2011. augusztus. 29. 21:30 MTI Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 29. 21:27 Shake

Hercegséggé akar válni egy ötszáz fős olasz kisváros, már valutája is van

Független hercegséggé lépne elő egy mindössze 598 fős olasz városka, hogy elkerülje a kormány által tervezett önkormányzat-összevonásokat, amelyek az ezernél kisebb lélekszámú településeket érintenék - írta a The New York Times hétfőn.

A törvénytervezet a hét elején szavaz majd az olasz szenátus, és nagy tiltakozást váltott ki az érintett kisvárosok polgármestereinél, akik pénteken tüntettek is a felsőház épülete előtt.

Van olyan polgármester, aki líbiai menekülteket bátorított arra, telepedjenek le a városában, hogy a lakók száma 1000 fő fölé emelkedjen. A Rómától körülbelül 100 kilométerre keletre fekvő hegyi kisváros, Filettino polgármesterének azonban ennél nagyra törőbb tervei vannak: szeretné, ha a város - San Marino mintájára - önálló hercegséggé válna, és így nem kellene összeolvadnia a szomszédos Trevivel.

"Ha ezen múlik, hogy a város megőrizze az autonómiáját és a természeti erőforrásait", akkor hercegséggé válunk - mondta Luca Sellari, Filettino májusban megválasztott polgármestere, és hozzátette: "mindenkinek az az álma, hogy herceg lehessen".

Egy leendő uralkodóhoz méltóan Sellari nem vesztegeti az idejét, és mindent megtesz, hogy valóra váltsa álmát. A kisváros például már saját, "fiorito"-nak nevezett valutával is rendelkezik, amelynek hátoldalán a polgármester portréja látható. Bár a pénzt még csak néhány helyi használja, az önkormányzat már kikalkulálta, hogy egy "fiorito" 72 euró centet érne, ha elismernék, mint valutát. A "fiorito" szó egyébként olaszul annyit tesz, "virágos", amivel azt jelképezték megálmodói, hogy a városka virágozni fog új szerepében.

A leendő hercegségnek van már címere is, amelyet pólókra, sőt egy helyi "fejlesztésű" likőr üvegére is rányomtattak. A polgármester szerint a címeres termékeket "viszik, mint a cukrot". Az önkormányzat kulturális ügyekért felelős tanácsadója pedig, aki egyébként főállású oboás, már dolgozik a hercegség himnuszán.

A tervezett önkormányzat-összevonások azért is keltettek felháborodást a kisvárosok vezetőinek körében, mert úgy érzik: a kormány csak azért támadja az egyébként elhanyagolható költségvetésüket, mert nem mer hozzányúlni az olyan érzékeny kérdésekhez, mint például a nyugdíjkorhatár megemelése.

Bár a szenátus várhatóan lényeges változtatásokat eszközöl majd a vitatott törvénytervezeten, Sellari kijelentette: Filettino akkor is végigjárja a hercegséggé váláshoz vezető utat, ha már nem fenyeget az önkormányzat-összevonás veszélye. A polgármester hétfőn találkozik az egyik legnevesebb olasz jogásszal, akivel a "birodalmi" tervek előtt álló alkotmányos és törvényi akadályokat fogják átfésülni.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.