A Super Bowlon lejátszott Chrysler-reklám megbolygatta az amerikaiakat. Clint Eastwood "félidőről” szóló harci beszéde mintha Obamának szólt volna. Pedig a színészlegenda köztudottan republikánus.
A Super Bowl félidejében levetített reklámok minden évben nagy népszerűségnek örvendenek, a cégek pedig egymást túlszárnyalva próbálják a legötletesebb marketingfogásokat bevetni. Sokan a poénokra, mások pedig az érzelmekre hatnak, utóbbi igaz az utólag furcsa politikai híresztelések kereszttűzébe került Chrysler-reklámra is, amelyben Clint Eastwood Detroit egy autóútján sétál, miközben hosszú monológban beszél arról, hogy „ez a félidő a játék félideje, és Amerika félideje is”.
A köztudottan republikánus színész Amerika kitartására, művészetére, a mélypontok utáni talpra állására apellált, arra, hogy az amerikaiak új utakat keressenek, amelyek új távlatokat, új győzelmeket hoznak – írja a Stern.
A beszéd megnyerte magának a nézőket, de ezúttal a demokratáknak is jól jött: Barack Obama újraválasztásához épp illeszkedik. Ő sem szeretne félmunkát végezni.
Eastwood azonban teljesen elzárkózik Obama támogatásától, így felháborodott a reklámban felfedezni vélt rejtett üzeneten. „Semmilyen módon nem kapcsolódom politikailag Obamához. Az üzenetünk az amerikai küzdőszellemnek szólt, az új munkahelyek reményének” – háborgott Eastwood a Fox News riporterének.
Reklám az amerikai küzdőszellemről
A 81 éves Oscar-díjas színész a reklámfilmhez hozzáfűzte: „Azt hiszem, minden politikus egyetért velem abban, hogy az üzenet szellemisége nagyon rendben volt.” Az egykori Piszkos Harry nem bánná, „ha Obama, vagy bármely politikus tanúbizonyságot tenne a reklámban említett állhatatosságról és küzdőszellemről”.
A kétperces reklámspot igen érzelmesre sikeredett, olyannyira, hogy Eastwood szóvivője Leonard Hirshan kénytelen volt hivatalos nyilatkozatot tenni a New York magazinban. „Bár a reklámot egy republikánus készítette, Amerikának szól és nincs politikai üzenete.”
Karl Rove, Obama elődjének, George W. Bush-nak az egykori tanácsadója azonban másképp értelmezte a reklámot. Úgy véli, ez egyfajta köszönetnyilvánítás a Chrysler részéről Obama felé. „Az autógyártók vezetősége úgy gondolta, hogy politikai mecénásaik felé kell gesztust gyakorolniuk” – mondta a Fox Newsnak. „Az Egyesült Államok elnöke és politikai lakájai az adófizetők pénzét gyakran cégek reklámozására költik.”
Elzárkózik a politikától
Eastwood nyilatkozata szerint részéről a reklámot és a körülötte zajló híreszteléseket lezártnak tekinti, azonban a politikusok élvezettel civakodnak Hollywood egyik legnagyobb élő legendáján. Állítólag Obama kampánycsapata felkérte a színészt, hogy vegyen részt az elnök újraválasztásának egyik programjában, amit az idős színész udvariasan visszautasított.
„Egyetlen politikust sem támogatok, aki a jelenlegi elnök hivatalában közreműködik” – mondta röviden. Az elszánt Eastwood-rajongók abban bíznak, hogy a színész nem zárkózik el teljesen a politikai élettől, mivel egykor már bizonyított lakóhelye, Carmel városka polgármestereként.
Reményeik azonban nem valószínű, hogy valóra válnak, mivel a színész saját bevallása szerint többet nem kíván a politikával foglalkozni, napjait inkább barátai társaságában tölti, akikkel egy pohár sör fölött beszélnek a régi szép időkről.
OAN