Svéd, finn, svájci, német és amerikai válogatottak is rajthoz álltak a Vecsésen tegnap kezdődött fogathajtó világkupán. A királykategóriát jelentő négyes fogatok legrangosabb (a Nemzetközi Lovasszövetség, a FEI CAIO-4 betűszóval jelölt) versenysorozata most debütál Magyarországon.
A tavalyi fedett pályás világkupa-sorozat lipcsei döntőjében ezüstérmes Dobrovitz József édesapja által – az 50 fős bírói stáb és a válogatottak vendéglátásától a pályaépítésig saját erőből – rendezett rangos megmérettetésen a négyesek mellett a kettes, az egyes és póni fogatok is összemérik erejüket.
A lovak idomítottságát próbára tevő díjhajtás már zajlik, az állóképességet, robbanékonyságot és ügyességet kívánó, rendkívül látványos maratonra holnap (június 4.) kerül sor, míg a precíziós „vezetéstechnikát” igénylő, és a végső sorrendet eldöntő akadályhajtást vasárnap (június 5.) rendezik.
A győzelemre a négyesek között a többszörös világbajnok Lázár Zoltán és a csapatvilágbajnok Dobrovitz mellett az amerikai Chester Weber is esélyes. A világkupa-forduló tegnapi nyitónapján a kettes fogatok díjhajtó számát a hétszeres világbajnok Lázár Vilmos nyerte.
A pénteki hírek a vecsési fogat-derbiről: a négyes fogatok versenyének nyitószámát, a díjhajtást az amerikai Chester Weber nyerte Dobrovitz József és Lázár Zoltán előtt. A további eredményekről a későbbiekben beszámolunk.
Galériánkban a 30 hektáros vecsési Dobrovitz Lovasparkban a verseny előtt tartott szigorú állatorvosi vizsgálat alatt készült képek láthatók.
Fogathajtás magyarosan - Csillagos négyesek |
"A fogathajtást 1969-ben minősítette hivatalos szakágává a Nemzetközi Lovasszövetség. Ebben jelentős szerepet játszott a hajtóként a nemzetközi porondon is jeleskedő Fülöp herceg, II. Erzsébet angol királynő férje, aki abban az évben lett a grémium elnöke. Róla tudott volt, hogy sportbarátságot ápol a magyarokkal, és nem veti meg a barackpálinkát sem. A szim-pátia elnyerésében valószínűleg a magyarok vakmerőségig fajuló hidegvére is jelentős szerepet játszott.
A ma a kettes- és négyesfogat-világbajnok, Kecskeméti László vagy az 1990-es évek hullámvölgyéből a magyar stílust újra a csúcsig röpítő Lázár-fivérek által képviselt virtus egyik legszebb példája Juhász László célba érkezése volt az 1980-as windsori világbajnokságon.
A kőkemény terepszakaszon ugyanis elvesztette kocsija két hátsó kerekét, de feladás helyett a tengelyen szánkázva robogott a célig. A következő évtől az-tán a szabályok szerint már csak a négy keréken célba érő fogatok teljesítménye számított bele a versenybe." (Vajna Tamás, HVG, 2007) |
Vajna Tamás
Kubatov Gábor: Egy afrikai országnál, meg ilyen helyeknél nyilván jobban élünk
Újévi köszöntőt tartott a Fradi elnöke, amelyben elmondta, “méregetjük, hogy az embereket mi érdekli, és a magyar embereket a futball érdekli”, valamint azt is elárulta, hogy Pascal Jansent félmilliárd forintért vásárolták ki a klubtól.