Így menti meg egy jeladó egy sólyom életét
A hátára szerelt műholdas jeladó mentette meg egy legyengült kerecsensólyom életét Pest megyében. A madár nem mozdult a helyéről, az állatvédők innen tudták, hogy baj lehet. Kiderült, hogy parazitáktól betegedett meg a sólyom. Budapesten gyógyították meg, majd Csákvárnál engedték el múlt héten.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület munkatársai október 8-án találták meg a legyengült kerecsensólymot találtak Pest megyében. A madarat a Fővárosi Állat- és Növénykertbe vitték, ahol a laboratóriumi vizsgálatok kiderítették, hogy betegségét valószínűleg paraziták okozták.
Az egyhónapos kezelés után a madár felerősödött és november 8-án, Csákvár határában, egy természetvédelmi területen szabadon engedték.
A hím kerecsensólyom életét az mentette meg, hogy a hátán egy speciális műholdas jeladó volt. A jelek folyamatosan egy helyről érkeztek, az állatvédők innen tudták, hogy baj lehet a madárral.
A mentés azért volt különösen fontos, mert egy több éves, ivarérett, aktívan és sikeresen költő madárról van szó, amely párjával idén is költésbe kezdettegy nagyfeszültségű oszlopra kihelyezett költőládában.
A kerecsensólyom jellegzetes pusztai madárfaj, már húszezer pár sem él, és számuk folyamatosan csökken. Itthon valamivel több, mint kétszáz pár költ, ami az EU legerősebb, és az alig nagyobb ukrán populáció után Európa második legnagyobb állománya. Magyarországnak így kiemelt felelőssége van a kerecsensólyom európai állományának megőrzésében.
A kerecsensólyom fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke egymillió forint. Ennek ellenére az elmúlt években több madarat is lelőttek illetve megmérgeztek - írják a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület oldalán.