2011. szeptember. 23. 19:47 MTI Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 23. 19:45 Shake

Szigorítják a műemlékrongálók büntetését Olaszországban

Olaszországban szigorítják a műemlékek rongálására és eltulajdonítására vonatkozó jogszabályokat. Börtön jár a környezeti kincsek pusztításáért is.

A Navona tér szökőkútjának szeptemberi rongálása után a római kormány rendeletet hozott a műemlékvédelem erősítéséről. Giancarlo Galan kulturális miniszter javaslatára a büntetőtörvénykönyvbe bevezetik a kulturális és környezeti vagyon rongálásának bűncselekményét egytől hat évig terjedő börtönbüntetéssel. Az olasz sajtó szerint így rács mögé kerülhetnek akár tengerparti szállodák építői is. Bűncselekmény lett a kulturális vagyon lopása egytől hat évig terjedő börtönnel, öt-tízezer euró közötti pénzbírsággal. Hasonló börtönbüntetést szabhatnak ki illegális műkincs-kereskedelemért harmincezer euróig terjedő bírsággal együtt.

Szigorú büntetés vár azokra is, akik bel- vagy külföldön eladják az olasz állami tulajdonban levő műkincseket: maximum három év börtön és hetvenhétezer euróig emelhető pénzbírság.

„Abszurd volt, hogy eddig a világon páratlan műemlékek rongálói, eltulajdonítói soha egy napot sem töltöttek börtönben” - hangoztatta a sajtónak Galan.

A törvényerejű rendelkezések az ókori kriptákat kifosztó sírrablókra is vonatkoznak: két év börtönt kockáztat az, akit fémdetektorral találnak régészeti területen. A műkincshamisításért járó börtönbüntetés felső határát öt évre emelték, bírságát tízezer euróra. A műemlékvédelmi hatósági eljárás során elkobzott eszközök (járművek, hajók és repülőgépek) a csendőrség speciális műemlékvédelmi egységének tulajdonába kerülnek.

A Navona téren a Fontana del Moro reneszánsz szökőkútját már helyreállították, az ötezer eurós restaurálási költséget a főpolgármesteri hivatal a tárgyalására börtönben váró vandáltól követeli.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.