Miközben Németországban tetőpontjára hágott a feszültség a spanyolok elleni világbajnoki elődöntő közeledtével, a sajtó a "berni csoda" felelevenítésével sulykolja a szurkolóknak és a játékosoknak is, hogy minden lehetséges. Még az 1954-es vb-döntő megismétlése is, pedig akkor a németek a magyar Aranycsapattal, a Die Welt megfogalmazása szerint a labdarúgás történetének talán legjobb válogatottjával kerültek szembe.
Mindennek alátámasztására a berni döntőben a Puskás vezette magyarokat 3-2-re legyőző német válogatott egyik még életben lévő és jó egészségnek örvendő tagja, a középpályás Horst Eckel az újság hétfői számában megjelent interjújában elevenítette fel az akkor történteket, illetve párhuzamot vont a hajdani és a jelenlegi német válogatott között. Az 1954-es döntőt, a verhetetlennek hitt magyar csapat elleni győzelmet, illetve az így szerzett világbajnoki címet Németországban azóta is a "berni csodaként" emlegetik. És nem véletlen, hogy az angolok és az argentinok ellen elért, a német labdarúgás legszebb fejezeteiként említett kettős diadal után sokan az újabb "berni csodában" reménykednek.
A 78 éves Horst Eckel ezt a derűlátást igyekezett alátámasztani, amikor többek között azt hangoztatta, hogy a mostanihoz hasonlóan szépen és jól játszó válogatottra nem is emlékszik. Eckel elismerte, hogy akkor még más idők voltak, más típusú volt a labdarúgás is. Ennek ellenére az egykori kiváló német középpályás sok hasonlóságot fedezett fel a magyarokat legyőző, illetve a jelenlegi válogatott között. "A legfontosabb - ami nekünk is segített Puskásék legyőzésében - a bámulatos összetartás" - vélte Eckel, aki emlékeztetett arra is, hogy akárcsak 1954-ben, a mostani válogatottban is létezik egy "domináns blokk". Akkoriban a Kaiserslautern adta a válogatott gerincét, most pedig a Bayern München teszi ugyanezt - mutatott rá a volt válogatott labdarúgó.
Eckel szerint az 1954-es német válogatott "Puskásához", Fritz Walterhoz mérhető sztár nincs ugyan a mostani csapatban, de Bastian Schweinsteiger, Philipp Lahm vagy épp Thomas Müller rendkívüli tehetségnek számít. És különösen az első kettő gondoskodik arról, hogy meglegyen a szükséges optimizmus, és még egy kisiklás után is - mint például Szerbia ellen - talpra álljon a csapat. "Nálunk Rahn, Scha:fer és Liebrich gondoskodtak arról, hogy a csoportmérkőzések során a magyaroktól elszenvedett 8-3-as vereség után senki ne lógassa a fejét, és mindenki új erőre kapjon" - emlékezett vissza Eckel, aki úgy vélte, hogy a jelenlegi szövetségi kapitány, Joachim Löw éppen olyan "taktikus róka", amilyen a német válogatottat 1954-ben győzelemre vezető Sepp Herberger volt.
Rendkívül elismerő szavakkal emlékezett vissza a magyar Aranycsapat játékosaira az akkori német válogatott másik sztárja, a 83 éves Hans Schäfer is. A "német Czibor" a Der Tagesspiegel című lapban megjelent írásában azt hangsúlyozta: "emberileg a magyarok valamennyien szuper fickók voltak, páratlan képességeiket pedig az egész világ csodálta". Szerinte technikai téren is - talán Fritz Waltert kivéve - jóval felülmúlták a németeket. "Bennünket csak a győzni akarás, a bizonyítási vágy, a düh hajtott, de mindez kevés lett volna egy jó adag szerencse, mázli nélkül" - hangoztatta Schäfer, aki 56 évvel később is igyekezett cáfolni, hogy a harmadik, azaz a győztes német gólnál Fritz Walter baloldali szöglete után Grosics Gyulát akadályozta volna. Mint mondta, ő is felugrott fejelni, miközben Grosics öklözni akart, de a levegőt találta el.
"A labda átrepült felettünk, és Helmut Rahnnak nem akadt már más dolga, minthogy a gólvonalon belülre jutassa" - emlékezett vissza Schäfer. "Felugrottam, fejelni akartam, de nem követtem el szabálytalanságot" - hangoztatta a berni győztes német válogatott volt játékosa. Annyit azonban - évtizedekkel később - elismert: "Bizonyára akadtak volna olyan bírók, akik ezt lefújták volna."
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.