Sport hvg.hu 2011. augusztus. 11. 15:01

Mire számíthat a magyar vízilabda az olimpia után?

A kínai Sencsenben rendezett Universiadén a magyar férfi vízilabdacsapat első, csütörtöki meccsén meglepetésre 13-10-es vereséget szenvedett Japántól. Hozzá kell-e szoknunk a jövőben hasonló pofonokhoz? Mennyire fontos ez a torna a magyar válogatottnak, és mit lehet leszűrni belőle?

„Bár mindenki érmes helyezésre számít most is, azt azért tudni kell, hogy a magyar fiatalok elsősorban az Universiade utáni U20-as világbajnokságra készülnek – mondta a hvg.hu-nak Szabó Gábor Habó, a Honvéd és a válogatott utánpótlásedzője. – Ez a torna mindig fekete ló, mert sosem lehet előre tudni, az ellenfelek milyen kerettel és milyen koncepcióval érkeznek a versenyre.”

Magyarország mellett Szerbia és az egyik csoportellenfél, Olaszország is esélyesnek számít, de mivel a legtöbb ország korosztályos válogatottja idén inkább az U20-as vb-re készül, az Universiade kevésbé fontos torna. Egyébként is csak az első forduló után derül ki, milyen erős a torna mezőnye. Az első meglepetés máris megvolt. Igaz, szívesen lemondtunk volna róla. A nyitómeccsen ugyanis Székely Bulcsú csapata 13-10-es vereséget szenvedett Japántól.

Magyarország - Japán
MTI / Hszinhua

„A japán csapat gyors és hajtós kis gárda. Mindig figyelni kell rájuk, ennek ellenére mindenképpen óriási meglepetés volt ez a vereség – tett hozzá Szabó. – Általában elmondható, hogy az Európán kívüli országok a könnyebb versenynaptár miatt teljes csapattal érkeznek az Universiadéra, bár ebben az évben ez nem biztos, mert a felnőtt és a junior korosztályban is van világbajnokság.”

Erős vagy gyenge a magyar keret?

A sencseni magyar csapatot az U20-as vb-re készülő korosztályos válogatott keretéből és négy, már a felnőtt válogatottban játszó játékosból (Török Béla, Baksa László, Bundschuh Erik és Vámos Márton) rakták össze. Nekik és talán a korosztályában meghatározó szerepet játszó Bátori Bencének fontos, a legrutinosabbnak számító Töröknek pedig vezető szerepet kell játszania most Kínában.

„Mivel utánpótlás-válogatottról van szó, a korosztályt figyelembe véve a csapat mostani játéka és eredményei az olimpia utáni szakaszra nézve vehetők alapul. Viszont ha itt jól is szerepelünk, az nem jelenti azt, hogy megnyugodhatunk, mert a helyünkön vagyunk, és fordítva: a gyenge szereplésből sem kell messzemenő következtetéseket levonni.”

Szabó szerint a magyar válogatott kapcsán a fő kérdés mindig az, hogy az élvonalban tudunk-e maradni, ennek pedig kulcsfontosságú eleme a folyamatos frissítés. Minden évben pótolni, frissíteni kell a felnőtt csapatot, de ez itthon, Kemény Dénes irányításával 12 éve olajozottan működik.

MTI

„Talán furcsa lehet a szurkolóknak, hogy szinte minden olimpiai ciklusban arról beszél az olimpiai bajnok magyar vízilabdacsapat kapitánya, hogy utol kell érnünk az élmezőnyt. Ez azért van, mert nálunk folyamatos a tesztelés és a beépítés. A kapitány bő kerettel dolgozik, így viszont rendre meg is tud újulni, az elitben tud maradni a magyar férfi vízilabda-válogatott.”

A magyar csapatot sosem kell a nulláról felépíteni, mert a korábbi kulcsjemberek visszavonulása után is mindig vannak világklasszis és meghatározó játékosai. A magyar fiatalok a két évvel ezelőtti, belgrádi Universiadén az 5. helyen végeztek, Sencsenben legközelebb a végső győzelemre is esélyes Olaszországgal találkoznak. A magyar csapat kerete: Baksa László, Török Béla, Angyal Dániel, Vámos Márton, Korényi Balázs, Bátori Bence, Jansik Dávid, Szentesi Ádám, Keresztes István, Fülöp Bence, Kovács Péter, Bundschuh Erik, Lévai Márton.

párizsi olimpia 2024

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?