Jól kezdődött a 2012-es év a magyar sport szempontjából: női és férfi pólósaink is Európa-bajnoki bronzérmet szereztek. A lányok újra felkerültek a térképre, a fiúkról pedig egyértelműen kiderült, Londonban is számolni kell velük. De mi szűrhető még le az Eb-n mutatott teljesítményből? A hvg.hu a játékosként és szövetségi kapitányként is csúcsra jutó Faragó Tamást kérdezte.
Női pólósaink szombaton 9-8-ra legyőzték az eindhoveni Európa-bajnokság bronzmeccsén az utóbbi három Eb-n (2006, 2008, 2010) aranyérmes orosz válogatottat, a kontinens vitathatatlanul egyik legerősebb csapatát, amelytől ráadásul az utolsó csoportmeccsen 12-9-es vereséget szenvedtek. Nagyon is igaza lehet Merész András szövetségi kapitánynak, aki tömören így foglalta össze a mai női vízipólót: „ha tíz perccel később kezdődne egy meccs, más lenne a végeredmény”.
„A lányok valóban kellemes meglepetést okoztak ezzel a bronzzal, pedig az oroszok és a görögök ellen is komoly bírói nyomásnak voltak kitéve – értékelt Faragó Tamás, aki szövetségi kapitányként anno világ- (2005) és Európa-bajnok (2001) is volt a női válogatottal. – Ráadásul a tornán az egész mezőnyt tekintve szerintem a magyar csapatnak volt a leglátványosabb a játéka.”
Faragó külön kiemelte az első Európa-bajnokságának bronzmeccsén öt gólt szerző Keszthelyi Rita, és a kapus, Bolonyai Flóra teljesítményét. „Mondhatnám, Eindhovenben a jó kapus- és csatárjáték harmadik helyet ért. Ezzel bizonyította a csapat, amire pedig sokan nem fogadtak volna, hogy a trieszti olimpiai kvalifikációs tornán nem indulnak esélytelenül. Nagyon is van esély Londonra.”
A kulcspont, a legnehezebb meccs talán a hollandok elleni volt, hiszen a 9-8-as győzelemmel egy könnyebb ágra került a csapat, és a spanyolok ellen kellett játszani az elődöntőért. „A négy közé jutás szerintem nehezebb dolog, mint bent lenni. Az oroszok elleni bravúros győzelem nem véletlen, hiszen minden tekintetben jobbak voltunk az ellenfélnél: taktikában, egyéni teljesítményekben és fejben is. Merész Bandi nagyon jól összerakta ezt a csapatot, mert kockáztatni és jó döntéseket hozott. Ebben a magyar együttesben még az Eb-arany is benne volt.”
A 15 éve folyamatosan az elitben lévő férficsapat már kijutott az olimpiára, és nem titkoltan aranyéremért utazott az Eb-re. Egy egyhetes pihenő után, az elődöntőben azonban 14-13-as vereséget szenvedett a 2008-es kontinensbajnok Montenegrótól, így az arany elúszott, de az olaszok elleni bronzmeccsen (főleg az utolsó, 6-1-re megnyert negyedben) a csapat bebizonyította, hogy az aktuális világbajnok kétszeres (csoportmeccs és bronzmeccs) legyőzésével az olimpián is abszolút esélyesként kell vele számolni.
„Bár sokan szeretnék őket leírni, miszerint öregek és már sokat nyertek, de látszik, hogy a fiatalokkal ütőképes csapatot alkotnak – mondta Faragó. – Az olimpián nemhogy éremesélyesek, hanem aranyat is szerezhetnek. Az olaszok elleni meccs azért egy kicsit nyögvenyelős volt, de akárcsak a lányoknál, itt is egy átlagon felüli csatárteljesítmény (Biros) és egy jó kapusteljesítmény (Szécsi) elegendő volt a bronzhoz.”
„Viccesen azt szoktam mondani, hogy Szecska nem tud védeni, csak nyerni. De tény, az ő teljesítménye általában sorsdöntő, csak kell mellé valaki, aki helyettesíteni tudja, ha mondjuk megsérül, vagy éppen fejben nem olyan összeszedett.” Ez most sikerült, a fiatal Baksa László nem bizonyult rossz cserének bizonyult, de a csapat egésze is végig tudott hozni egy jó átlagot. Az olaszokat a bronzmeccsen úgy győzték le, hogy az utolsó negyedben fordították meg a meccset.
Az elődöntő előtti egyhetes pihenő a Montenegró elleni vereség miatt nem biztos, hogy jót tett a csapatnak, kicsit talán elálmosította őket, kiestek a lendületből, de Faragó Tamás szerint ez volt a legjobb megoldás. „Az eredeti koncepció az volt, hogy ne kelljen játszani egy kétesélyes negyeddöntőt, ez pedig a csoportelsőséggel volt csak lehetséges.”
Lóbától a kiállításig - kis fogalomhatározó Európa-bajnokságokhoz II.
A NOB kicseréli a kopott olimpiai érmeket
Több mint száz sérült érmet már eddig is becseréltek az elégedetlen sportolóknak.