Ezt a spanyol válogatottat Franciaország 10-ből 9-szer nem győzheti le, a tizedik alkalom pedig döntetlen, esetleg. Döntetlen után még ki kell húzni kétszer 15 percet, utána meg holtfáradtan, bár a feladat hihetetlen túltejesítése fölötti mámorban oda lehet állni a 11-esekhez.
Van ihlete a zöldségesnek
Azt mondja a Fehérvári úti zöldséges fiatalember, ha a franciák legyőzik a spanyolokat, vesz egy francia mezt, 23 ezer, tudja hol lehet beszerezni, jelenleg még legálisan. "Pssszt, halkabban (fiatal)ember, kedves zöldséges, itt a falnak is füle van. Hát nem tudja, hogy magyar ember francia mezt nem vásárol, főleg nem kései málnaszüret és védett madarak pótköltése idején?! Ha meglátjuk magán azt a mezt, nem veszünk többet itt olaszportugálgörög dinnyét, hanem átmegyünk egy rendes magyar drukkerhez, aki másnak drukkol. Csak vicc volt, hahaha."
Írjuk körül együtt a problémát. Honnan van ez a beteges vonzalom? Azt mondja ő, Rejtő Jenőn keresztül jött az ihlet, a légiósregényekből. Kedvence volt A három testőr Afrikában, ennek nyomán idegenlégiós akart lenni, de amikor rájött, hogy rossz a cél, sokat kell gyalogolni, ráadásul homokban, pályát változtatott.
A zöldséges megnyugtató és egyben megnyugtalanító módon folytatta: ha a franciák nem győzik le a spanyolokat, ő akkor is vesz egy francia mezt, sorrendben a hatodikat. Aha, tehát e nemzetgyalázó Pest megyei békazabáló-majmoló nem csak visszaeső, most már érthetővé válik az elmúlt hetek - akkor még - megmagyarázhatatlan piszke- és tojásáremelése: a mi összekuporgatott, adózott forintjaink francia-mezre kellenek, te nyomorult. Erre még visszatérünk a következő júniusban.
Kozmopolita-multikulturalista fedezetpárunk, azaz mi - csak úgy heccből - eljátszadozott a gondolattal, mi lenne, ha mégis. Maga a kérdésfelvetés is abszurd, ezt a spanyol válogatottat Franciaország 10-ből 9-szer nem győzheti le, a tizedik alkalom pedig döntetlen, esetleg. Döntetlen után még ki kell húzni kétszer 15 percet, utána meg holtfáradtan, bár a feladat hihetetlen túltejesítése fölötti mámorban oda lehet állni a 11-esekhez.
Ez lenne tehát a taktika: nem 90 percre, két órára kitolni a reményt. Az elmúlt napok kellemetlen videónézegetéssel teltek, a világ legismertebb filmjét játszották: a spanyolok futtatják a labdát, képzett középpályásaink - számszerint öten lesznek, de a hat sem elképzelhetetlen - percről percre veszítenek erejükből.
Nem lesz könnyű talpon maradni, és közben legalább egyszer kihasználni a spanyol armada ebédszünetét. Ehhez olyan precizitással kell megterveznie Laurent Blanc embereinek a támadásokat, amilyen aprólékossággal az életének jelentős részét Párizsban leélő katalán képzőművész zseni, Joan Miró szemet gyönyörködtetően játékos festményeit kidolgozta.
Tény és való, csapatunk játéka az elmúlt pár évben nélkülözi azt a művészi kreativitást, amely a Zidane-érában volt jellemző rá, szorult helyzetekben. Ilyen volt a svédek elleni meccs kilencven perce. És nem véletlenül villan fel a szurkolók előtt egy katalán felmenőkkel rendelkező kísértet, Raymond Domenech egyszerre pökhendi és gyámoltalan stílusa. Sajnos, el kell ismerni, az eddigi eredményeket a csapat korábbi trénere is hozta volna ezen a tornán, és ha meg akarjuk őrizni optimizmusunkat, legalább annyira el kell vonatkoztatnunk a realitásoktól a spanyol ütközet előtt, mintha egy kétszer negyvenöt perces tárlatvezetés előtt a párizsi Marais-negyed Picasso Múzeumában.
Lendületet és energiákat a baszk anyától és galiciai apától származó Manu Chao számait hallgatva nyerhet a csapat, az oly annyira hiányzó kurázsit és merészséget Eric Cantona katalán őseinek múltjából nyerhetjük ki, míg küzdőszellem terén a francia rugby válogatott egykori kapitánya, Raphaël Ibanez lehet a példaképünk.
Ja, és még valami. A meccs napján lesz 40 éves Zinedine Zidane, isten éltesse. Tudjuk, mi jár a fejében: a jó megoldás, mint mindig. Kéne neki szerezni egy jó estét.
Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri
Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.