2012. augusztus. 04. 11:04 Molnár Csaba Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 04. 11:49 Sport

Brit vagy dán lesz az első vitorlás aranyérem?

A végletekig kiélezett helyzetben várja a finnes mezőny első tíz helyezettje az éremfutamot, ami mind a bajnoki címről, mind pedig a harmadik helyről - és persze a többi helyezésről is - dönt. Az aranyra ketten - illetve matematikailag hárman -, a bronzra rajtuk kívül további három hajó esélyes. A csilaghajósok is az érmekről döntenek vasárnap, náluk azonban sokkal békésebb a helyzet, csak három hajó nyerhet érmet, és az is nagyjából leosztott, melyik milyet: az arany a briteknek áll, de nagyon, az ezüst meg a braziloknak, így a svédek várhatóan a bronzot viszik. A magyarok közül csak Berecz Zsombor versenyzett pénteken, ment jót meg egy közepest, ezzel hajszálnyival a mezőny első felében tartózkodik.

A három fős magyar vitorlázó csapat kétharmada pihent pénteken, azaz a két szörfös mezőnynek - és a női párosversenyeknek - nem rendeztek futamot, így csak Berecz Zsombor szállt vízre a férfi laseresek között. Felemás napot zárt Zsombi, ment egy jót meg egy közepeset, azaz a nyolcadik futamban 14. lett (ez a jó), a hetedikben viszont a 22. helyen zárt a 49 induló között. ezzel a 23. helyen áll. Hátrafelé egyet eshet, előre 2-3 helyet mehet a hátralévő két futamban. A hozzá legközelebb eső éremfutamos hely 46 pontra van, kevés az esély, hogy odaérjen a magyar laseres. Vezet az ausztrál Tom Slingsby, öt ponttal áll a ciprusi meglepetésember, Pavlos Kontides előtt. A hazaiak menője, Paul Goodison gyenge kezdés után már a nyolcadik, nyerni nem fog, de az 5-6. helyet még foghatja.

Két osztályban fejeződtek be a versenyek, az elsőként kezdő finnesek és csillaghajósok lenyomták mind a tíz futamukat, már "csak" a medalrace (éremfutam)  van hátra, mindkettőt vasárnap rendezik. Elsősorban a finneseké lesz a végletekig kiélezett, hiszen a tizedik futam végére a nagy esélyes, háromszoros olimpiai bajnok brit Ben Ainslie hajszál híján utolérte repülőrajtot vett dán vetélytársát, Jonas Hoegh-Christensent. Így tényleg csak autolsó métereken derülki, hogy kit hajítanak vízbe (a vitorlás bajnokokat a a világ minden táján díjkiosztó után hagyományosan bedobják a kikötő vizébe).

A dánnak a verseny közepén már tíz pontos előnye is volt, ebből a végére kettő pont maradt. Az éremfutamban duplán számítanak a helyezések, azaz egy hely éppen két pontot ér, tehát a britnek legalább két hellyel a dán előtt kell befutnia bárhol, ahhoz, hogy megvédje bajnoki címét. Amennyiben csak egy hellyel végez a dán előtt, úgy pontegyenlőség alakul ki, ahol a több nyert futam, illetve jobb helyezés számít és ebben Jonas a jobb. Az éremfutamban nekik kettőjüknek csak egymásra kell figyelniük, noha matekilag még a harmadik helyezett holland Pieter-Jan Postma is lehet olimpiai bajnok, ehhez neki nyernie kell, a dánnak uolsónak, a britnek pedig utolsó előttinek kell lennie. Postmának azonban nincs könnyű dolga, nem hajthat csak a győzelemre, hátulról veszélyezteti ugyanis a francia Lobert, a horvát Kljakovic-Gaspic és a szlovén Zbogar. Elképesztő izgalmakra lehet számítani az éremfutamban.

A csillaghajósok is végeztek, itt azonban sokkal egyérteleműbb és egyszerűbb a helyzet. A britek, Percy és Simpson nyoc ponttal vezetnek, de nem is elsősorban emiatt, hanem az egész versenyen mutatott produkció alapján nehéz elképzelni, hogy elveszítsék a már jó ideje szorongatott aranyérmet. Több hellyel iskikaphatnak a braziloktól és még többel a svédektől, akkor is ők nyernek. Másnak meg már matematikai esélye sincs érmet szerezni.

Férfi 470-esben úgy fest, magukhoz tértek a favorit ausztrálok, az első napi szerényebb menetek után pénteken behúztak egy első és egy második helyet, s ezzel a lista második helyére jöttek fel. Nem lesz azonban könnyű dolguk, mert a brit Patince és Bithel is jól hajtott (2. és 4. hellyel), s egyelőre 6 pont előnnyel vezetnek. Elfogyni látszanak az első nap szenzációi, az osztrákok, pénteken 7. és 19. helyeket alkottak, ezzel még harmadikok, de 16 ponttal lemaradva a másodiktól. Innentől szoros a mezőny, pár pontra ott van mindeni, aki számíthat, egyi-másik nagymenőnek azonban már négy futam után is fogyóban az esélyei.

Ugyebben az osztályban a hölgyek is nekikezdtek, két futam után a hazai páros vezet az új-zélandiak és a hollandok előtt, a három hajó 1-1 ponttal követi egymást. Az első tíz egység 14 ponton belül van, a verseny tehát az elején még nagyon szoros. Rosszul rajtoltak a világbajnok spanyolok és a szinten esélyes izraeliek, egyelőre a 17., illetve a 13. helyeken tartózkodnak - összesen 20 hajós a mezőny.

A verseny rajtja óta először változás történt a női egyszemélyes laser radial lista elején, az első négy futamot zsinórban nyerő ír versenyző beleszaladt egy 10. és egy 19. helyezésbe, így a szívósan tapadó belga hajó a nyolcadik futam megnyerésével egy ponttal ugyan, de az élre állt. A férfi 49-esek tizenegy futamon vannak túl, vezetnek az ausztrálok, amiben nincs semmi meglepő, őket az új-zélandiak kilenc pont hátránnyal követik, majd a finnek (!) és a britek jönnek sok ponttal lamaraddva.

Szombaton a két éremfutamos - a finnes és a csillaghajó -, valamint a férfi 470-es és a 49-es mezőny pihen.

párizsi olimpia 2024

Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába

Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.

hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.