Kölyke született a Fővárosi Állat- és Növénykertben élő két csupaszorrú vombatnak (Vombatus ursinus) – írja az Index az állatkert közlésére hivatkozva. A szaporulat világraszóló szenzációnak számít, hiszen Magyarország, sőt, egész Kelet-Európa valamennyi állatkertje közül Budapesten sikerült először szaporítani az Ausztráliában őshonos erszényeseket.
A vombatok igyekeznek akkor elleni, amikor senki nem látja őket, ezért még sehol a világon nem sikerült magát az ellést alaposan megfigyelni – írja a lap, amely szerint már jó ideje tudják az állatkerti munkatársak, hogy a 2011-ben Budapestre érkezett nőstény, Molly erszényében egy kölyök fejlődik.
A kicsiből a múlt hétig nemigen lehetett látni semmit, azóta viszont többször sikerült megfigyelni a kölyök orrát, mancsait, sőt, olyan is előfordult, amikor szinte derékig kint volt az erszényből. Mivel a csupaszorrú vombatok általában hat hónapos korukban néznek ki először az erszényből, a kölyök minden valószínűség szerint a tavalyi év végén születhetett.
Az erszényből kukucskáló vagy kilógó kölyköt eddig csak rövid észlelések erejéig lehetett megfigyelni, ezért még nem sikerült fényképen sem megörökíteni. Az állatkert ezért arra bíztatja a fotózás iránt érdeklődő látogatóit, hogy próbáljanak meg fényképet készíteni az időnként kikandikáló kölyökről, természetesen vaku használata nélkül. Aki a leghamarabb küld olyan képet a vombat@zoobudapest.com címre, amelyen a kölyök is elég jól látszik, állatkerti belépőjegyet kaphat.
Az ilyen korú vombatkölykök nagyjából 20 cm hosszúak, és valamivel több mint egy kilogrammot nyomnak. A kicsi egyes testrészeinek előbukkanására az anyaállat hátsó lábai között kell számítani, mivel a vombatok erszénye hátrafelé nyílik.