Shake hvg.hu 2014. június. 04. 11:00

Villamosok száguldoznak egy apró szibériai faluban – fotók

Akár nagyobb városok is megirigyelhetnék egy kis szibériai falu tömegközlekedését. Óriási távolságok nincsenek ugyan, a házak, kunyhók között mégis villamosok kanyarognak, amelyekre a helyiek is felszállhatnak. A Cseljabinszktól nem messze található Paraninoban nem azért építettek villamospályát, mert olyan nagy igény lett volna erre, a rendszer mégis évtizedek óta működik már.

Egyszerű oka van annak, miért járnak villamosok Paraninoban, ami a kötöttpályás járművek nélkül valószínűleg csak egy szürke kis szibériai falu lenne. Az 1900-as évek elején villamosgyárat nyitottak a közeli Ust-Katavban, ami azóta is működik. Az üzemnek szüksége volt olyan tesztpályára, ahol mindenféle terepviszonyok között kipróbálhatják a járműveket – olvasható az englishrussia.com oldalon.

easybranches.eu

Így fektettek le síneket az egész falun keresztül, ahol meredek emelkedőn, meredek lejtőn és éles kanyarokban is tesztelhetik a gyárból kigördülő villamosokat. A pályán nemcsak régebbi, hanem vadonatúj járművek is feltűnnek, amelyek még különlegesebb látványt nyújtanak az öreg házak között.

easybranches.eu

És ha már van villamos Paraninoban, a helyiek felszállhatnak rá, sőt, időnként villamosos programokat is szerveznek nekik. Az oldalon közzétett fotókon úgy tűnik, hogy erre a pályára is ráférne már a felújítás, akárcsak Oroszország és a környező állomok legtöbb villamosvonalára. Ettől azonban még hangulatos a falusi villamospálya, és lehet, hogy az egyetlen ilyen a világon.

Apró villamosüzemek máshol is vannak a világon, az egyik nem messze található Magyarországtól. Az ausztriai Gmundenben tíz perc alatt megy végig a villamos a város aprócska, nem egészen három kilométeres pályáján, amelyet nemrég újítottak fel. Sőt, nemsokára vadonatúj járművek érkeznek ide, mert a vonalat meghosszabbítják és összekötik a közeli regionális vasúttal.

Wikipedia
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?