Sport Lindner András 2016. november. 10. 13:02

Pénteken kezdődik a harc a sakkvilágbajnoki címért

A norvég sakkvilágbajnok és orosz kihívója pénteken játssza az első partit New Yorkban a november 30-ig tartó 12 játszmás páros mérkőzésen. Azért lesz magyar résztvevő is.

Magnus Carlsen és Szergej Karjakin szinte egyidősek, mindketten 1990-ben születtek. A norvég sakkozó 2013-ban Chennaiban lett világbajnok, majd egy évre rá Szocsiban újra diadalmaskodott a madrasi tigrisnek becézett Anand felett, és megvédte címét. Jelenleg 2853 Élő pontjával fölényesen vezeti a férfi sakkozók világranglistáját.

Magnus Carlsen
AFP / Joel Saget

Karjakin viszont csupán 2772 ponttal rendelkezik, amivel a 9. helyet foglalja el, tetemes tehát a különbség kettőjük között. Őt is már tinédzserként kiemelkedő tehetségnek mondták, a nagy eredmények azonban eddig elkerülték.

Most azonban élete komoly lehetősége előtt áll, és szakértők szerint talán a játszmák megnyitásaiban kerülhet előnybe Carlsennel szemben. Ha ő és a stábja ki tud fundálni egy-egy eredeti változatot, és ha ezt a játszmában Karjakin képes lesz végigvinni, akkor neki is lehetnek komoly esélyei.

Ám ma senki nem fogadna rá. Carlsen ugyanis kimagaslik a sakkozás élmezőnyéből, ő az esélyes, hatalmas meglepetés lenne, ha veszítene – véli Németh Zoltán, a Magyar Sakkvilág főszerkesztője. Noha tényleg nem a megnyitások nagymestere, ezért egyenlő állással szokott kikerülni ezekből, utána azonban megnyúzza ellenfeleit, és a közép-, illetve végjátékban felülkerekedik.  Keveset hibázik, minden végjátékot jól ismer.

Szergej Karjakin
AFP / Vasily Maximov

Bár jó ideje nincs magyar sakkozó a világbajnoki címre aspiráns topjátékosok között, Polgár Judit személyében mégis lesz a csatának magyar közreműködője is, Judit vállalta ugyanis a fő szakkommentátori szerepet.

Korábban a férfiak között többször is voltak komoly esélyeink a vb cím elérésére, de magyar sakkvilágbajnokunk eddig még nincs.

Elsőként 110 évvel ezelőtt, 1906-ban a világ akkor egyik legerősebb sakkozójaként számon tartott Maróczy Géza a német Emanuel Lasker világbajnokot akarta kihívni, de egyes hírek szerint a helyszínként kijelölt Kuba politikai problémái miatt nem jöhetett létre a mérkőzés, más források szerint viszont azért nem, mert Maróczy állítólag nem tudta előteremteni a meccshez szükséges tekintélyes pénzösszeget.

Aztán 1950-ben Szabó László volt a vb jelöltek budapesti versenyének a résztvevője, de nem nyert, és a szovjet David Bronstein hívhatta ki Mihail Botvinniket.

Jóval később Portisch Lajos hét alkalommal is bejutott a világbajnokjelöltek versenyének páros mérkőzéses negyeddöntőjébe, és ezekből három ízben még az elődöntőbe is a legjobb négy közé, de az ottani páros mérkőzéseken az 1970-es, illetve 80-as években mindháromszor veszített, előbb a szovjet Borisz Szpasszkij, aztán a német Robert Hübner, majd a holland Jan Timman ellen.

Adorján András, illetve Ribli Zoltán is büszkélkedhet vb-jelöltséggel.

Lékó Péter 2004-ben a svájci Brissagóban a klasszikus sakkvilágbajnoki címért folyó páros meccs döntőjében már a világbajnoki cím kézzel fogható közelségébe jutott, de az orosz Vlagyimir Kramnyik ellen hiába lett volna elegendő számára az utolsó partiban a döntetlen is, végül veszített és a 7:7-tel Kramnyik maradt a világbajnok.

Aztán még 2005-ben az argentínai San Luisban a FIDE sakkvilágbajnoki címéért két magyar is harcba szállt, Lékó Péter, illetve Polgár Judit, de végül a bolgár Veszelin Topalov fejére került a korona.

Mi egyedül a női sakkvilágbajnoki címmel vigasztalódhattunk, amit 1996 februárjában Polgár Zsuzsa nyert el, amikor legyőzte az akkor legnagyobb riválisnak számító kínai Hszie Csünt. Aztán 1999-ig őrizte is a vb címet.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.