lecsúszó versenyzőket és felzendült a Put your hands up in the air című diszkósláger, akkor azért zászlókkal, kolompokkal bíztatta a mezőnyt, még azt is, aki utolsóként érkezett a stadionhoz. A körülmények egyre mostohábbá váltak, olyan süvítő széllökések voltak, amelyek még a legnagyobb sátrakat is megmozgatták és fémtáblákat borítottak fel.

A klasszikus stílus után lécet cseréltek a versenyzők a szabadstílusra, melynek elején néhányan felzárkóztak, ezzel 18-ra nőtt azok száma, akiknek reális esélyük maradt az éremszerzésre. A vezető csoportnak valamennyi favorit tagja volt, így a hagyományosan erős norvégok négy sífutója és a svájci címvédő, Dario Cologna is. Ez az öt versenyző vezette az élbolyt, amikor már csak két kör, azaz 7,5 kilométer volt hátra. Aztán Simen Hegstad Krüger döntött úgy, hogy "meghúzza a sort", tíz másodperces előnyt épített magának az utolsó körre, a nagyobb iram pedig nyolcfősre redukálta az üldözők csoportját.

A 24 éves versenyző kamikazeakciója eleinte nem tűnt veszélyesnek, de a különbség tovább nőtt, 2,5 kilométerre a céltól már több mint 20 másodperccel vezetett. Ekkor másik két norvég, Martin Johnsrud Sundby és Hans Christer Holund ritmust váltott, hogy az éllovas nyomába eredjen. A tempót senki nem bírta, de a hajrát túl későn indította a duó ahhoz, hogy utolérje a pályafutása során egyetlen világkupa-futamgyőzelemmel rendelkező Krügert, aki így meglepetésre elsőként ért a célba. Őt Sundby és Holund követte a célban. A címvédő Cologna csak hatodik, a vk-éllovas Johannes Hösflot Klaebo pedig tizedik lett.

Eredmények:
sífutás, férfi 15+15 km, olimpiai bajnok:
    -----------------------------------------
1. Simen Hegstad Krüger (Norvégia) 1:16.20 óra
2. Martin Johnsrud Sundby (Norvégia) 8.0 mp hátrány
3. Hans Christer Holund (Norvégia) 9.9 mp h.

A jégtáncosok és a nők rövidprogramját követően már vasárnap megkezdődött a műkorcsolyázók csapatversenyének második szakasza a legjobb öt együttes részvételével.

A párosok kűrjében a 2015-ben és 2016-ban világbajnok Meagan Duhamel, Eric Radford kanadai kettős nagy fölénnyel végzett az élen.

Váratlanul jól szerepelt a Valentina Marchei, Ondrej Hotarek olasz duó is, amely második lett, ezzel az olasz csapat összesítésben az ötödikről a negyedik helyre lépett előre. A harmadik legmagasabb pontszámot a Natalija Zabijako, Alekszandr Enbret páros kapta, így az oroszok továbbra is másodikak az amerikaiakat megelőzve.

A verseny - amelyben az első helyért 10 pont jár, a sorban következők pedig mindig eggyel kevesebbet kapnak - hétfőn ér véget a férfiak, a nők és a jégtáncosok kűrjével.
    
Eredmények (az olimpia honlapjáról):
műkorcsolya csapatverseny:
    --------------------------
    páros kűr:
1. Meagan Duhamel, Eric Radford (Kanada) 148,51 pont
2. Valentina Marchei, Ondrej Hotarek (Olaszország) 138,44
3. Natalija Zabijako, Alekszandr Enbret (OAR) 133,28 
   
    Az állás: 1. Kanada 45 pont, 2. Olimpiai Sportolók Oroszországból (OAR) 39, 3. Egyesült Államok 36, 4. Olaszország 35, 5. Japán 32

    korábban:
    jégtánc, rövidprogram:
1. Tessa Virtue, Scott Moir (Kanada) 80,51 pont
2. Maia Shibutani, Alex Shibutani (Egyesült Államok) 75,46
3. Jekatyerina Bobrova, Dmitrij Szolovjov (OAR) 74,76 
    nők, rövidprogram:
1. Jevgenyija Medvegyeva (OAR) 81,06 pont
2. Carolina Kostner (Olaszország) 75,10
3. Kaetlyn Osmond (Kanada) 71,38
    
A hétfői program:
férfi kűr 2.00, női kűr 3.10, jégtánc kűr 4.20

Bánhidi Ákos csapatmenedzser szerint a magyar rövidpályás gyorskorcsolyázó válogatottnál kicsit mindenki megkönnyebbült azzal, hogy az első napon, szombaton ötödik helyével pontszerző lett 1500 méteren Liu Shaolin Sándor.

Önmagához képest a 19 éves Liu Shaoang szerepelt gyengébben, akit az elődöntőben kizártak. A sportvezető róla megjegyezte: fiatal kora ellenére rendkívül jól ismeri magát, tisztában van azzal, hogy mereven versenyzett. Hozzátette, továbbra is nagy a potenciál az MTK minden távon junior világbajnok tehetségében, és a legjobb számai, az 500 és az 1000 méter még csak ezután következnek.

Bánhidi az idősebb Liu fivér döntőjét elemezve kifejtette, neki sem a leghosszabb egyéni verseny az erőssége, ennek ellenére kiválóan szerepelt a fináléban, de miután ütközött a címvédő kanadai Charles Hamelinnel és visszaesett a nyolcadik helyre, már nem volt esélye az éremszerzésre.

Az 500 méter selejtezőjéből továbbjutott Keszler Andreával és Jászapáti Petrával nagyon elégedett volt, mert mindketten nehéz szituációt oldottak meg jól. Kiemelte, mindkettő "saját magának kaparta ki a gesztenyét". Előbbi egy elrontott rajtot követően az újraindított futamban már kiváló versenyzéssel lett negyeddöntős, utóbbi pedig gyorsan reagált, miután hárman egyszerre elestek az egyik kanyarban.

"Lina jobban örült a továbbjutásomnak, mint én" - utalt a harmadik olimpiáján szereplő Keszler arra, hogy a mindig szigorú kínai edző milyen nagyra értékelte továbbjutását, azt, hogy  olyan futamból sikerült negyeddöntőbe kerülnie, amelyben Vancouver bronz- és Szocsi ezüstérmese, az olasz Arianna Fontana, továbbá a szintén nagyon erős holland Suzanne Schulting is szerepelt.

A versenyzők elbeszélése alapján a jég minősége sokat romlott, amióta a műkorcsolyázók is használják a csarnokot. Ahogy ők fogalmaznak, törik a jég, emiatt van sok esés.

Liu Shaolin ötödik helyével folytatódott a magyarok pontszerző sorozata a téli játékokon, ugyanis ebben a sportágban 2006 óta minden olimpián volt legalább egy legjobb hat közötti eredmény. A szocsi szereplésénél máris eredményesebb a magyar csapat, amely négy éve egy hatodik helyet ért el a női váltó révén.

A rövidpályás gyorskorcsolya küzdelmei kedden folytatódnak a férfi 5000 méteres váltó elődöntőjével, a férfi 1000 méter selejtezőjével és a női 500 méter végcsatározásaival. A magyar staféta mellett a Liu testvérpár, illetve Jászapáti és Keszler lesz érdekelt.


A holland Sven Kramer ünnepel, miután új olimpiai rekordot állított fel a férfi 5000 méteres gyorskorcsolyversenyen.

Az amerikai Redmond Gerard nyerte a férfi hódeszkások slopestyle-versenyét a phjongcshangi téli olimpián. A 17 éves győztes az első két futamban hibázott, az utolsó lecsúszásánál azonban szép és pontosan kivitelezett trükköket, illetve ugrásokat mutatott be, így az élre került, az utána következők pedig már nem tudták megelőzni őt.

Gerard a döntő egyetlen amerikai résztvevője volt. Négy éve, Szocsiban ugyancsak amerikai győztest avattak ebben a számban.

Phjongcshangban a második és harmadik helyen kanadai hódeszkás végzett.

A szombati selejtezőből a legjobb 12 versenyző jutott a trükkös akadályverseny vasárnapi döntőjébe, ahol három futamot rendeztek és mindenkinek a legjobb eredménye számított. A Bogvang Phoenix Havas Parkban kialakított pálya első felében korlátokon kellett trükköket bemutatni, majd a pálya második felén három nagy ugrás következett.
    
Eredmények (az olimpia honlapjáról):
hódeszka, férfi slopestyle, olimpiai bajnok:
    ---------------------------------------------
1. Redmond Gerard (Egyesült Államok) 87,16 pont
2. Max Parrot (Kanada) 86,00
3. Mark McMorris (Kanada) 85,20

Curling

Kína és Norvégia csapata rájátszásban dönti el, melyikük kerül majd negyedikként az elődöntőbe curling vegyespárosban a phjongcshangi téli olimpián.

A tie-break párharcra magyar idő szerint vasárnap délben kerül sor, s a győztes a selejtezőt első helyen záró, vb-ezüstérmes kanadaiakkal mérkőzik meg hétfőn a fináléért. A másik ágon a világbajnok svájciak az oroszokkal csapnak össze azután, hogy a hetedik fordulóban éppen egymással játszottak és a svájciak az utolsó endben harcolták ki a győzelmet.

Nem maradt győzelem nélkül egyetlen csapat sem, mivel az eddigi mérkőzéseit elveszítő finn páros vasárnap legyőzte az amerikaiakat.

Eredmények:
Curling, vegyespáros, 7. forduló:
    ---------------------------------
Kína-Norvégia 9-3
Finnország-Egyesült Államok 7-5
Svájc-Olimpiai Sportolók Oroszországból (OAR) 9-8
Kanada-Koreai Köztársaság 7-3

A selejtező végeredménye: 1. Kanada 6 győzelem/1 vereség, 2. Svájc 5/2, 3. OAR 4/3, 4. Kína 4/3 és Norvégia 4/3, 6. Koreai Köztársaság 2/5, 7. Egyesült Államok 2/5, 8. Finnország 1/6

A vegyespáros szabályai nagyban különböznek a csapatversenyétől. Ebben nem négy-, hanem kéttagú csapatok játszanak egymással, ráadásul nem tíz, hanem csak nyolc endből állnak a mérkőzések. Csapatonként csak öt eldobott, valamint egy-egy előre felhelyezett kővel játsszák a játékot. A dobósorrend pedig úgy néz ki, hogy az egyik játékos indítja az első és utolsó, a másik játékos pedig a középső három követ. Ezt a pozíciót játékrészenként lehetőségük van cserélni a csapatoknak.

párizsi olimpia 2024

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.