Shake MTI 2012. március. 08. 08:26

Női Ampelmann-nal tisztelegnek a nőnap előtt Németországban

Németországban híressé vált kalapos lámpaemberke helyett a nőnaphoz időzítve lámpanő kezdte meg a szolgálatot egy Berlintől nem messze fekvő brandenburgi városka gyalogos átkelőinek jelzőlámpáiban.

Brandenburgban évtizedek óta nagy népszerűségnek örvendenek a kalapos lámpaemberkék, amelyekből a fővárosban, Berlinben is akad még szép számmal. Brandenburg azonban halad a korral, és immár egyre több településen Ampelfrau is szerepel a lámpákon. A női alak rövid szoknyájáról és copfjairól ismerhető fel. 

"Drezdában már láttam egy Ampelfraut, azt gondoltam, a mi városunkban is kiváló helye lenne, így munkába is állítottuk a nőnap alkalmából" - mondta Marion Noetzel, Fürstenwalde városvezetésének egyik tagja.

A kezdeményezés jó fogadtatásra lelt, így a hatóságok fontolgatják, hogy még több nővel színesítsék a közlekedési lámpákat. "Az autósok nem látják őket, de ahol sok a gyalogos, ott bizony nagy feltűnést keltenek" - mondta Noetzel.

Az 50 éves, "keletnémet születésű" Ampelmann már-már kultikus státuszt élvez Berlinben, ahol a képével díszített legkülönfélébb termékeket - gumicukrot, bögrét, pólót, de még tésztát is - áruló üzletek működnek.

Az Ampelmann-szuvenírek is nagy népszerűségnek örvendenek
hvg.hu

A berlini fal leomlásával az eltűnés fenyegette a kalapos lámpaemberkét, de végül a közvélemény nyomására sikerült megmenteni a kalap nélküli nyugati társának térhódításától. Az első Ampelfraut egyébiránt 2004-ben helyezték szolgálatban a keleti országrészben fekvő Zwickauban, majd következett Drezda.

Itthon Gergely Zsófia 2025. április. 11. 06:01

Ha kell, elárverezi híres „FUCK NER” pólóját a Hunyadi-sorozat tiltakozó forgatókönyvírója

Inkább azt írja ki a pólójára, mennyi pénzt tett zsebre a Hunyadi-sorozatért – ezzel is támadták Ruttkay Zsófia forgatókönyvírót, miután meghekkelve a díszbemutatót tiltakozásképpen egy „FUCK NER” feliratú pólóban állt ki az Orbán-rendszer összesereglett elitje elé. Pedig nem kapott extra magas fizetést a munkájáért, miközben évtizedek óta a többi független filmes szakemberrel együtt napi harcot vív azért, hogy egyáltalán dolgozhasson. Milyen megélni, hogy eközben a NER-kegyencek milliárdokért készíthetnek filmeket? Hogyan szállt ki a produkcióból, és miért vívódott, hogy elmenjen-e egyáltalán a bemutatóra? Felveszi újra a pólót? Hány ezer eurós titoktartási szerződés köti? És szükség van egyáltalán állami pénzből készült kurzusfilmekre? A botrányt kavaró tiltakozás óta Ruttkay Zsófia először szólalt meg hosszabban, a Fülke Extrában Gergely Zsófiával beszélgetett.