A magyar válogatott 12 érmet szerzett Szczecinben, a hétvégén véget ért rövidpályás úszó-Eb-n, így hatodik lett az összesített éremtáblázaton. A hvg.hu-nak nyilatkozva Kiss László szövetségi kapitány levonta a következtetést, beszélt a legnagyobb riválisokról, az új dresszekről és a magyar felkészülés hiányosságairól.
Bár a 2011-es rövidpályás úszó Európa-bajnokságon hiányzott a magyar csapatból négy meghatározó versenyző – Mutina Ágnes, Risztov Éva, Dara Eszter és Kapás Boglárka – is, a válogatott szövetségi kapitánya elégedett a Szczecinben rajthoz álló 21 versenyzővel, akik között ezúttal ott voltak az ifjúsági Európa-bajnokság érmesei is.
„Külön kiemelném a 200 mellen aranyérmes Gyurta Danit textiles világcsúcsa miatt, hiszen hagyományos dresszben ilyet őelőtte még senki sem úszott – értékelt a hvg.hu-nak Kiss László. – Cseh Lacinak a vegyes számokban a győzelem volt a cél, de 200 pillangón is fantasztikus volt. Az pedig, hogy a három arany mellett 200 gyorson bronzérmet szerzett, mutatja a jó formáját.”
Cseh László ráadásul érdekes cserére szánta el magát menet közben: mivel nagyon elfáradt a lába a vegyesen, a combján feszülő ruhát túl szorosnak ítélte, és egy számmal nagyobb úszónadrágot húzott fel pillangón és gyorson. Cseh és Gyurta teljesítményét az Európai Úszó Szövetség (LEN) is értékelte, pontjaik alapján ők végeztek az első két helyen a szervezet pénzdíjas versenyében.
A kapitány a tovább éremszerzők – Verrasztó Dávid, Verrasztó Evelyn, Jakabos Zsuzsanna – közül külön kiemelte Takács Krisztián 100 gyorson szerzett bronzérmét. Ez a táv az úszás világában olyan, mint atlétikában a 100 méteres síkfutás, ráadásul magyar úszó utoljára több mint 50 éve állt dobogón ebben a számban, az azóta elhunyt Dobai Gyula ezüstérmet szerzett az 1958-as Eb-n.
100 gyorson ráadásul még egy magyar versenyző is bejutott a tízes döntőbe, a mindössze húszéves Kozma Dominik, aki végül nyolcadik lett a fináléban. „Nagyon elégedett vagyok még Bernek Péterrel, aki bronzérmet szerzett 200 háton, pedig a 25 méteres medence nem igazán fekszik neki.”
Az ellenfelekről és a magyar úszásról
A magyar úszóknak egyébként sem erősségük a forduló, ezért a 25 méteres táv általában sem fekszik nekik. Kétszer annyit kell fordulniuk, mint a komolyabb világversenyeken, ahol 50 méteres medencében versenyeznek. „Magyarországon három olyan 25 méteres medence van, ahol érdemi, komoly edzésmunkát lehet végezni: Százhalombattán, Debrecenben és Miskolcon. A rövidpályás versenyek nekünk ezért mindig viszonylagosak.”
Az edzéseket az is hátráltatja itthon, hogy még nem érkeztek meg az új, az atlétikában használt rajtgépekhez hasonlatos OMEGA rajtkövek, amiket Londonban is használnak majd, így a magyar úszók egyelőre a sima rajtköveken kénytelenek gyakorolni.
Az olimpia előtti, három makrociklusos felkészülési rendszer első etapját zárta le a szczecini rövidpályás úszó-Eb. „Szerintem az európai országok Londonban jobban fognak szerepelni, mint a sanghaji világbajnokságon – tette hozzá Kiss László. – Ezek a csapatok ugyanis mindig jobban szerepelnek a saját kontinensük világversenyein, jó példa erre a 2009-es római vb.”
Az európai úszók mellett azonban nagy kérdés az amerikai sportolók teljesítménye, hiszen a nagy neveken túl – Michael Phelps, Ryan Lochte – a legtöbb számban esélyesként indulnak majd a brit fővárosban is. Kérdés, lehet-e összehasonlítási alap a héten rendezett, két kontinens közötti verseny. Tizenegy magyar úszó indul kedden Atlantába, hogy az Európa-csapat tagjaként a héten összemérje erejét a tengerentúli riválisokkal.
„A magyar úszók két hullámban repülnek ki Amerikába, ahol csatlakozik hozzájuk Hosszú Katinka is – mondta a szövetségi kapitány. – Ez az összecsapás azonban az amerikaiaknak kedvez, így zömmel az ő sportolóik győzelmére lehet számítani. Ennek fő oka az időeltolódás, a versenyekig kevés időnk van hátra a teljes regenerálódásig.” Az viszont jól mutatja a magyar úszás Európában betöltött szerepét, hogy az Európa-válogatott egynegyede magyar sportoló.
Grand Slam
Kiss László szerint a magyar úszósport 2011-es éve ettől függetlenül kivételesen sikeres volt. „Tenisznyelven szólva sikerült megcsinálni a Grand Slamet, hiszen az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon (EIOF), a sanghaji vb-n, az Ifjúsági Eb-n, az Universiadén és a mostani rövidpályás Eb-n is sikerült aranyérmeket szereznünk. Ráadásul szerzett olimpiai pontok tekintetében 24-23-ra megelőztük az egyik legnagyobb magyar sikersportot, a kajak-kenut.”
Régi dressz kontra új dressz
A 2008-as pekingi olimpián a Speedo, NASA-kísérleteken alapuló úszódresszének használata rengeteg csúcsot eredményezett, melyeket éppen ezért – és az egyenlőtlen feltételek miatt – azóta be is tiltottak. Bár a Nemzetközi Úszó Szövetség (FINA) ezzel együtt meghatározta a ruhák méretét és az anyagát is, a fejlesztések nem álltak le, így mostanra több cég is új úszódresszeket dobott piacra.
„A legjobb úszóink persze kipróbálják az Arena új ruháit, de szerintem ezek nem tesznek hozzá annyit a teljesítményhez, mint mondják – fogalmazott Kiss László. – Ezekben már nincs olyan nagy titok, így nincs olyan átütő erő sem, mint a régi szuperdresszekben. Ettől függetlenül úgy gondolom, Londonban több csúcs is meg fog dőlni, aminek viszont már nem a ruha lesz az oka, sokkal inkább az, hogy az úszás utolérte önmagát.”
Ami Pekingben csak ruhával ment, az 2012-ben már anélkül is menni fog.
2011-ES RÖVIDPÁLYÁS ÚSZÓ-EB, SZCZECIN |
A magyar érmesek: Gyurta Dániel: 200 m mell (arany) Jakabos Zsuzsanna: 100 m vegyes (ezüst), 400 m vegyes (bronz) Verrasztó Evelyn: 200 m vegyes (ezüst), 200 m gyors (bronz) Verrasztó Dávid: 400 m vegyes (ezüst) Bernek Péter: 200 m hát (bronz) Takács Krisztián: 100 m gyors (bronz) |
Vincze Szabolcs
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.