2010. december. 03. 11:24 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 03. 11:27 Sport

Van, aki aggódik az orosz focivébé miatt

Oroszországban az átlagemberek és a bulvárlapok teli voltak lelkesedéssel, de az elemzők máris számolgatni kezdtek, és aggodalmuknak adtak hangot pénteken, egy nappal azután, hogy az ország elnyerte a 2018-as labdarúgó-világbajnokság rendezési jogát.

A Vedomosztyi című lap rámutatott: a tisztségviselők csütörtökön egyhangúlag állították, hogy a vb hatalmas hasznot hoz az országnak. Vlagyimir Putyin kormányfő például arról beszélt, milyen infrastrukturális fejlesztéseket tesz ez lehetővé, Alekszej Kudrin pénzügyminiszter pedig azt mondta, a költségek nem haladják majd meg azt az összeget, amennyibe a szocsi téli olimpia kerül, amelyre Oroszország 30 milliárd dollárt fordít. A lap elemzőjének számítása azonban azt mutatja, hogy a vb költségei majdnem ennek dupláját, több mint 50 milliárd dollárt tesznek majd ki.

A Vedomosztyi feltette a kérdést: nem túl magas ár-e ez azért, hogy néhányan jelen lehetnek egy pár meccsen, az orosz válogatott összes többi szurkolójának pedig annyi jut, hogy a csapat garantáltan bejut a döntő körbe. Az elemző szerint messze túl magas az ár. Tizenhárom új stadiont kell építeni, három pedig rekonstrukcióra szorul. Emellett meg kell valósítani a Moszkva és Szentpétervár közötti utat, továbbá az ország központi részén fel kell újítani az utakat és vasútvonalakat, új repülőtéri terminálokra és szállodákra is szükség van mind a 13 városban, ahol majd a vb zajlik. 

A másik érv a vb mellett, hogy majd népszerűsíti a futballt, illetve fellendíti a gyermek- és ifjúsági sportot. "Ám az internet korában a személyes jelenlét egyre csekélyebb szerepet játszik, és vajon mitől fejlődik az ifjúsági sport, ha minden fillért beleölünk a stadionokba? Az ilyen rendezvények vendégül látása igencsak emlékeztet a régi római patríciusok politikájára, akiknek a plebsszel való kommunikációja abból állt, hogy kenyeret és cirkuszt biztosított a tömegeknek. A dolog rosszul végződött" - írta a szerző. 

A Kommerszant című lap szerint a vb megrendezése garantálja, hogy Oroszország az egész világ figyelmének középpontjában lesz legalább egy hónapig, hiszen a legutóbbi döntőt a Föld lakosságának legalább egytizede nézte. Az ár azonban hatalmas, és a pályázatban feltüntetett, 640 millió dolláros költségvetés csak egy csepp a kiadások tengerében. 

A cikk emlékeztetett rá, hogy csak egyetlen stadion felel meg a FIFA előírásainak, a moszkvai Luzsnyiki, de az is rekonstrukcióra szorul, így csak a stadionok felújítására és újak építésére 3,82 milliárd dollárt kell költeni, és akkor még szó sem volt a 13 városi, és a köztük összeköttetést biztosító infrastruktúra építéséről, felújításáról. A Kommerszant rámutatott: bármilyen összeget neveznek is meg a tisztségviselők, azt aligha lehet véglegesnek tekinteni, mert a szocsi olimpia költségei a kezdeti tervekhez képest máris a többszörösére növekedtek. 

A vb-k rendezésének gyakorlata nem szolgál egyértelmű válasszal arra, hogy valóban olyan kifizetődő-e gazdasági szempontból a rendező országnak a rendezvény, mint arculati szempontból. A dél-afrikai hivatalos verzió szerint az ottani vb-re 3,5 milliárd eurót költöttek, és a bevételek 3,9 milliárdot tettek ki, vagyis nyereséges volt. Független szakértők szerint azonban a költségek 5-9 milliárd eurót tettek ki, és haszon csakis hosszú távon várható abból, hogy az ország vonzóbb lett a turisták és a gazdaság számára - írta a Kommerszant.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.