A dallamos nevű Tshabalala bombagóljával szerzett vezetést Dél-Afrika, a hajrá kezdetén pedig egy védelmi hiba után Márquez higgadt találatával egyenlített Mexikó. Ezzel a döntetlennel kezdődött a 2010-es focivébé.
Most érkezett
1-1 marad a meccs vége, de láthatóan egyik csapat sem örül ennek az eredménynek. A meccs előtt Mexikó számított esélyesebbnek, de igazságos a döntetlen. 58 százalékban Mexikó vitte a labdabirtoklást, 12-9-re nyertek a kapuralövésekben.
A meccs előtti szurkolói összecsapásokban már hárman megsérültek, miután a Mary Fitzgerald téren felállított szurkolói parkban a drukkerek áttörték a dél-afrikai és mexikói fanatikusokat elválasztó biztonsági kordont. Bár az előzetes beharangozók szerint Mexikó számított a meccs esélyesének, igazából megjósolhatatlan volt a végeredmény. A statisztikák ellenben Dél-Afrika mellett szóltak, hiszen a vendéglátó ország még sosem kapott ki nyitómeccsen, sőt, a csoportmeccseken sem vérzett el.
Mexikó kezdte jobban a meccset, a hazaiak csak az első húsz perc után ébredtek fel, talán az egész meccsen kitartóan zúgó vuvuzela hatására, amely a meccs 93 perce alatt egy másodpercre sem lanyhult. Nem csoda, hogy a FIFA anno még el is gondolkozott a betiltásán, óriási a hangereje, főleg ha a kilátogató 84 ezer drukker jó része fújja.
Dél-Afrika válogatottja amúgy is tele volt önbizalommal és már azt beszélték, hogy valóra váltják a legendás Pelé álmát, miszerint Brazília egy afrikai csapattal játssza a döntőt. Erre azonban inkább esélyes Elefántcsontpart, Kamerunk vagy Nigéria. Mindenestre Carlos Alberto Parreira, a dél-afrikaiak szövetségi kapitánya óvatosabban fogalmazott. Szerintem fizikálisan egyik csoportellenféllel (Mexikó, Uruguay, Franciaország) szemben sem tudják felvenni a versenyt, ezért a földön kellene tartaniuk a labdát, felesleges belemenni az ívelgetésekbe.
Ráadásul nincs is kinek ívelgetni, elvégre három darab csatárral indultak a vébén, akik közül talán csak a mostanában bombaformában lévő (3 meccs, 4 gól)Katlego Mphela a vérbeli támadó. Arról nem is beszélve, hogy sem Mexikó, sem Uruguay nem tartozik a visszafogott csapatok közé, játékosaik bátran belemennek a szabálytalanságokba.
Aztán jött a meglepetés, ne nem akkora, de azért mégiscsak meglepetés. A dél-afrikai Siphiwe Tshabalala kapott remek kiugratást és tíz méterről bombagólt ragasztott a bal felső sarokba. A találat kicsit meglepte Javier Aguirre csapatát, és idő kellett hozzá, hogy újra visszaszerezzék a magabiztosságukat.
25. percig kellett várni az egyenlítésre, ekkor a védő Rafael Márquez használt ki egy hazai védelmi hibát, és helyzetett öt méterről higgadtan a kapu közepébe. A mexikóiak a meccs hajrájában birtokoltak (összesen 58 százalék), a dél-afrikaiak viszont ügyes ellentámadásokat vezettek. Az eredmény viszont már nem változott.
Parreira sorozatban a 14. meccsén sem kapott ki a dél-afrikai válogatottal, bár a játékosok szemmel láthatóan nem örültek a döntetlen eredménynek a meccs végén. Igaz, a mexikóiaik sem. A találkozó végén a FIFA Siphiwa Tshabalalát, a dél-afrikaiak gólszerzőjét választotta a meccs legjobb játékosának.
XIX. LABDARÚGÓ VILÁGBAJNOKSÁG, DÉL-AFRIKA, 2010 |
A CSOPORT, 1. FORDULÓ DÉL-AFRIKA - MEXIKÓ 1-1 (0-0) Johannesburg, Soccer City, 84 ezer néző V.: Ravsan Irmatov (üzbég) DÉL-AFRIKA: Khune - Gaxa, Mokoena, Khumalo, Thwala (Masilela 46.) - Tshabalala, Dikgacoi, Letsholonyane, Modise - Pienaar (Parker 83.) - Mphela Szövetségi kapitány: Carlos Alberto Parreira MEXIKÓ: Pérez - Aguilar (Guardado 55.), Osorio, Rodríguez, Salcido - Juárez, Márquez, Torrado - Dos Santos, Franco, Vela (Blanco 69.) Szövetségi kapitány: Javier Aguirre Gólszerző: Tshabalala (56.) ill. Márquez (79.) |
Újhabb dél-afrikai ellentámadás: az egy szem hazai ék, Mphela kap nagyszerű átadást a saját térfeléről, amivel az ellenfél tizenhatosán belülre gyalogol, és tíz méterről a jobb kapufa tövére passzol.
Dél-Afrika mellett szólhat az a tény, hogy a világbajnokságok történetében még sosem bukott el a vendéglátó a csoportmeccseken, sőt, sosem kapott ki az első meccsen.
Gyors szöglet után egyenlít Mexikó. Egy beívelés után három mexikói támadó jut egyetlen dél-afrikai védőre, Rafael Márquez egy szép labdalevétel után higgadtan helyez az ötös sarkáról Khune kapujának közepébe. 1-1.
Marquez a Barcelona játékosa, a Monacótól igazolt át 2003-ban a katalán csapathoz. Középhátvédként 164 meccsen szerepelt a Barcelonában, ahol 9 gólt lőtt, és amellyel négy spanyol bajnokságot, illetve két Bajnokok Ligája győzelmet mondhat a magának. Marquez a mexikói válogatottban 92 alkalommal lépett pályára 1997 óta, és 11 találatot szerzett a csapatban, a mostani gólját is beleszámítva.
Hárman megsérültek abban az összecsapásban, amely a nyitómérkőzés kezdetekor robbant ki a johannesburgi szurkolói központban. A Mary Fitzgerald téren felállított szurkolói parkban a drukkerek áttörték a dél-afrikai és mexikói fanatikusokat elválasztó biztonsági kordont, ekkor történtek a sebesülések. (MTI)
Aguirre becseréli Cuauhtémoc Blancót, a mexikóiak 37 éves veterán támadóját, akinek ez a 119. válogatott meccse. Érdekes, hogy éppen a csapat egyik titánjának, a 21 esztendős Carlos Velának a helyére érkezik. Ha Blanco gólt szerez, azzal rekorder lesz hazájában, mivel az ezt megelőző két vébén is betalált az ellenfelek kapujába.
Teko Modise eldönthette volna a meccset, ha nem a kaufát találja el, és a partjelző nem jelez lest. Ezt rosszul látta, nem volt az.
A dél-afrikai válogatott Carlos Alberto Parreira vezetésével 13 mérkőzés óta veretlen, hét győzelem mellett hatszor játszottak döntetlent. A mai meccs lehet a tizennegyedik. A csapat ugyanakkor csak a 83. helyen áll a FIFA világranglistáján. Egyelőre örülhet tehát Parreira, aki immár a hatodik foci-vébéjén dirigál csapatot, és ezzel egyedüli rekorderré lépett elő. A 67 éves brazil tréner Bora Milutinovicsot múlta felül egyébként. aki öt vébén ült a kispadon.
A dél-afrikai balszélső, Siphiwe Tshabalala remek kiugratást kap, betör a tizenhatoson belülre, majd tíz méterről balról védhetetlenül kilövi a bal felső sarkot. Óscar Péreznek esélye sem volt védeni, ráadásul bizonytalanul ki is mozdult a kapujából. A gólszerző ezt nagyon kicentizte. 1-0.
Tshabalala 1984. szeptember 25-én született. A mostani meccs helyszínétől nem is messze jött világra, hiszen Sowetóban, a Johannesburg melletti szegénytelepen született. A 170 centi magas focista a Kaizer Chiefs játékosa. 2006 óta a válogatottban is szerepel, ahol 48 meccsen most a hatodik gólját szerezte.
A hazaiak 25 éves támadója, a Franciaországban is megfordult Katlego Mphela az utóbbi időben nagyon belelendült a gólgyártásba. Utolsó három válogatott meccsén négy gólt szerzett, bár ma egyelőre alig hallani a nevét, úgy eltüntetik a mexikói védők. A dél-afrikai válogatottban egyelőre 29 meccs és 15 gól a mérlege.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.