2012. december. 03. 11:33 MTI Utolsó frissítés: 2012. december. 03. 11:54 Shake

Megoldódott a kísértetsziget rejtélye

Egy új-zélandi kutató szerint megoldódott a nagy atlaszokban szereplő, de az adott helyen fellelhetetlen dél-csendes-óceáni kísértetsziget rejtélye.

Shaun Higgins hétfőn közölte: szerinte egy bálnavadász hajó rosszul állapította meg 1876-ben a sziget koordinátáit. A Sandy-sziget néven szereplő sziget a Korall-tengeren, félúton Ausztrália és Új-Kaledónia francia tengerentúli terület között látható a Google Earth digitális térképén. A referenciának számító The Times Atlas of The World Sable-sziget néven azonosítja.

A sziget a tengerészeti térképeken is szerepel. A felkutatására idén ősszel elindult ausztrál tudósok azonban nem találták a megjelölt helyen.

Shaun Higgins, az aucklandi múzeum szakembere, akinek az érdeklődését felkeltette a kérdés, a levéltárakban kezdett el kutakodni. A szigetet a Velocity nevű bálnavadászhajó jelezte először – mondta el a kutató az ABC rádiónak. A hajó kapitánya nagy szirtzátonyokról és néhány homokszigetecskéről tett említést.

A kutató szerint téves lehetett a bálnavadászhajó megállapítása. Vagy egy azóta elsüllyedt zátonyt észleltek, vagy tévedtek a helyét illetően. "Csak egy akkor feljegyzett pontunk van a térképen, amelyet azóta újra és újra átmásoltak" – hangoztatta.

A "rejtelmes sziget" élénk vitát váltott ki a világhálón is. A www.abovetopsecret.com honlapon egy internetező azt állította, hogy a francia vízrajzi szolgálatok szerint a jelzést már 1979-ben el kellett volna távolítani a térképről.

hvg360 Somfai Dávid 2025. május. 02. 10:30

Blackout után: az évek óta veszélyhelyzetekre hivatkozó kormány épp a valódi veszélyhelyzet kockázatát neveti ki

Nemrég még bírálta a Fidesz az Európai Bizottságot, amely válsághelyzetekre igyekezett felkészíteni az uniós polgárokat. Pedig a nagy ibériai áramszünet megmutatta, milyen fontos készülni a kritikus helyzetekre. Közben itthon nem könnyű hivatalos tájékoztatáshoz jutni arról, hogy mi a teendő hasonló esetben. Pedig sok múlik a lakosság felkészültségén, mondta Vasárus Gábor, aki régóta foglalkozik a klímaváltozással összefüggő katasztrófahelyzetekre való felkészüléssel.