Shake MTI 2013. december. 02. 09:42

Egy igazi kincs a washingtoni pandakölyök

A Pao Pao, vagyis a Kincs nevet kapta a washingtoni állatkert száznapos pandakölyke.

A bocs mindössze a második parkban született példány, amely életben maradt az Egyesült Államok és Kína kapcsolatát javítani hívatott pandadiplomácia több mint négy évtizede íródó történetében. A kölyök nevére kiírt szavazáson a Pao Pao név több mint 123 ezer voksot kapott a nagyközönségtől.

Az augusztus 23-án világra jött nőstény bocsot anyja, Mej Hsziang gondosan neveli odújában. A kölyök minden bizonnyal 2014 év elején mutatkozik be a nagyközönségnek, a gondozók azonban Mej Hsziang viselkedése alapján elképzelhetőnek tartják, hogy Pao Pao már hamarabb megismerkedhet a világgal. Addig még meg kell kapnia az utolsó oltásokat. Ez várhatóan a héten megtörténik. 

Mej Hsziang eddigi egyetlen életben maradt utóda, Taj San 2005-ben született. A hím 2010-ben Kínába került tenyésztési célokra. Mindkét kölyöknek Washington másik pandája, Tien Tien az apja.

Az amerikai főváros állatkertjében nagy hagyománya van a pandatartásnak. Pao Pao elnevezése alkalmából a parkban levetítettek egy videoüzenetet, amelyen Michelle Obama first lady arról beszélt, hogy a pandadiplomácia Nixon elnök nejének, Pat Nixonnak köszönhető. Az amerikai elnöki házaspár 1972-ben járt történelminek minősülő látogatáson Kínában, a first lady akkor járt az óriáspandák csodájára.

"A kínai partnereinkkel évtizedek óta tartó szoros együttműködés révén ezek a figyelemre méltó állatok a két ország közötti kapcsolatok jelképévé váltak" - fogalmazott Barack Obama felesége. Megszólalt a kínai first lady is, aki videoüzenetében úgy fogalmazott, a pandák Kína nemzeti kincsei. "Sok ember ugyanúgy szereti a pandakölyköket, mint saját gyerekeit" - mondta mandarin nyelven Peng Li-jüan.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.