Hátrányos helyzetű gyerekeknek épülhet focikollégium Sajószentpéteren
Az ígéretek szerint nemcsak a sportot, hanem szakmák tanulását is szolgálná az a labdarúgó-kollégium, amelyet halmozottan hátrányos helyzetű, köztük roma fiataloknak építenének Sajószentpéteren. Egy régi szakmunkásképző intézetet és kollégiumot alakítanák át ehhez. Az ide felvett fiatalok hentes-mészárosnak, ácsnak, hegesztőnek tanulhatnának.
Most nem az a cél, hogy "valamilyen féle fociakadémiáról" beszéljünk, hanem azt szeretnénk elérni, hogy ezek a fiatalok megfelelő oktatásban, szakmunkásképzésben részesüljenek – mondta Demeter Zoltán, a térség fideszes országgyűlési képviselője pénteken.
A Sajószentpéteri Városi Sportegyesület elődje, a Borsodi Bányász évtizedeken keresztül az NB II-ben játszott, az utóbbi évtizedben a bányászat megszűnése óta, és más támogató híján a sajószentpéteri labdarúgás a megszűnés szélére sodródott, már a megyei II. osztályban való szereplés is komoly kihívás elé állította az egyesület vezetőit.
A klub korábban élvonalban szereplő focisták sorát nevelte ki, itt kezdte többek között Kvaszta Lajos (Ferencváros), Koszta János (Videoton), Hajas Imre és Grolmusz Gyula (DVTK), Kondás Elemér (Debrecen). Itt kezdte pályáját 35 évvel ezelőtt a ma már sportvezető Nikházy Gábor is, aki a pénteki sajtótájékoztatón arról beszélt: kapott egy felkérést arra, hogy a sajószentpéteri futballcsapaton valahogy segítsen.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.