Gigantikus méretű, az átlagpéldányánál tízszer nagyobb bolharákot fogtak ki kutatók a tengerből Új-Zéland közelében. A csendes-óceáni Kermadec-árok fölött a kutatók hálójába került példány 28 centiméter hosszú, míg egy átlagos bolharák nem több három centiméteresnél.
A kivételes példány az Aberdeeni Egyetem (Nagy-Britannia) és az Új-Zélandi Víz- és Légkörkutató Nemzeti Intézet közös expedícióján került a kutatók hálójába az Új-Zélandtól északra húzódó, 10 ezer méter mély óceáni árok vizében.
A tudósok felkiáltottak ámulatukban, amikor meglátták a hatalmas bolharákot. "Olyan volt, mintha az ember egy 30 centis csótányt találna" - idézte fel a meglepetést Alan Jamieson, az Aberdeeni Egyetem kutatója.
A tudományos expedíció lefilmezett egy 34 centiméteres bolharákot is, azt azonban nem sikerült megfogni.
A kutatók szerint ez a felfedezés is azt mutatja, hogy még mindig milyen kevéssé ismert Új-Zéland egyedülálló mélytengeri élővilága.
Óriás bolharákot eddig mindössze egyetlen alkalommal találtak a világon: az 1980-as években a Hawaii-szigeteknél.
A kutatókra most az a feladat vár, hogy meghatározzák, vajon új fajt alkot-e a Kermadec-árok vizében találta bolharákféle, és megállapítsák, hogy milyen körülmények hatására növekszik ilyen hatalmasra ez az állat.