Ősi maja királynő sírját tárták fel Guatemalában
Ősi maja harcos királynő sírját tárták fel guatemalai és amerikai régészek Guatemala északi dzsungelében.
Szakértők szerint a lelet egy rég eltűnt civilizációról nyújt értékes információkat.
A hetedik században uralkodó Kalomt'e K'abel királynő maradványait az El Perú (más néven Waka) prekolumbiánus maja ásatási helyszínen találták meg a Petén dzsungel vidékén. A sírban a régészcsoport egy halom jáde köves ékszer mellett egy alabástrom vázát is lelt. Utóbbi azért különösen fontos, mivel egy idősebb nő arcképe díszíti, de beleírták a királynő nevét is: ezek segítségével sikerült azonosítani az egykori uralkodót - derült ki a kutatók beszámolójából.
"Nagyon ritkán fordul elő, hogy ilyen jelentős lelet kerül elő. K'abel volt a királyság legfőbb hadura" - magyarázta David Freidel, az ásatás vezetője. A sírt még júniusban tárták fel, a régészeknek azonban csak mostanra sikerült azonosítani a királynőt.
A maja civilizáció Kr. után 250-től 900-ig maradt fent, a területe a mai Hondurastól Mexikó közepéig terjedt. K'abel portréját maja táblák őrzik, ezek alapján a civilizáció klasszikus időszakában uralkodott 692 táján férjével, Wak K'inich Bahlammal. A történészek szerint a királynő Calakmul maja közösség uralkodója volt, amely gyakorta csapott össze az El Zotz királysággal.