Az Észak-Koreát irányító Kim-dinasztia egykori és jelenlegi tagjai - Kim Ir Szen, Kim Dzsongil és a mostani vezető, Kim Dzsong Un - adtak ihletet a londoni olimpián jól teljesítő észak-koreai sportolóknak a világtól elzárkózó ország hírügynöksége szerint.
Az olimpiai játékok első négy napja után Észak-Korea három arany és egy bronzéremmel negyedik az éremtáblán. A vasárnap az észak-koreai csapat első aranyérmét dzsúdóban, a női 52 kg-os súlycsoportban megszerző An Kum-Ae édesapja szerint "sikerét a nagy vezetőknek, az előnyös szociális ellátórendszernek és az észak-koreai Dolgozók Pártjának köszönheti".
![](https://img.hvg.hu/Img/b2dea50fcee14f6eb810034566fbfb2e/3f6ebb50-3c49-4283-abdc-32a13ecae0a8.jpg)
"Olyan bátorságról és kitartásról tett tanúbizonyságot, amelyet a legfelsőbb vezetőtől, Kim Dzsong Untól tanult" - mondta az édesapa a KCNA nemzeti hírügynökségnek.
A súlyemelés 56 kg-os súlycsoportjának friss olimpiai bajnoka, Om Jun-Kol biztos benne, hogy előrejutását és az aranyérmét is annak "a gyengéd szeretetnek" köszönheti, amelyet Kim Dzsongil decemberben elhunyt vezetőtől és fiától, Kim Dzsong Un-tól kapott, legalábbis ezt nyilatkozta a KCNA-nak.
Észak-Koreát 1948-ban hozta létre Kim Ir Szen, a jelenlegi vezető nagyapja. Az első kommunista vezető személyi kultuszt épített maga köré, s ezt a Kim-dinasztia többi tagja is követte. A 24 milliós lakosságú ország rendkívül szegény, gazdasága romokban hever és krónikus az élelmiszerhiány. A három Kimet a propaganda rendszerint az észak-koreaiak sikereinek forrásaként tünteti fel.
Boksztragédiák: ha több életet tesz jobbá, mint ahányan belehalnak, akkor rendben van?
Az egyik legősibb, de legveszélyesebb sport az ökölvívás. Orvosszervezetek kampányoltak a betiltása mellett, az amatőrök egészségét fejvédővel próbálták megóvni, de úgy tűnik, az csak tetézte a bajt. Közelebb vihetnek a sorra ismétlődő tragédiák a sportág biztonságosabbá tételéhez?
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)