2012. február. 13. 10:59 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 13. 17:39 Shake

A német államfő partija nem volt vonzó a sztároknak

A vendéglistán eredetileg szereplő mintegy 250 meghívottból a filmszakma alig száz képviselője vett részt a Christian Wulff német államfő által a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál csillagainak rendezett fogadáson; a szóbeszéd szerint az elnök körüli botrány tartotta távol a hírességeket a Bellevue-palotától.

A német elnök vasárnap este fogadta a Berlinale vendégeit, filmcsillagokat, rendezőket, producereket, akik a világ minden tájáról sereglettek a német főváros rangos filmes seregszemléjére. A német államfő hagyományosan minden évben fogadást ad tiszteletükre, a Wulff körüli botrány azonban úgy tűnik, ezúttal távol tartotta a hírességeket. A vendéglistát előbb 250-ről 150 fősre kellett szűkíteni a lemondások miatt, a szervezőknek végül még ennél is kevesebb, száz vendéggel kellett beérniük. Megjelent többek közt Dieter Kosslick, a fesztivál igazgatója, valamint a feltörekvő európai színészeknek szervezett Shooting Stars programban részt vevő tehetségek - számukra azonban kötelező volt a megjelenés. Anna Maria Mühe, az egyik fiatal meg is jegyezte: "Muszáj volt eljönni".

Kosslickon kívül csak kevés nemzetközileg is ismert arcot lehetett felismerni, a nemzetközi zsűriből Jake Gyllenhaal hollywoodi csillag jelent meg. A legismertebb német híresség Maria Furtwängler színésznő volt. A filmfesztiválon keringő pletykák szerint a legtöbb távol maradó hivatalos programokra - díjátadókra és más szakmai kötelezettségekre - hivatkozva mentette ki magát a Bellevue-palotánál, amely "sajnálattal" vette tudomásul a lemondásokat.

Christian Wulff 2008-ban még Alsó-Szászország miniszterelnökeként 500 ezer eurós kölcsönt kapott egy baráti vállalkozó családtól, de később letagadta, hogy üzleti kapcsolat lenne köztük. A hitelről a Bild című tömeglap írt elsőként, az ügyből országos botrány kerekedett. Az elnök helyzetét tovább rontotta, hogy kiderült: büntetőjogi eljárást kilátásba helyezve megpróbálta megakadályozni a cikk megjelenését.

Azóta további kétes ügyek kerültek napvilágra az államfőről és környezetéről. Decemberben elbocsátott szóvivője például korrupció gyanújába került, és az ellene indított eljárás részeként példa nélküli módon házkutatást tartottak a szövetségi elnöki hivatalban. Legutóbb Wulff feleségéről jelentek meg cikkek, amelyek szerint térítés nélkül vette igénybe az egyik nagy német autógyár exkluzív szolgáltatását. A botrányok nyomán a németek többsége elfordult az elnöktől és felmérések szerint nem bánná, ha lemondana tisztségéről.