2013. szeptember. 12. 13:16 MTI Utolsó frissítés: 2013. szeptember. 12. 16:16 Shake

Rózsaszín cellába zárják az őrjöngő rabokat Svájcban

Rózsaszínre festettek harminc börtöncellát Svájcban, hogy hamarabb lehiggadjanak azokban a legerőszakosabb elítéltek. Az újítás eredményes. Daniela Spath pszichológus szerint 15 perc alatt csökken a rózsaszínű cellába csukott rab dühszintje, de azért általában két óra kell, hogy teljesen megnyugodjanak.

Néhány svájci rendőrkapitányságon is rózsaszínben láthatják a világot a dühöngő "vendégek", ott is vannak már rózsaszín cellák.

A színterápia nem újdonság, korábban pszichológiai tanulmányok sokasága foglalkozott a színeknek az emberre gyakorolt lélektani hatásaival, és a rózsaszínt egyöntetűen csillapítónak találták.

Az Egyesült Államokban egy sportstadionban a vendégcsapat öltözőjét festették rózsaszínre a helyi csapat edzőjének utasítására, hogy "passzív hangulatba" hozza az ellenfelet.

Az elítéltek általában nem rajonganak a rózsaszínért. Texasban egy börtönben ilyen ruhában járatják őket, hogy még kevesebb kedvük legyen visszakerülni a rács mögé.

Ami a svájci újítást illeti: a rózsaszín népszerű a börtönőrök körében, a rabok azonban ott sem örülnek neki.

"Megalázó, hogy olyan cellában kell raboskodniuk, amely egy kislány szobájához hasonló" – idézte Peter Zimmermant, a svájci börtönreform egyik munkatársát a The Daily Telegraph című brit lap.

hvg360 Matalin Dóra 2025. május. 05. 19:30

Orosz Dénes: A Demjén-filmmel semmilyen rendszer mellé vagy ellen nem álltam

Kapott állami támogatást, de a Hogyan tudnék élni nélküled? ideológiamentes film, a költségigényes magyar filmek közül az egyetlen, amely visszahozta az árát, és egyetlen célja volt: szórakoztatni – mondja a rendszerváltás óta legnézettebb magyar film rendezője. Látja a közállapotokat, hogy zaklatott a társadalom, az emberek ugranak mindenre, mégis arra biztat mindenkit, hogy próbálják lehántani ezeket a rétegeket és nézőként befogadni a filmeket. HVG-portré.