Október 1-én Budaörsön rendezték meg a rúdtánc-világbajnokságot, melyen egy magyar duó is aranyat nyert. Ám a póznás „erőtáncosoknak" nem csupán a testi korlátaikkal kell megküzdeniük, hanem az előítéletekkel is. A sztriptízbárok félhomályából ihletet merítő sportolók viszont arra hivatkoznak: nem húznak tűsarkút a rúdtánchoz.
Idén először férfiak is megmérettették magukat azon a rúdtánc-világbajnokságon, melyet immáron negyedszerre rendeztek meg, ezúttal épp hazánkban. A hét férfinak, mivel kevesen voltak, nem kellett előselejtezőn részt venni a budaörsi sportcsarnokban, a 36 női rúdtáncos azonban átesett egy rostán, melyen csak 13-an jutottak tovább. A magyar szóló versenyző nem jutott be a döntőbe, azonban a nyolc páros táncos között két magyar lány bizonyult a legjobbnak. Bardóczy Ilkának és Pálmaffy Barbarának egy minimum 5-6 perces számot kellett előadniuk – mint minden rúdtánc-versenyzőnek –, mely során hajlékonyságukról és akrobatikus felkészültségükről ugyanúgy meg kellett győzniük a zsűrit, mint az izomerejükről.
Nem erotika, hanem erő és kreativtiás
„A szabályzat szerint tíz erőelemet kell tartalmaznia az előadásnak, ami azt jelenti, hogy a pózokat legalább öt másodpercig ki kell tartani” – mondta el a hvg.hu kérdésére Pirner Alma a világbajnokság hazai licenszének tulajdonosa. „Pluszpont jár azért, ha valaki olyan kreatív figurát mutat be, amit még senki más” – a versenyszerű rúdtáncban is helye van ugyanis a freestyle-nak, a kosztümöket például külön díjazzák, melyek a társastáncok csillogását ötvözi a függőleges igénybevételre kiképzett sportossággal.
A tűsarkú azonban nem része az outfitnek, sőt a vetkőzés sem eleme a versenyszámoknak, de az úgynevezett pole dance edzéseknek sem, melynek egy-két éve lett Magyarországon divatja. Pirner nyolc éve nyitotta az első stúdiót Budapesten, akkoriban még rizikós volt rúdtánc címen egy sportot népszerűsíteni, melyet az erotikus bárok menüjéről ismerhet a nagyérdemű, de az 1983-as Flashdance ikonikus jelenetei is felrémlenek, melyek előrevetítették: a prostitúciónak nem biztos, hogy köze van ehhez a performanszhoz.
Vertikális előítéletek
Nem kevés előítélettel kell megbirkózniuk a sportág híveinek, de az sem vitás, hogy a divathullám valóban a sztriptízbárok szcénájából merít, és az izommunkán túl az sem utolsó, hogy a rúdon tekergők szexinek és nőiesnek érezzék magukat, miközben testüket formálják. A go-gósokhoz képest azonban, akiknek a kivágások legfőképp arra szolgálnak, hogy bele lehessen illeszteni a bankókat, a fitneszjellegű rúdtáncosoknak a súrlódás miatt elengedhetetlen, hogy több bőrt mutassanak, mint textilt.
Ám egyéb érvekkel is szolgálnak a póznán lógók, ha sztereotípiákkal találkoznak: a kínai cirkuszosok például már régóta használják a rudat mutatványaikhoz, az indiaiak pedig mallakhamb néven a 12. századtól űznek hasonló sportot, amelyben egy földbe szúrt fagerendának is fontos szerep jut, és akár több férfi együttes előadásához szolgál vertikális támaszként.
Ezért nem ciki, hogy a legújabbkori verziójára is rákaptak a hímneműek, sőt mi több, talán ahhoz is hozzájárulhatnak, hogy ne ítéltessenek el eleve azok, akik rúdtáncra adják fejüket.
Rúdtánc hidzsábban |
Hatalmas felháborodást keltett nemrégiben Lucy Misch, rúdtánc-oktató néhány fotója a brit muszlimoknál, melyen egy magántanítványát örökítette meg. A képen egy hidzsábba öltözött nő lóg a szeren, egy másikon pedig az iszlám hagyományok szerint lepelbe burkolt testét majdnem párhuzamosan tartja, magasan a talaj fölött. „A fotók tiszteletlenek, és megalázóak azoknak a nőknek, akik a hidzsábot méltósággal viselik Szaudi-Arábiában, és akiknek soha nem jutna eszébe a rúd közelébe menni, tudva annak förtelmes gyökereit” – szólt az egyik ellenző. Mint kiderül a Daily Mail cikkéből a fotón látható arab nő bízta meg a brit tánctanárt, és egyenesen Szaúd-Arábiába utaztatta, hogy három hónapig alatt segítsen neki elsajátítani a testtartásokat. Qahtani minden követ megmozgatott, hogy hajadonként Misch egyáltalán megkapja a vízumot a királyságba, de a monstrum kellékeket is bejuttatta az iszlám országba, ahol sem az akrobatikus sportot, sem a sztriptízbárokban lejtett rúd menti táncot nem ismerik, elvileg. A 36 éves megbízó egy igen gazdag és befolyásos családból származik Misch beszámolója szerint, és a nő azért is kivételes, mert dolgozik és egyetlen felesége arab urának. Qahtani szerette volna tonizálni izmait, amihez a jóga nem volt elegendő, ezért heti hat napon edzett két órán át Misch-sel. |