Senki nem tudta legyőzni 200 m vegyesen a magyar háromszoros olimpiai bajnokot, Hosszú Katinka megnyerte az első magyar aranyat. A női vízilabdacsapat úgy kapott ki a negyeddöntőben, hogy egy félidőn át nem lőtt gólt. Három magyar úszó is döntőbe jutott - így telt a vb hétfői napja.
Borul-e egy hatalmasat a papírforma, vagy az történik, amit a magyar szurkolók és a szakma egyaránt várt, és Hosszú Katinka világbajnok lesz? Ennyi volt az egyetlen kérdés a női 200 méteres vegyes döntője előtt. A háromszoros olimpiai bajnok a legjobb idővel jutott a döntőbe – az elődöntő után azt nyilatkozta, nem kell világcsúcs a győzelemhez, de jó lenne. Világcsúcs nem lett, de világbajnoki arany igen, és semmi más nem számít.
Egyértelmű volt, hogy ha csak nem történik valami elképesztő meglepetés, akkor Hosszú lesz a világbajnok. Nem történt. 2:07:00 lett az ideje, végig fölényesen vezetve győzött. Már az is meglepetés, hogy volt, aki egy másodpercen belül bejött hozzá képest, a japán Ohasi 92 századdal maradt el tőle. A harmadik az amerikai Cox lett, őt már 2,71 másodperccel verte meg.
Ez volt Hosszú pályafutásának hatodik világbajnoki címe, a 200 vegyesen már a harmadik. Ráadásul a három címét zsinórban nyerte, 2013 óta senki nem tudta vb-döntőben legyőzni őt.
Nagyon meg vagyok hatódva, nagyon le kellett magam nyugtatni verseny előtt
– nyilatkozta Hosszú az M4-nek percekkel a célba érkezése után. Szeretett volna jobb időt úszni, de ez szerinte is teljesen mindegy most – tette hozzá. A közönségnek pedig azt mondta: "ez a világbajnoki cím sokkal többet jelent nekem, mint a riói olimpiai arany". Holnap 200 gyors lesz, "az egy kis kirándulás", majd meglátjuk, mi lesz rajta - nézett előre.
Az egyik legelképesztőbb élmény volt hazai közönség előtt versenyezni - mondta Shane Tusup, Hosszú edzője a köztévének. Különösen nehéz volt a verseny szerinte amiatt, mert mindenki előre elkönyvelte Hosszút győztesnek, de elképesztő, ahogy a nyomást kezeli.
Vízilabda: egy megdöbbentő vereség
A nap másik kiemelten fontos eseménye a magyar-kanadai női vízilabda-negyeddöntő volt. A meccs nem indult jól, az első negyedben 12 magyar lövésből 0 gól lett, 0-1 volt az állás ez után. A kanadaiak szigorú zónavédekezésével nem tudtunk mit kezdeni – szerencsére hátul a magyar védelem is jól összeállt. A második negyedben már mindkét csapatnak volt néhány gólerős perce, de így is csak 4-4 lett a vége, egyik oldalon sem tudtak igazán mit kezdeni a másik betonvédekezésével.
A kanadaiaknál Monika Eggens parádézott, csapata első 5 gólját ő lőtte. A magyarok próbálták valahogy megmozgatni a kanadai védelmet, de a betömörülő ellenféllel nem lehetett mit kezdeni. A kanadaiak tökéletesen kényszerítették ránk a játékukat. A harmadik negyed így is csak egy gólt hozott, akár az első, 4-5 volt az állás az utolsó szünetben. A meccs vége pedig még megdöbbentőbb lett: 4-6 a vége, vagyis az egész második félidőben nem lőtt a csapat gólt. A legjobb játékosaink lőlapja katasztrofális lett, a kanadaiak pedig egy ilyen védekezéssel sajnos teljesen jogosan jutottak a legjobb négybe. Az ellenfelünk az 5-8. helyért a késő esti görög-spanyol meccs vesztese, Görögország lesz. A másik ágon az oroszok az olaszokat, az amerikaiak pedig az ausztrálokat verték meg.
Úszás: hárman is a döntőkbe jutottak
Az este másik magyar érdekeltségű száma a férfi 200 m gyors volt, itt Kozma Dominik képviselte az országot. 1:45:87-et úszott, így a 3. legjobb idővel került be a holnapi döntőbe.
1500 gyorson két magyar is bejutott a holnapi döntőbe: Kapás Boglárka az 5., Késely Ajna pedig a 8. legjobb idővel. Kapás két éve az ötödik lett, holnap szívesen javítana. Késely arról beszélt a futama után: túlságosan is elkapta a hév a magyar szurkolóktól, ebben még javítania kell – a döntőben lesz rá lehetősége, mindenesetre valószínűleg ő volt az egyetlen a Duna Arénában, aki nem volt teljesen elégedett ezzel a helyezéssel. Ami a többi magyar úszót illeti: Balog Gábor 100 háton a 21. helyen ért célba, Sztankovics Anna,100 mellett lett a 25., Bernek Péter pedig 200 gyorson szintén a 25. helyen ért célba.
A nap Hosszú Katinkával kezdődött, elindult 100 háton is, a délelőtti előfutamokból a második legjobb idővel jutott tovább, de visszalépett, mert az elődöntő alig félórával a 200 vegyes döntője előtt lett volna.
Úszásban három döntőt is rendeztek magyar érdekeltség nélkül. A férfi 100 m mellen a britek sztárja, Adam Peaty győzött, zsinórban harmadik világbajnokságán is. A nőknél 100 m pillangón a svéd Sarah Sjöström szintén triplázott. Ő ráadásul mindössze 5 századmásodperccel maradt le a világcsúcstól. A nap harmadik döntőjét férfi 50 m pillangón úszták, ennek a brit Proud lett a világbajnoka.
A nap eseményeit folyamatosan követtük, percről percre közvetítésünket itt olvashatják el.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.