Shake MTI 2013. október. 06. 21:04

Obama is megszólalt a Washington Redskins elnevezéséről folytatott vitában

Az amerikai elnök is kifejtette álláspontját az amerikaifutball-csapat elnevezéséről legalább két évtizede tartó vitában. Obama "elgondolkodna" a névváltoztatáson, ha a klub tulajdonosa lenne.

Az első, Európából érkezett telepesek által megalkotott redskins (a.m. vörös bőrű, rézbőrű) kifejezést amerikai őslakosok és jogvédők egyes csoportjai sértőnek és rasszistának tartják. Indiánok bírósági úton és sorozatos tiltakozások révén is megpróbálták elérni a csapat nevének megváltoztatását. A New York állambeli oneida törzs tagjai például hétfőn ugyanabban a washingtoni szállodában rendeznek tiltakozó szimpóziumot, ahol a legnagyobb amerikaifutball-szövetség, az NFL vezetése az őszi tanácskozását tartja.

"Azt kell mondanom, hogy ha a csapat tulajdonosa lennék, és ha tudnám, hogy a csapatom neve, még ha az legendás múltra is tekint vissza, emberek egy jelentős csoportja számára sértő, elgondolkodnék annak megváltoztatásán" - jelentette ki az elnök az AP hírügynökségnek.  "Nem tudom, hogy egy bizonyos elnevezéshez való kötődésünk felülírhatja-e az emberek valóban jogos aggályait ezekkel a dolgokkal kapcsolatban"- tette hozzá Barack Obama, aki köztudottan a Chicago Bears szurkolója. 

Az elnök szerint ugyanakkor a Washington Redskins támogatói nem szándékosan bántják meg az amerikai indiánok érzéseit és joggal büszkék a csapatukra. "Egy ilyen sértő kifejezés használata az önidentitás és az imidzs vonatkozásában negatív következményekkel jár az őslakos amerikaiak számára" - nyilatkozott a kérdésről Ray Halbritter, az Oneida Indián Nemzet képviselője.

Roger Goodell, az NFL biztosa, aki korábban megengedően nyilatkozott a névhasználattal kapcsolatban, szeptemberben már úgy foglalt állást, hogy a ligának oda kellene figyelnie azokra, akiket bánt a "rézbőrű" kifejezés. 

A Redskins elnevezés továbbra is népszerű a szurkolók körében; a The Washington Post nyáron egy elvégeztetett közvélemény-kutatása szerint 66 százalékuk megtartaná azt. Az AP és a GfK egy közös, áprilisi felmérése szerint az amerikaiak csaknem 80 százaléka ugyanígy vélekedik és csak 11 százalékuk helyeselné a cserét. "Sohasem cserélünk nevet. Ez ennyire egyszerű. SOHA - ezt akár nagybetűvel is írhatják" - jelentette ki májusban a USA Today című napilapnak nyilatkozva Dan Snyder, a csapat tulajdonosa. "A Washington Redskins elnevezés 80 éves, ami történelem, örökség és hagyomány" - válaszolta közleményében, Obama nyilatkozatára reagálva Lanny Davis, a csapat jogi képviselője, rámutatva, hogy az nem sértő az őslakosokra nézve.

Az amerikai legfelsőbb bíróság 2009 novemberében úgy határozott, hogy nem foglalkozik a Washington Redskins elnevezéssel kapcsolatos panaszokkal. A testület, helybenhagyva egy alacsonyabb szintű fellebbezési fórum döntését, arra hivatkozva hárította el az ügy tárgyalását, hogy az először 1992-ben benyújtott panasz évtizedeket késett az első Redskins védjegy 1967-es megjelenéséhez képest. Arról viszont nem nyilvánított véleményt a bíróság, hogy a Redskins név "faji" értelemben sértő-e. 

A csapat elnevezése 1933-ból származik; az egyik eredettörténet szerint az akkor még bostoni illetékességű játékosok edzője, William "Magányos Csillag" Dietz iránti tiszteletből lettek "rézbőrűek", aki anyai ágon indián származású volt. A Redskins 1937-ben költözött Washingtonba.

Az Egyesült Államokban több hivatásos sportegyesület  elnevezés is indián vonatkozású. Ilyen egyebek között a Kansas City Chiefs, az Atlanta Braves, a Cleveland Indians és a Chicago Blackhawks. Több egyetemi és főiskolai csapat a névcsere mellett döntött az utóbbi években. 

Robert Hale Ives Goddard, a washingtoni Smithsonian Intézet nyugalmazott nyelvésze és kurátora szerint egyébként az első amerikai fehér telepesek körében a "rézbőrű" kifejezésnek pozitív és jóindulatú csengése volt. A kutatók szerint a név az őslakosoknak az európaiaknál sötétebb bőrszínére, de arra is utalhatott, hogy a delaware indiánok az első kolóniák magalapítása idején cinóber arc- és testfestést alkalmaztak.

hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.