2011. október. 25. 16:11 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 25. 16:10 Shake

Az éghajlatváltozás okozhatta a tavalyi rekord forróságot Moszkvában

Nyolcvan százalékos valószínűséggel az éghajlatváltozás számlájára írható a tavaly nyári moszkvai hőhullám – vélik a potsdami klímakutató intézet tudósai.

A tavalyi időjárási rekord kevésbé vezethető vissza az éghajlat természetes, rövidtávú ingadozásaira, sokkal inkább a bolygó felmelegedésének hosszú távú trendjeibe illik - írták a szakemberek az amerikai tudományos akadémia folyóiratában.

Moszkvát 2010 júliusában sújtotta hőhullám. A potsdami klímakutató intézet két tudósa azt vizsgálta, hogy a Föld felmelegedésének mely hatásai okozták a hőmérsékleti rekordokat. A tavaly nyáron Oroszország nyugati részén tapasztalt forróság még a 2003-as szélsőségesen meleg nyarat is felülmúlta. Összességében az elmúlt évtized a legforróbb volt a mérések száz évvel ezelőtti bevezetése óta - közölték a nemzetközi adatokkal való összehasonlítást követően a tudósok.

A két szakember vizsgálta a világ minden táján mért éves, valamint a júliusi moszkvai hőmérsékleteket. Mindkét elemzés rekordértékeket mutatott. Miközben a hőségcsúcsok száma folyamatosan nőtt, addig a hidegrekordok száma nullához közelített. Eredményeik alapján a kutatók arra következtetnek, hogy a hőhullámok számát hosszú távon nem ellensúlyozza majd a hidegrekordok csökkenése.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.