A kínai Sencsenben rendezett Universiadén a magyar férfi vízilabdacsapat első, csütörtöki meccsén meglepetésre 13-10-es vereséget szenvedett Japántól. Hozzá kell-e szoknunk a jövőben hasonló pofonokhoz? Mennyire fontos ez a torna a magyar válogatottnak, és mit lehet leszűrni belőle?
„Bár mindenki érmes helyezésre számít most is, azt azért tudni kell, hogy a magyar fiatalok elsősorban az Universiade utáni U20-as világbajnokságra készülnek – mondta a hvg.hu-nak Szabó Gábor Habó, a Honvéd és a válogatott utánpótlásedzője. – Ez a torna mindig fekete ló, mert sosem lehet előre tudni, az ellenfelek milyen kerettel és milyen koncepcióval érkeznek a versenyre.”
Magyarország mellett Szerbia és az egyik csoportellenfél, Olaszország is esélyesnek számít, de mivel a legtöbb ország korosztályos válogatottja idén inkább az U20-as vb-re készül, az Universiade kevésbé fontos torna. Egyébként is csak az első forduló után derül ki, milyen erős a torna mezőnye. Az első meglepetés máris megvolt. Igaz, szívesen lemondtunk volna róla. A nyitómeccsen ugyanis Székely Bulcsú csapata 13-10-es vereséget szenvedett Japántól.
„A japán csapat gyors és hajtós kis gárda. Mindig figyelni kell rájuk, ennek ellenére mindenképpen óriási meglepetés volt ez a vereség – tett hozzá Szabó. – Általában elmondható, hogy az Európán kívüli országok a könnyebb versenynaptár miatt teljes csapattal érkeznek az Universiadéra, bár ebben az évben ez nem biztos, mert a felnőtt és a junior korosztályban is van világbajnokság.”
Erős vagy gyenge a magyar keret?
A sencseni magyar csapatot az U20-as vb-re készülő korosztályos válogatott keretéből és négy, már a felnőtt válogatottban játszó játékosból (Török Béla, Baksa László, Bundschuh Erik és Vámos Márton) rakták össze. Nekik és talán a korosztályában meghatározó szerepet játszó Bátori Bencének fontos, a legrutinosabbnak számító Töröknek pedig vezető szerepet kell játszania most Kínában.
„Mivel utánpótlás-válogatottról van szó, a korosztályt figyelembe véve a csapat mostani játéka és eredményei az olimpia utáni szakaszra nézve vehetők alapul. Viszont ha itt jól is szerepelünk, az nem jelenti azt, hogy megnyugodhatunk, mert a helyünkön vagyunk, és fordítva: a gyenge szereplésből sem kell messzemenő következtetéseket levonni.”
Szabó szerint a magyar válogatott kapcsán a fő kérdés mindig az, hogy az élvonalban tudunk-e maradni, ennek pedig kulcsfontosságú eleme a folyamatos frissítés. Minden évben pótolni, frissíteni kell a felnőtt csapatot, de ez itthon, Kemény Dénes irányításával 12 éve olajozottan működik.
„Talán furcsa lehet a szurkolóknak, hogy szinte minden olimpiai ciklusban arról beszél az olimpiai bajnok magyar vízilabdacsapat kapitánya, hogy utol kell érnünk az élmezőnyt. Ez azért van, mert nálunk folyamatos a tesztelés és a beépítés. A kapitány bő kerettel dolgozik, így viszont rendre meg is tud újulni, az elitben tud maradni a magyar férfi vízilabda-válogatott.”
A magyar csapatot sosem kell a nulláról felépíteni, mert a korábbi kulcsjemberek visszavonulása után is mindig vannak világklasszis és meghatározó játékosai. A magyar fiatalok a két évvel ezelőtti, belgrádi Universiadén az 5. helyen végeztek, Sencsenben legközelebb a végső győzelemre is esélyes Olaszországgal találkoznak. A magyar csapat kerete: Baksa László, Török Béla, Angyal Dániel, Vámos Márton, Korényi Balázs, Bátori Bence, Jansik Dávid, Szentesi Ádám, Keresztes István, Fülöp Bence, Kovács Péter, Bundschuh Erik, Lévai Márton.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.