2012. február. 23. 10:37 MTI / hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. február. 23. 12:36 Sport

Kivételezett helyzetbe kerül az MLSZ a MOB-ban

Új alapszabályt fogad el és új vezetőséget választ vasárnapi közgyűlésén a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) a január 1-jén életbe lépett új sporttörvény előírásait követve, a Magyar Labdarúgó Szövetség azonban kivételezett helyzetbe kerül az új rendszerben.

A Borkai Zsolt vezette mostani elnökség az alapszabály módosítása után lemond, majd következik az új testület megválasztása. Ebbe az olimpiai sportágak mellett a négy új szakmai tagozat jelölhet egy-egy alelnököt. A MOB csütörtöki tájékoztatása szerint az elnökjelölt Borkai Zsolt, az alelnöki posztra jelöltek: Magyar Zoltán (olimpiai tagozat), Leyrer Richárd (nem olimpiai sportágak), Monspart Sarolta (szabadidősport), Tóth Miklós (egyetemi, főiskolai diáksport) és Deutsch Tamás (fogyatékosok sportja). Az öt elnökségi helyre csak az olimpiai sportágak szövetségei jelölhettek, a névsor: Bakonyi Tibor (kézilabda), Gémesi György (vívás), Gyulai Miklós (atlétika), Gyulay Zsolt (kajak-kenu), Kokas Péter (evezés), Kondrád János (vízilabda), Kovács Antal (cselgáncs), Kovács István (ökölvívás), Regőczy Krisztina (téli sportágak), Szabó Tünde (úszás) és Tóth László (cselgáncs).

"A sporttörvény előírja, hogy a MOB-nak 60 napon belül a törvény előírásainak megfelelően módosítani kell alapszabályát és új vezetőséget kell választania, létre kell hoznia a szakmai tagozatokat" - mondta az MTI-nek Molnár Zoltán főtitkár arról, hogy az eddigi öt helyett egyetlen köztestület, a Magyar Olimpiai Bizottság irányít, állami feladatokat ellátó civil szervezetként. Megszűnik a Magyar Paralimpiai Bizottság, a Nemzeti Sportszövetség, a Nemzeti Szabadidősport Szövetség és a Fogyatékosok Nemzeti Sportszövetsége. Jelenlegi feladataikat a MOB veszi át úgy, hogy az eddig önálló szövetségek által irányított területek a MOB szakmai tagozataiként tovább működhetnek, képviselőik pedig az olimpiai bizottság alelnökei lesznek. A MOB kompetenciája lesz, hogy a szakmai tagozatok működésére és feladataikra tekintettel döntsön az állami támogatás elosztásáról.

"Mondhatjuk, hogy új időszámítás kezdődik a MOB életében - emelte ki Molnár Zoltán. - A szervezeti átalakítás célja, hogy ne legyen megosztottság, egy erős civil szervezet jöjjön létre, megszüntessük az átfedéseket, párhuzamosságokat, a fölösleges presztízsküzdelmet, s egycsatornás legyen a finanszírozás. Ily módon egy erős érdekképviselete lehet a magyar sportnak." Molnár Zoltán hozzátette: az öt köztestület, a két sportközalapítvány és a Nemzeti Sporttanács, azaz nyolc "félállami" szervezet helyett így egy látja el a magyar sport irányítását. Szintén a MOB-hoz kerül egy költségvetési intézmény, az utánpótlással foglalkozó Nemzeti Sport Intézet.

A főtitkár - akinek kinevezéséről az új elnökség dönt az elnök javaslata alapján - elmondta, hogy a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) is továbbra is a MOB-tagja marad, finanszírozása azonban eddig sem a MOB-on keresztül történt. "A futball éli a maga külön világát, eddig sem nagyon kértek vagy kaptak tőlünk pénzt" - tette hozzá.

Az új alapszabály értelmében ugyanis minden sportági szövetséghez egy csatornán, kizárólag a MOB-on keresztül érkezne meg az állami támogatás, az MLSZ azonban ez alól mentesül. A Népszava úgy tudja, sportági berkekben olyan hírek terjengnek, miszerint maga Orbán Viktor miniszterelnök közbenjárására született meg az a döntés, amely nyomán az MLSZ állami támogatása fölött nem a MOB diszponál. Egyesek tudni vélik, hogy minderről azért nincs hivatalos érdemi információ, mert erről "háromezres", titkosított kormányhatározat született. Ennek valószínűségét cáfolja azonban az a tény, hogy a mindenkori kabinet államtitkokról, elsősorban külpolitikai ügyekben szokott ilyen sorszámú, szigorúan titkosított döntéseket hozni.

Kolláth György alkotmányjogász, sportjog oktató a lapnak azt mondta, ha ez így történt, az jogilag elfogadhatatlan volna, mert a kormány a közvetlenül hatáskörébe tartozó szervezetek (például minisztériumok) esetében hozhat a működésüket befolyásoló döntéseket, az MLSZ pedig nem tartozik alá. "Persze, az egy más kérdés, ha a MOB és az MLSZ házon belül megállapodik egymással" - szögezte le a szakértő. Az olimpiai bajnok öttusázó, MOB-tag, nem mellékesen jogász Török Ferenc is úgy véli: vélhetően háttéralku született a MOB és az MLSZ paktumról.

"Sok jel utal arra, hogy az MLSZ kivételezett helyzetbe kerül, ami nem érdeke a magyar sportnak" - mondta Török. "A megállapodás lényege, hogy az MLSZ közgyűlési határozat nélkül juthat állami támogatáshoz, miután megegyezett a MOB-bal az összegről. A pénz az előzetes egyeztetési folyamatok, elnökségi ülés, közgyűlés kihagyásával bekerül a költségvetés egyik sorába, amit a kormány egyben elfogad, és így a futball megkapja azt a pénzügyi támogatást, amelyre igényt tart."

Az MLSZ Jogi és Sajtóirodájának vezetője a Népszavának azt válaszolta: "A sporttörvény világosan rendez minden kérdést, háttéralkuról nem tudok" - nyilatkozta Borbély Zoltán. "A sporttörvény 39. paragrafusa rendelkezik a MOB stratégiai feladatairól, a c pont szerint a MOB figyelemmel kíséri a szövetségek által elkészített sportági stratégia fejlesztési koncepciójának megvalósítását, ez véleményem szerint nem jelent konkrét beavatkozást a stratégia megvalósításába. Az öt látványsportág, köztük a labdarúgás is, jelentős bevételhez jutott a TAO-törvénynek köszönhetően, a MOB-tól érkező támogatás összege ettől jelentősen elmaradt."

párizsi olimpia 2024