Sértetlenül, egészségesen vészelte át a vadonban az elmúlt telet, a helyenként fagypont alatti 30 fokos hidegeket Kína és a világ egyetlen teljesen barna színű óriáspandája - közölte vasárnap a vadon élő pandáknak az északnyugat-kínai Senhszi tartományban található intézete.
A Fopingi Rezervátumban működő pandabázis szakemberei szerint a kemény hidegek fokozták a 6 éves Csi Caj edzettségét, a ritka állat bizonyította "életrevalóságát".
Csi Cajra együtt két éve találtak rá egy barnafoltos bundájú kolónián, és úgy ítélték meg, hogy támogatásra, gondoskodásra szorul. Sokáig mesterségesen táplálták, és ez volt az első tél, hogy gondozói úgy ítélték meg, képes lesz természetes élőhelyén egyedül is boldogulni, táplálékát maga begyűjteni.
Csi Caj a 2005 óta elismert csinlingi óriáspandák alfajába tartozik. A közismert szecsuani óriáspandával összehasonlítva az e családba tartozók koponyája némileg kisebb és kerekebb formájú, orruk némileg rövidebb, bundájuk pedig ritkább.
A világ első barna pandájára 1985-ben találtak rá a későbbi névadó Csinling-hegységben. Azóta további nyolccal találkoztak, de ma már csak egyetlen élő példány ismert, Csi Caj. Azt írják róla, 105 kilós, energikus alkat. Télen képes naponta 50 kiló bambuszt elfogyasztani.
Gondozói arra készülnek, hogy amint a hím állat megfelelően ivarérettnek bizonyul, egy fekete panda személyében társat keresnek a számára. Azt is remélik, hogy ezután közelebb kerülhetnek a barna pandák genetikai titkának megfejtéséhez.