2012. február. 09. 12:07 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 09. 12:51 Sport

Contador után Ullrichot is eltiltották

Kétéves eltiltással sújtotta doppingvétség miatt Jan Ullrich német kerékpárost.

Kétéves eltiltással sújtotta doppingvétség miatt Jan Ullrich német kerékpárost csütörtökön a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS), egyúttal megfosztotta a 2005 májusa után elért eredményeitől, így az azévi Tour de France-on szerzett harmadik helyétől. A 2007-ben visszavonult Ullrichot, a Tour 1997-es győztesét a spanyol Eufemio Fuenteshez köthető doppingügyben találta vétkesnek a CAS. Az elvi jelentőségű döntés értelmében a 38 éves német kerekes 2013 augusztusáig nem versenyezhet(ne). 

A Sportdöntőbíróság ugyanakkor elutasította a nemzetközi sportági szövetség (UCI) beadványát, amelyben örökös eltiltást kért, illetve azt, hogy Ullrich 2002 májusa utáni összes eredményét töröljék. A CAS indoklása szerint Ullrich nem visszaeső. 

A CAS indoklásában azt írta, hogy Ullrich legalább a vérdoppingolás tekintetében megsértette a szabályokat, továbbá azt is bizonyítottnak találta, hogy több alkalommal találkozott a doppingdoktornak nevezett Fuentes-szel, akinek 80 ezer eurót is fizetett "szolgálataiért". A testület szerint azért 2005 májusától törölték valamennyi eredményét, mert akkortól jelenthető ki biztosan, hogy részese volt Fuentes doppingprogramjának.  

Ullrich kizárásával a 2005-ös Touron a spanyol Francisco Mancebo lépett a harmadik helyre, míg a 2006-os svájci körversenyt így a szintén spanyol Koldo Gil nyerte. Ullrich ugyanakkor megtarthatja 2000-ben nyert olimpiai aranyérmét és az 1999-es Vuelta a Espana sikerét. 

A CAS hétfőn egy másik ügyben hirdette ki ítéletét: akkor Alberto Contadort, a Tour háromszoros győztesét tiltotta el két évre a versenyzéstől, s fosztotta meg egyben a 2010 nyara óta elért összes eredményétől, 2010-es Tour- és 2011-es Giro d,Italia-győzelmétől is.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.